Máte na to být dobrým lídrem?

Kdo je to vlastně lídr? A jak být dobrým lídrem? Není to jen o tom být šéf. Musíte toho umět ještě mnohem víc.

Co definuje dobrého lídra?

Všichni jsme slyšeli termín rozený lídr nebo vůdce, ale lze se jím stát, pokud jste se s tím nenarodili? Zatímco výzkum by měli provádět špičkoví odborníci, převládá názor, že „vůdcovství“ neboli leadership je dovednost, kterou se jde naučit. Leadership je akt využití svých dovedností a znalostí tak, aby vedl do akcí i ostatní. Přístup, důvěra a pozitivita jsou základními stavebními kameny velkého lídra. Jednoduše řečeno, leadership je schopnost osoby nebo skupiny přesvědčit ostatní, aby splnili jejich příkazy.

Co musí lídr zvládat?

Co to vlastně znamená být lídrem? Kdo nebo co rozhoduje o tom, co dělá lídra výjimečným? Jak se můžete stát velkým lídrem? Neexistují na to jasné a stručné odpovědi, jsou tu však základní rysy, které by měl dobrý lídr mít. Být lídrem vás může udělat populárním, ale neměla by to být soutěž, kdo je lepší.Dobrý vůdce je někdo, kdo má na mysli cíle a ví, jak jich dosáhnout.Skutečný vůdce bude moci inspirovat lidi, aby se podělili o své vize. Velký vůdce musí mít na paměti, že musí udržet kontrolu navzdory možné opozici, a vždy se přiklonit k takovému rozhodnutí, které je dobré pro většinu. Lídr vede ostatní k rozhodování a zároveň jim dodává pocit moci a šikovnosti.

Jak se mohu stát dobrým lídrem?

Je možné se stát úspěšným a živým vůdcem. Nezapomeňte, že pokud jste šéfem, ještě to neznamená, že jste také lídrem. Musíte shromažďovat znalosti a učit se dovednostem – vést lidi kolem vás k větším věcem. Abyste se stali velký vůdcem, začněte postojem „mohu/umím“ a touhou dokázat velké věci. Je nutné si uvědomit, že abyste mohli být lídrem, musíte mít následovníky. Nejde ani tak o podřízené, ale o jakési spolucestující, které budou používat vaše vedení k pokračování na cestě k úspěchu. Jakmile se rozhodnete sami učit potřebné dovednosti a znalosti, vítězství je na dosah ruky.


Začněte se rozvíjet ještě dnes!

Studium MBA vám pomůže zlepšit si své manažerské dovednosti.
Studium BBA vám pomůže naučit se prodávat, vyjednávat, přesvědčovat a ovlivňovat.
Kurz Rekonstrukce identity vám pomůže navrátit sami k sobě, zvládat lépe stres, navazovat zdravé vztahy a naučit se ozdravovat ty nezdravé.

banner