Skip to the content

Co je nejdůležitější při navazování spokojených vztahů?

Přátelé, rodina a partneři jsou jedním z nejdůležitějších věcí, které v životě můžeme poznat. Jsou zdrojem pocitů štěstí a spokojenosti. Jsme tvorové společenští a jsem nastaveni na to, hledat porozumění a lásku, pocit, že nás má někdo rád.  Co vše nám vztahy s blízkými přináší? Co způsobuje to, že nám někdo připadá blízký?

Přínosy a rizika vztahů

Blízké vztahy nám přináší pocit bezpečí a emoční podpory. Máme někoho, kdo se o nás může postarat a ujistit nás o našich kvalitách. Na druhou stranu nám vztahy také mohou přinášet negativní pocity a dopady. Můžeme se bát, že nás ostatní nepřijmou, že je zklameme, nebo že zůstaneme osamělí.

Samota vs. osamělost

Samota a osamělost jsou dvě různé věci, i když je někteří nesprávně nerozlišují. Samota je objektivní stav, to, že jsme sami ještě neznamená, že u toho musíme prožívat negativní pocity a to, že je to něco špatného. S emocemi úzce souvisí osamělost, to je již pocit, který je spojen s prožíváním něčeho obtížného nebo nechtěného, něco co na nás působí negativně a chceme to změnit.

Faktory tvořící blízký vztah

Často hrají klíčovou roli při navazování vztahů určité dimenze. Vztah podporuje sdílení stejných nebo podobných hodnot, přesvědčení  a názorů. Zajímavé je, že více než vzájemná shoda na tom, co dva lidé mají rádi, ještě více sbližuje shoda na tom, co daní lidé nemají rádi nebo přímo nenávidí. Co se týče osobnostních vlastností, opět platí pravidlo podobnosti, tedy více blízko k sobě mají zpravidla ti lidé, kteří jsou si podobní než opaky, které se doplňují.

 Atraktivita druhých

Při navazování blízkých vztahů, zvláště těch partnerských, hraje roli také atraktivita. U mužů jsou, co se týče vhledu, nejatraktivnější tmavé vlasy a lehce sportovní postava. Výšku by měl mít muž vyšší než partnerka. Při hodnocení atraktivity žen závisí na symetrii obličeje. Jako atraktivní jsou hodnoceny výrazné oči a lícní kosti, úsměv též hraje klíčovou roli.

Zážitková výuka musí přinést uvědomění

Studium probíhá tak, aby každý posluchač měl pod kontrolou, že to, co se naučí, mu bude opravdu prospěšné v profesním i osobním životě

Seznamte se s University of Applied Management

Potřebujete zefektivnit Vaši společnost?

Institute of Applied Psychology je profesionální psychologická společnost, která se specializuje na výzkum, vývoj a prodej psychodiagnostických metod pro oblast psychologie práce, organizace a řízení.

Chcete se dozvědět, jak získat lepší práci?

Ne, tohle nebude jen o teoretických informacích. Z tohoto workshopu odejdete s tím, že opravdu budete vědět, co udělat proto, abyste byli v práci s úsměvem na tváři a nezařadili jste se mezi lidi, kteří chodí z práce se zamračeným pohledem.