Skip to the content

Analytik: supermozek na vaší straně – I.díl seriálu Poznejte členy svého týmu!

Řízení businessu není legrace. Na každém kroku číhají nelehká rozhodnutí a riziko selhání je všudypřítomné. Proto je důležité mít ve svém týmu člověka, který dokáže použít chladnou logiku a nalézt klíč k řešení situace v chaotické změti dat. Máte ve svém týmu někoho takového?

Analytik se vyznačuje přísně racionálním myšlením. Ze všech členů pracovního kolektivu zpravidla dokáže podat ten nejobjektivnější úsudek, protože se málokdy nechá strhnout emocemi. Nezřídka tak dokáže rozpoznat blížící se problém či nevhodný projekt a ušetří vašemu podniku starosti i finanční ztrátu.

Zodpovědně a pečlivě hodnotí záplavy statistických dat a hledá efektivní řešení. Rád přichází věcem na kloub a dokáže se hluboce zaměřit na řešení problému. Noční můrou analytického typu člověka jsou logické rozpory v požadavcích, absence řádu či zcela chaotické prostředí některých firem, kdy jaksi „zázrakem“ ještě všechno funguje, ale nikdo neví proč.

Vzhledem k jeho přednostem mu vyhovují pozice vyžadující logické uvažování, například post účetního, programátora či systémového analytika.

Čísla nejsou všechno

Jako každý z nás, i zaměstnanec-analytik má své slabiny. Jednou z nich může být nedostatek vlastních spontánních nápadů. Příčina je jednoduchá: analytik je zvyklý spoléhat na fakta a jasně vymezená pravidla spíše než na emoce a bez nich si ne vždy ví rady.  To může někdy způsobovat problémy také v sociální rovině – jde často o introverty, kteří se k ostatním staví defenzivně. Jelikož mnohdy rozpoznají nesrovnalosti v práci ostatních, nešetří kritikou. Do kolektivu tak ne vždy zapadnou.

Také přehnaná pečlivost může být občas na škodu – tím, že rád řeší vše do detailu, i když to není nezbytně nutné, občas brzdí práci ostatních.

Chcete se dozvědět o typologii zaměstnanců více?
Zkuste knihu Selský rozum a řízení podniku!

Zážitková výuka musí přinést uvědomění

Studium probíhá tak, aby každý posluchač měl pod kontrolou, že to, co se naučí, mu bude opravdu prospěšné v profesním i osobním životě

Seznamte se s University of Applied Management

Potřebujete zefektivnit Vaši společnost?

Institute of Applied Psychology je profesionální psychologická společnost, která se specializuje na výzkum, vývoj a prodej psychodiagnostických metod pro oblast psychologie práce, organizace a řízení.

Chcete se dozvědět, jak získat lepší práci?

Ne, tohle nebude jen o teoretických informacích. Z tohoto workshopu odejdete s tím, že opravdu budete vědět, co udělat proto, abyste byli v práci s úsměvem na tváři a nezařadili jste se mezi lidi, kteří chodí z práce se zamračeným pohledem.