Canisterapie, oddanost léčí

banner  essential webinars

Canisterapie se skládá ze svou slov. Canis znamená latinsky pes a známá koncovka terapie představující léčbu. Canisterapie je tedy léčba pomocí blízkosti psa, hlazení, hraní si s ním. Léčivá je mnohdy už jeho přítomnost mezi pacienty. Zvířata a především psi majízvláštní dar uklidňovat a ve většině lidí probouzet jejich něžnější a vlídnější stránku. Jsou to němé tváře, které přímo vyvolávají touhu o ně pečovat a důvěřovat jim. Jsou to však živá stvoření a svou přítomností vyvolávají dobrou náladu a odvádějí pozornost od traumat a starostí.

Můj terapeut s němou tváří a studeným čumákem

Psi dokáží svou přirozeností a spontánností vymámit na tváři úsměv a ten, jak je známo léčí. Ke canisterapii se používají různá plemena, různého věku a dokonce i psi, kteří nemají žádný oslňující rodokmen. Určitě jste někde procházeli nebo projížděli vesnicí, kde si každá druhá babička nebo dědeček u chaloupky chová svého voříška. Ten mu dodává energii a odhání samotu. Je jedno jak chlupatý, malý, velký nebo ošklivý pejsek to je.

Terapie mazlením

Nejeffektivnějším způsobem terapie je samozřejmě hlazení a dotyk psa. Používá se tzv. polohování. Tedy pes je nasměrován do pozice vsedě nebo vleže kolem pacienta. Pacienti psa objímají, leží vedle něj a vnímají tak jeho tělo, teplo, pochyb při dýchání. To jim poskytuje pocit klidu. Canisterapie může být individuální nebo skupinová, v závislosti na potřebách a stavu pacienta.

Přítomnost nejen psů, ale i dalších zvířat u člověka vyvolává pozitivní reakce. Psi jsou mnohdy jedinými, kteří se dokáží probojovat krustou z traumat a bloků u psychiatrických pacientů. V boji za vyvolání v pacientovi touhy žít a uzdravit se, jsou účinnější než lékaři. Canisterapie se používá k léčbě a rehabilitaci například i po tragických úrazech nebo vážných chorobách. Především proto, aby zapojila pacienty do nového života. Nejčastěji terapeutové s pejsky navštěvují domovy důchodců, dětské domovy, tělesně či mentálně postižené pacienty, sanatoria a hospic.

V této terapii vystupují i sami psi, jako odborní terapeuti a tak mohou být někdy také unavení a roztěkaní. V takovém případě, že se psi unaví je na čase je nechat v klidu odpočinout a proběhnout se, mimo pacienty. Aby tak načerpali síly, které budou opět oddaně předávat svým pacientům.

Relaxace s naším domácím mazlíčkem     

Procházka se psem parkem nebo přírodou je jedna z nejlepších relaxačních metod. Nabije nás energií, připomene naši roli v řádu světa a probudí naši lidskost. Starost o psa navíc podporuje laskavost a zodpovědnost, což jsou vlastnosti, které by lidé neměli zapomínat. Bohužel v moderní rychlé společnosti tyto vlastnosti ustupují do pozadí a tak potřebujeme němé přátele, aby nám je pomohli najít a udržet.

Občas prostě platí „Pes je lepší než člověk.“ Psovi je jedno jak vypadáte, kolik vyděláváte, jestli stíháte práci nebo úklid. Jakým životním stylem žijete a jestli jste dnes dobře naložení. Za každých okolností k vám věrně přijde a složí hlavu do klína k pohlazení. Neklade si podmínky a nezištně miluje. Právě takhle láska je základem terapie. Láska totiž léčí. Ať už lidská nebo psí.

Předchozí článekEmoce v komunikaci
Další článekStrach jako každodenní společník
Věřím, že pro dosažení svých cílů je třeba něco udělat, věnovat svou energii a čas. Čas a lidé jsou podle mne dvě nejpodivuhodnější věci na světě. Čas díky své neovladatelnosti a relativitě, lidé díky své neutuchající rozmanitosti a nekonečným možnostem - vždy mají čím překvapit.