5 tipů, jak si zvednout sebevědomí kdykoli to potřebujete

banner

Nedostatek sebevědomí zažil každý z nás. Je to naprosto normální součást lidského života. Potíž ovšem nastává v okamžiku, kdy se z toho stane dlouhodobý problém. V tom případě může nízké sebevědomí mít výrazný efekt jak na náš každodenní život, tak i na naše mentální zdraví. Níže je proto 5 tipů, díky nimž si budete moci zvednout sebevědomí kdykoli to zrovna budete potřebovat.

Před několika měsíci jsem šla na kafe s kamarádkou, kterou jsem už dlouho neviděla. V průběhu se mi svěřila o svém plánu založit si e-shop s oblečením. Mě osobně to úplně nadchlo, protože mi dřív sem tam něco ušila a nosilo se to nádherně. Potíž byla v tom, že tenhle plán prý v hlavě nosí už skoro tři roky. Když jsem se jí zeptala, co ji brzdí, odpověděla, že má strach. Protože je v tomhle odvětví prý obrovská konkurence. A ona si nevěří, že by se dokázala prosadit.

Naše sebevědomí je ovlivňováno už v dětství a raném dospívání, protože se z velké části  tvoří na základě autorit, které v našem životě máme (rodiče, učitelé, trenéři…). Slýcháme ze všech stran názory druhých na to, jací jsme nebo jací bychom měli být a čím častěji nám bylo předhazováno to negativní, tím snadněji se tyto informace stávaly živnou půdou pro hlas našeho vnitřního kritika. A naše sebevědomí tím samozřejmě trpí. Protože v mládí si ještě pořád utváříme pohled na svět podle našich blízkých. Naši rodiče jsou pro nás alfou i omegou a tak se v nás jejich dobře míněné rady a názory ukládají velmi hluboko. 

Toto je jedním z důvodů, proč je pro mnoho lidí obtížné věřit sami sobě. Přitom nízké sebevědomí dokáže negativně ovlivnit každý aspekt našeho života. A to ať už se jedná o práci, vztahy nebo naši práci. 

Co to vlastně znamená, když se řekne sebevědomí? 

Už z názvu je docela snadné to uhodnout. Je to vědomí o sobě samém. Sebevědomí lidé věří svým schopnostem, kvalitám i svému vlastnímu úsudku. Zdravá úroveň sebevědomí nám pomáhá k tomu, abychom riskovali, tvořili nové věci, zkoušeli neotřelé postupy a hlavně abychom si plnili sny. K tomu totiž potřebujeme odvahu a víru v sebe sama. 

Jak poznat nízké sebevědomí?

V tabulce níže si můžete zodpovědět, které z příkladů na vás sedí víc a to vám může napovědět. 

Zdravé sebevědomíNízké sebevědomí
Dělám to, co věřím, že je správné. I když mi to ostatní rozmlouvají.Rozhoduji se převážně na základě názorů mého okolí. 
Nevadí mi riskovat, pokud cítím, že mě to posune blíž k mému cíli.Zůstávám ve své komfortní zóně. Bojím se selhání a chyb.
Umím uznat své chyby a poučit se z nich.Své chyby se snažím ce nejlépe a nejrychleji zamaskovat tak, aby se na to nepřišlo.

Sebevědomí je naštěstí povahový rys, který není dán geneticky a my ho tedy můžeme vědomě ovlivnit. Pokud tedy cítíte, že byste to své potřebovali posílit, můžete vyzkoušet následující tipy, které vám mohou pomoci zvednout sebevědomí kdykoli to budete potřebovat.

  1. Zaměřte se na svůj postoj

Člověk se od zvířat liší tím, že dokáže napřímit páteř a pánev nad kyčelní klouby. Naše svaly jsou tedy geneticky uzpůsobeny tak, abychom udržovali náš postoj vzpřímený. Bohužel vlivem dnešního způsobu života, kdy trávíme větší část dne v sedě s ohnutými zády, naše svaly nemusí vůbec pracovat a ochabují. Pokud tedy stojíte nebo sedíte, dělejte to tak, aby byla vaše páteř vzpřímená. Podsaďte pánev tak, abyste nebyli prohnutí ve spodní části zad, narovnejte hlavu a nechte svoje ramena „spadnout“ podél stran vašeho těla. 

