Skip to the content

Kde se potkávají: Zdraví, vzdělávání a obchod

Všichni víme, že zdraví a lékařská pomoc jsou jedny z nejdůležitějších kamenů moderní společnosti. Díky dostupné vyspělé péči a rozmanitosti léčebných produktů jsme posunuli hranice lidského dožití i našich možností. Léky nás každodenně provází a zlepšují kvalitu života, osvobozují od bolesti, symptomů i projevů nemocí. Dostupnost nejčastěji volně prodejných a užívaných léků se stále zlepšuje. Dnes si léky na bolest hlavy nebo na chřipku koupíte i v noci na benzínce, v supermarketu nebo v drogerii.

Lékárny jako výhradní prodejci léčiv už nevládnou monopolem

Prodávat léky ovšem není jen tak. I běžné léky je třeba užívat s rozmyslem a prodeje je povinen vědět jak fungují, co obsahují a kdy je vhodné je užít i pro koho. Z důvodu bezpečnosti se proto změnila i legislativa v odpověď této rozšířené nabídce prodeje. Na základě zákona zákona o léčivech č. 378/2007 Sb., ve znění pozdějších předpisů , a vyhlášky č. 106/2008 Sb., o správné praxi prodejců vyhrazených léčivých přípravků a o odborném kurzu prodejců vyhrazených léčivých přípravků vznikla těmto prodejcům povinnost doplnit si vzdělání o potřebné informace.

Doplnit si vzdělání je ovšem časově i finančně náročné. Rozhodnout se ve své provozovně nabízet k prodeji vyhrazená léčiva, znamená také zajistit podmínky prodeje v souladu s platnou legislativou. Jedním z parametrů je také nutnost obsluhy provozovny rozumět tomu, jaké léky nabízí. Jedná se například o znalosti a schopnost informovat pacienta o účincích, výrově, přípravě a uchovávání léčiv. O jejich dávkování a aplikaci. Znalost nežádoucích léčiv a jejich jakosti i základy neodkladné péče a první pomoci. Svým zapojením do prodeje léčiv, i když jen těch vyhrazených zákonem, se prodejci stávají svým způsobem zastáncem role zdravotnického personálu a je nutné, aby se podle těchto očekávání dokázali také zachovat v nenadálé situaci. Aby uměli s výběrem a koupí léčiva poradit, dokázali posoudit, zda je to pro pacienta v daném okamžiku vhodné a nemůže to jeho stavu ještě přitížit.     

Pro úspěch prodeje i léčby je důležité mít kompetentní personál, znalý problematiky. jenž zaručí také spokojené zákazník bez bolestí a s dobrou náladou. Více o možnostech vzdělávání personálu při prodeji vyhrazených léčiv naleznete zde.

Zážitková výuka musí přinést uvědomění

Studium probíhá tak, aby každý posluchač měl pod kontrolou, že to, co se naučí, mu bude opravdu prospěšné v profesním i osobním životě

Seznamte se s University of Applied Management

Potřebujete zefektivnit Vaši společnost?

Institute of Applied Psychology je profesionální psychologická společnost, která se specializuje na výzkum, vývoj a prodej psychodiagnostických metod pro oblast psychologie práce, organizace a řízení.

Chcete se dozvědět, jak získat lepší práci?

Ne, tohle nebude jen o teoretických informacích. Z tohoto workshopu odejdete s tím, že opravdu budete vědět, co udělat proto, abyste byli v práci s úsměvem na tváři a nezařadili jste se mezi lidi, kteří chodí z práce se zamračeným pohledem.