Skip to the content

Ve snu mě přišel varovat…

Od nepaměti lidstvo přitahuje výklad snů a snaží se porozumět tomu, co se ve snech odehrává. Právě tajuplnost a záhadnost přitahuje pozornost lidí. Přemýšlet nad významem snů můžeme přirovnat k výkladu karet. Obojí nám může pomoci…

Sny hrají také důležitou roli v různých básních či příbězích, kde lidem ukazují cestu či s sebou přinášejí varování. Jak ale správně pochopit sen a jeho zprávu rozpoznat? Touto otázkou se zabývalo mnoho lidí i významných psychologů. K jedním z nich patří i Sigmund Freud, který v dějinách výkladu snů významným způsobem přispěl k vědeckému zkoumání těchto tajností.

Málokteré téma je tak významně vědecky zkoumané jako právě sny. Máme naslouchat vlastním snům, abychom se mohli poučit. Ale jak?

 

Zdánlivě nepochopitelné noční můry

Některé teorie vykládají noční můry jako udržení si rovnováhy v našich myslích. I člověk občas potřebuje projevit svoji agresivitu, bláznivost či chce se na chvíli bát. V běžném životě není místo pro takové projevy, a proto si je „odesníme“ ve spánku. Pokud by tato teorie byla pravdivá, pak můžeme děkovat, že vůbec nějaké sny máme.

Cokoliv potlačíme, vrátí se nám v nehezké podobě. Negativní emoce potřebují ven a právě snový projev je jeden z nejméně nebezpečných. Všeobecně ve snech vyplouvá na povrch něco, co nemůžeme projevit normálním způsobem. Prožíváte trable ve vztahu či jste se zamilovali do někoho jiného, než do koho byste měli? Pak i tito lidé se můžou mihnout ve vašich snech.

 

Hledej ve snech nápovědu

Nejen, že pomocí snů můžeme ventilovat negativní pocity, ale můžeme v nich také najít nápovědu na situace, které řešíme v běžném životě. Pokud přes den hledáte řešení na zdánlivě nevyřešitelnou situaci, můžete na to nejlepší přijít právě ve spánku. Naše přemýšlení stále pokračuje a díky tomu, že ve spánku jste oproštěni od funkční fixace, tedy představ o tom, jak by měly věci být, můžete získat nový pohled na danou situaci.

 

Jak si tedy sny zapamatovat?

Pokud chcete rozklíčovat vaše noční snění tak prvním krokem po probuzení by mělo být okamžité sdělení snu. Ať už jej sdělíte bílému papíru pomocí tužky či někomu blízkému. Většinou nejsme zvyklí si sny zapamatovat, a proto je zapomínáme již několik málo okamžiků po probuzení.

Čím častěji budete tuto techniku používat, tím více si sny budete pamatovat i bez nutnosti si je zapisovat.

Když už jste si jej zapsali, pokuste se zjistit možné významy. Zdá se vám, že ve snu vyplynulo na povrch něco, co v běžném životě prostě nesmíte projevit? V reálném životě si danou věc nepřipouštíte a nechcete, aby existovala? A co rovnováha vaší mysli? Je možné, že váš sen ji balancuje? Jste ve skutečnosti šťastní a zdají se vám noční můry? Nebo naopak jste dlouhodobě pod tlakem a zdají se vám krásné a příjemné sny? Rovnováha naší mysli je právě velice důležitá a ovlivňuje vaše snění.

Pokud se vám zdá stále jeden a ten samý sen dokola, nejspíš něco nebude v pořádku. Promluvte si o tomto vašem snu s někým. Nemusí to být psycholog, může to být osoba vám blízká. Možná společně přijdete na problém, který se odráží ve vašich snech z běžného života.

 

Pokud vás tématika snění zajímá a chcete se dočíst více, pak vám doporučujeme také článek o lucidním snění. Jaká forma snění to je a další zajímavosti se dočtete zde!

 

Zážitková výuka musí přinést uvědomění

Studium probíhá tak, aby každý posluchač měl pod kontrolou, že to, co se naučí, mu bude opravdu prospěšné v profesním i osobním životě

Seznamte se s University of Applied Management

Potřebujete zefektivnit Vaši společnost?

Institute of Applied Psychology je profesionální psychologická společnost, která se specializuje na výzkum, vývoj a prodej psychodiagnostických metod pro oblast psychologie práce, organizace a řízení.

Chcete se dozvědět, jak získat lepší práci?

Ne, tohle nebude jen o teoretických informacích. Z tohoto workshopu odejdete s tím, že opravdu budete vědět, co udělat proto, abyste byli v práci s úsměvem na tváři a nezařadili jste se mezi lidi, kteří chodí z práce se zamračeným pohledem.