Canisterapie, oddanost léčí

Canisterapie se skládá ze svou slov. Canis znamená latinsky pes a známá koncovka terapie představující léčbu. Canisterapie je tedy léčba pomocí blízkosti psa, hlazení, hraní si s ním. Léčivá je mnohdy už jeho přítomnost mezi pacienty. Zvířata a především psi majízvláštní dar uklidňovat a ve většině lidí probouzet jejich něžnější a vlídnější stránku. Jsou to němé tváře, které přímo vyvolávají touhu o ně pečovat a důvěřovat jim. Jsou to však živá stvoření a svou přítomností vyvolávají dobrou náladu a odvádějí pozornost od traumat a starostí.

Můj terapeut s němou tváří a studeným čumákem

Psi dokáží svou přirozeností a spontánností vymámit na tváři úsměv a ten, jak je známo léčí. Ke canisterapii se používají různá plemena, různého věku a dokonce i psi, kteří nemají žádný oslňující rodokmen. Určitě jste někde procházeli nebo projížděli vesnicí, kde si každá druhá babička nebo dědeček u chaloupky chová svého voříška. Ten mu dodává energii a odhání samotu. Je jedno jak chlupatý, malý, velký nebo ošklivý pejsek to je.

Terapie mazlením

Nejeffektivnějším způsobem terapie je samozřejmě hlazení a dotyk psa. Používá se tzv. polohování. Tedy pes je nasměrován do pozice vsedě nebo vleže kolem pacienta. Pacienti psa objímají, leží vedle něj a vnímají tak jeho tělo, teplo, pochyb při dýchání. To jim poskytuje pocit klidu. Canisterapie může být individuální nebo skupinová, v závislosti na potřebách a stavu pacienta.

Přítomnost nejen psů, ale i dalších zvířat u člověka vyvolává pozitivní reakce. Psi jsou mnohdy jedinými, kteří se dokáží probojovat krustou z traumat a bloků u psychiatrických pacientů. V boji za vyvolání v pacientovi touhy žít a uzdravit se, jsou účinnější než lékaři. Canisterapie se používá k léčbě a rehabilitaci například i po tragických úrazech nebo vážných chorobách. Především proto, aby zapojila pacienty do nového života. Nejčastěji terapeutové s pejsky navštěvují domovy důchodců, dětské domovy, tělesně či mentálně postižené pacienty, sanatoria a hospic.

V této terapii vystupují i sami psi, jako odborní terapeuti a tak mohou být někdy také unavení a roztěkaní. V takovém případě, že se psi unaví je na čase je nechat v klidu odpočinout a proběhnout se, mimo pacienty. Aby tak načerpali síly, které budou opět oddaně předávat svým pacientům.

Relaxace s naším domácím mazlíčkem     

Procházka se psem parkem nebo přírodou je jedna z nejlepších relaxačních metod. Nabije nás energií, připomene naši roli v řádu světa a probudí naši lidskost. Starost o psa navíc podporuje laskavost a zodpovědnost, což jsou vlastnosti, které by lidé neměli zapomínat. Bohužel v moderní rychlé společnosti tyto vlastnosti ustupují do pozadí a tak potřebujeme němé přátele, aby nám je pomohli najít a udržet.

Občas prostě platí „Pes je lepší než člověk.“ Psovi je jedno jak vypadáte, kolik vyděláváte, jestli stíháte práci nebo úklid. Jakým životním stylem žijete a jestli jste dnes dobře naložení. Za každých okolností k vám věrně přijde a složí hlavu do klína k pohlazení. Neklade si podmínky a nezištně miluje. Právě takhle láska je základem terapie. Láska totiž léčí. Ať už lidská nebo psí.


Začněte se rozvíjet ještě dnes!

Studium MBA vám pomůže zlepšit si své manažerské dovednosti.
Studium BBA vám pomůže naučit se prodávat, vyjednávat, přesvědčovat a ovlivňovat.
Kurz Rekonstrukce identity vám pomůže navrátit sami k sobě, zvládat lépe stres, navazovat zdravé vztahy a naučit se ozdravovat ty nezdravé.

banner
Předchozí článekEmoce v komunikaci
Další článekStrach jako každodenní společník
Věřím, že pro dosažení svých cílů je třeba něco udělat, věnovat svou energii a čas. Čas a lidé jsou podle mne dvě nejpodivuhodnější věci na světě. Čas díky své neovladatelnosti a relativitě, lidé díky své neutuchající rozmanitosti a nekonečným možnostem - vždy mají čím překvapit.