Může se to zdát jako maličkost, ale věřte mi, že změnou postoje dokážete udělat velkou změnu v tom, jak se budete cítit a také jak budete působit na lidi okolo sebe.

  1.  Usmějte se

Smích odstraňuje duševní napětí, trému a snižuje napětí svalů. Krom toho má ovšem příznivé účinky i na naše sebevědomí a tvořivost. Náš mozek je neuvěřitelně zajímavý nástroj. Funguje totiž na principu akce a reakce. Můžeme díky němu například (krom dalších věcí) říkat svým svalům co mají dělat. Tohle nicméně funguje i naopak a tenhle cyklus pak tedy reaguje v závislosti na tom, co naše svaly ve skutečnosti opravdu dělají. Pokud tedy naše svaly udělají něco, co je spojeno s určitou emocí, tak už jen tato “akce” dokáže v našem mozku spustit emoci samotnou. Proto zkuste ošálit svůj vlastní mozek a smějte se. Budete se cítit mnohem lépe, uvidíte.

S úsměvem jde všechno lépe
  1.  Představte si ten nejhorší scénář

V životě se velmi často bojíme selhání. Bojíme se, že se nám pečlivě připravené plány zhroutí a že veškerá naše vynaložená energie přijde vniveč. Selhání znamená čelit svým vlastním myšlenkám a strachům. A to není vůbec snadné. Když se tedy dostanete do situace, kdy se budete muset rozhodnout, kterým směrem se dát, představte si ve své hlavě scénář toho, co by se tak mohlo nejvíc pokazit. Co nejhoršího by se mohlo stát… Pokud například řešíte stěhování do jiného města a bojíte se, že vám to v nové práci nevyjde, představte si, co byste v podobné situaci udělali. Vytvoříte si tak v hlavě určitý plán pro případ, že plán A pro vás momentálně náhodou nebude ten “pravý”. Když si uvědomíte, že se dokážete vypořádat i s tím nejhorším, uklidníte se a váš strach se otupí.

  1.  Přijměte svůj strach a přetvořte ho ve výhodu

Tady si dovolím navázat na situaci z kavárny, kterou jsem sdílela na začátku článku. V průběhu života se dostáváme do situací, které nás táhnou na míle daleko mimo naši komfortní zónu. Bojíme se neznáma a toho, že ztratíme své životní jistoty. A tak se často ani nepokusíme udělat všechny ty životní změny, kterých máme plnou hlavu. Ať už je to tedy založení vlastního e-shopu s oblečením, změna práce nebo oslovení té hezké brunetky na nádraží… Zkuste v sobě tu odvahu vydolovat a postavte se tomu čelem. Ze začátku to můžou být úplně malé věci – jako třeba zajít si sama do divadla, koupit někomu neznámému jen tak kávu nebo si popovídat s člověkem, který sedí vedle vás v autobuse. I tyhle drobnosti si totiž vaše podvědomí zapamatuje a vy budete v budoucnu na větší výzvy mnohem lépe připraveni.

  1. Nezapomeňte na dech

To nejdůležitější řešení bývá často zároveň i to nejjednodušší. Dech je tou nejzákladnější funkcí našeho těla. Zásobuje kyslíkem všechny buňky v těle a tím ovlivňuje veškeré naše orgány. Proto bychom mu měli věnovat mnohem více pozornosti. Všimli jste si, že když jste nervózní nebo máte strach, váš dech se změní? Všechno v našem těle je totiž propojené. Zkuste se proto příště zhluboka a vědomě nadechnout. 

Nebo můžete zkusit dechovou techniku „krabicového dýchání”,  která dokáže uvolnit stres a snížit stavy úzkosti. Jak na to vám ukáže obrázek níže.


Začněte se rozvíjet ještě dnes!

Studium MBA vám pomůže zlepšit si své manažerské dovednosti.
Studium BBA vám pomůže naučit se prodávat, vyjednávat, přesvědčovat a ovlivňovat.
Kurz Rekonstrukce identity vám pomůže navrátit sami k sobě, zvládat lépe stres, navazovat zdravé vztahy a naučit se ozdravovat ty nezdravé.