Skip to the content

Kvůli čemu nejčastěji chodíme k psychologovi?

Každý z nás byl někdy nemocný natolik, že musel navštívit doktora, nebo dokonce podstoupit operaci. Když nás bolí zuby, jdeme k zubaři. Pokud nás bolí klouby, vyhledáme ortopeda, který nám pomůže bolest řešit. Se zánětem spojivek jdeme k očnímu, se srdcem ke kardiologovi. Naprosto běžná věc, jsme nemocní, prostě zajdeme k lékaři. Ale co když je nemocná naše duše?

I když mohou být některá vyšetření nemoci těla velmi nepříjemná, zpravidla s návštěvou lékaře tolik neotálíme. Pokud však bojujeme s psychickými obtížemi, někdy se za své problémy stydíme a návštěvou odborníka si nejsme tolik jisti. Důvody pro vyhledání psychoterapeuta nejsou dnes naštěstí stigmatizovány jako kdysi. Dá se říct, že i když to není vždy snadné, tak dnes již mají lidé odvahu tyto problémy začít řešit.

S čím k psychoterapeutovi chodíme nejčastěji? Řešíme hlavně vztahy s druhými, partnerské a rodinné záležitosti, ale také kariéru a osobní rozvoj. Jedním z nejčastějších důvodů návštěvy odborníka je také dlouhodobé pociťování úzkosti. Je jasné, že každý občas zažil strach ze zkoušky, z pohovoru nebo z konfrontace s partnerem či rodinou. Strach je však jen krátkodobý pocit, který pak sám opadne kolikrát již v průběhu toho, čeho jsme se tolik báli. Vyučující na zkoušce má dobrou náladu a pokládá snadné otázky, potenciální zaměstnavatel je sympatický a usměvavý, partner a rodina jsou vstřícní a chápaví. Je to za námi, uf, strach je pryč.


 
Úzkost nás naopak provází dlouhodobě, často je založena až na nesmyslných obavách, v hlavě se nám tvoří katastrofické scénáře, stále přemýšlíme, jestli jsme něco neudělali špatně, nedokážeme se soustředit a tento pocit nám dokonce může zasahovat do běžných činností dne. Tato úzkost může být příznakem nějaké další poruchy, pro vyspělou civilizaci jsou typické tyto:

Dále to však mohou být i deprese, závislosti nebo poruchy příjmu potravy. Tohle ale zdaleka není vše, co klienty přivádí do ordinací psychoterapeutů. Nemusíte mít žádnou z těchto vážných poruch, abyste trpěli úzkostí. Ta se může vyvinout z prostého stresu, dlouhodobého napětí a vyústit až do deprese.

Na sezení u terapeuta se tedy probírá především to, co stres způsobuje, nejčastěji jsou to peníze, zdraví (osobní nebo zdraví blízkých), práce (její množství nebo nestabilita pracovního místa), vztahy (problémy s komunikací, úzkost ve vztazích, konflikty, problémy s intimitou). Stres má však natolik silný vliv na naše zdraví, že může způsobit i chronické fyzické problémy jako je třeba nechutenství, bolesti hlavy, únavu.

Často slýcháme od známých „Co ty můžeš mít za problémy?“. Většinou totiž nejsou schopni pochopit, že i zdánlivě bezstarostný student nebo čerstvá maminka na mateřské může prožívat veliký stres, jenž se druhým, kteří se zrovna nacházejí v jiném životním období nebo roli, může zdát malicherný a nepochopitelný. Pokud dlouhodobý stres a strach z něčeho (např. situace, kdy máme něco prezentovat před velkou skupinou lidí), neřešíme a zdá se nám to jen jako banální překážka, může to způsobovat ohromné problémy v budoucnu, pokud takové situaci budeme vystaveni i nadále. Stres se bude hromadit, povede k pocitu selhání a dlouhodobé úzkosti.

Vyhledání psychologa však není vždy jen o úzkosti nebo psychických onemocněních, pomoci může i při poznání sebe sama – s cílem například najít si vhodné zaměstnání, využít svůj potenciál a vylepšit své nedostatky, sebeobraz a sebevědomí, naučit se lépe zacházet se svým časem a talentem.Je zřejmé, že lidé v moderní společnosti řeší stále totéž – výrazně dominují problémy se zvládáním stresu a úzkost. Mnohdy si nevíme rady, neumíme nalézt příčinu a tím pádem ani řešení. Často tyto problémy vychází ze tří nejdůležitějších oblastí života – vztah se sebou samým, s blízkými a seberealizace. Pokud se naučíme zvládat a zpracovat problémy těchto oblastí, máme potenciál cítit se šťastní a vyrovnaní a úzkost se nám tak obloukem vyhne. Nemusí to ovšem být snadné, proto nám k dosažení tohoto stavu může pomoci právě psycholog.

Pokud vás zajímá, jak se cítí člověk s generalizovanou úzkostnou poruchou a jakých výsledků dosáhl po intenzivní terapii, přečtěte si příběh Veroniky, které tato porucha donedávna velmi ztěžovala každodenní život. 

Zdroje:
http://www.uzkost.cz/
https://cs.wikipedia.org/wiki/%C3%9Azkostn%C3%A1_porucha

Zážitková výuka musí přinést uvědomění

Studium probíhá tak, aby každý posluchač měl pod kontrolou, že to, co se naučí, mu bude opravdu prospěšné v profesním i osobním životě

Seznamte se s University of Applied Management

Potřebujete zefektivnit Vaši společnost?

Institute of Applied Psychology je profesionální psychologická společnost, která se specializuje na výzkum, vývoj a prodej psychodiagnostických metod pro oblast psychologie práce, organizace a řízení.

Chcete se dozvědět, jak získat lepší práci?

Ne, tohle nebude jen o teoretických informacích. Z tohoto workshopu odejdete s tím, že opravdu budete vědět, co udělat proto, abyste byli v práci s úsměvem na tváři a nezařadili jste se mezi lidi, kteří chodí z práce se zamračeným pohledem.