Chcete být oblíbení? Víme, jak na to!

Ať už jste byli třídní hvězda nebo spíše otloukánek, chcete, aby vás měli lidé opravdu rádi. Jak se ale stát oblíbeným? Získáte si přízeň padnoucím oblečením? Drahým autem? Samá voda. Pakliže stojíte o opravdové přátele a kvalitní vztahy, budete muset nabídnout mnohem víc. Ale co?

Odpověď se může zdát prostá – smysl pro humor! Rozplakat vás může kdokoliv, ale ne každý vás umí rozesmát. Smích uvolňuje endorfiny, ty nám pomáhají cítit se dobře a uvolněně. Tento dobrý pocit vytváří pouto mezi dvěma lidmi a stmeluje skupiny. Zlaté pravidlo přátelství uvádí: pokud se díky vám lidé budou cítit dobře, rychle si vás oblíbí. Tohle všechno dělá smích. Máte pak dobrý pocit vy, ale také hlavně osoba, kterou jste rozesmáli.

Smích a sympatie

Žena, která se směje vtipům muže, i když jsou třeba ze slabšího soudku, mu tím dává najevo, že ho má ráda. Určitě jste to také zažili – partner přiběhne se slovy: „To musíš slyšet!“, vy očekáváte nějakou pecku a vtip už buď dávno znáte, nebo vám až tak vtipný nepřijde. Ale stejně se zasmějete. Proč? Snad proto, že i přes nevalnou kvalitu vtipu samotného oceníte, že vás chtěl partner rozesmát a myslel to dobře. Muže zase o to víc přitahují ženy, které se smějí jejich vtipům. Smích je tak dobrým indikátorem toho, zda k vám dotyčný chová sympatie a poznáte to již na prvním rande.

Smích jako signál inteligence

Muže, kteří dokážou ženu rozesmát, vnímají ženy jako inteligentnější. Výzkumní pracovníci se domnívají, že vtipnost jedince poukazuje na vysoký stupeň duševní zdatnosti, a to zejména při sofistikovaném humoru, jako satira, ironie nebo záměrné komolení podobně znějících slov.

Smích vede ke zlepšení dlouhodobých vztahů

Páry, které se smějí společně, mají kvalitnější vztahy. Smích udržuje vztah svěží a zmírňuje nudu a stereotyp, který dlouhodobé vztahy někdy doprovází. Humor může zlomit napětí v náročných situacích, ale vyhněte se vtipkování během situací stresujících nebo při vážné diskuzi, protože humor je často vnímán jako prostředek k vyhýbání se vážným tématům a v těchto chvílích může být spíše na škodu. Pokud potřebujete vyřešit vážné věci, srandičky nechte stranou, druhý si pak o vás může myslet, že si ho nevážíte.

Není vtip jako vtip

Na každého platí něco jiného. Co je legrační pro jednu osobu, nemusí být vtipné pro druhou. Mnohokrát to, co si myslíte, že je srandovní, není až tak srandovní, když to řeknete nahlas. Nedorozumění může naprosto zabít rodící se vztah. Nejbezpečnější varianta humoru je ta, kdy si děláte legraci sami ze sebe, protože tu v podstatě neexistuje riziko, že někoho svými srandičkami urazíte. Sebepodceňující humor by neměl být založen na shazování charakteru, ale spíše by se měl soustředit na zkušenosti, nebo přehmaty. Vyprávějte o svých trapasech a přešlapech, ale volte spíše ty, kterými se sami neponížíte. Pokud nechcete hned někoho vyděsit a vypadat před ním jako tragéd číslo jedna, opilecké historky, kde všude jste se vyváleli a které chodníky spatřily obsah vašeho žaludku, raději vynechte. Záleží však samozřejmě na tom, s kým se bavíte, u bohémsky založeného rockera byste asi zabodovali. Pokud však chcete udělat dojem na ženu, zvolte raději sympatičtější historky ze školy, z práce nebo každodenního života. Vyprávěním vtipných trapasů zvýšíte svůj kredit, vašemu protějšku bude sympatické, že chybky dělá každý a budete působit lidsky.

Atraktivita a humor

Obecně platí, že atraktivní lidi jsou automaticky považováni za inteligentní a přisuzujeme jim tak i smysl pro humor. Možná od přitažlivého muže v padnoucím obleku na firemním večírku podvědomě očekáváme, že se s ním bude i dobře povídat a hodně se s ním nasmějeme, ale často je to právě nenápadný kolega, který bude nakonec králem večera, protože co mu chybí na vzhledu, o to víc dohání snahou bavit ostatní a získá si tak jejich přízeň, pokud zrovna nedisponuje tváří jako z časopisu. To samé platí i u žen. Rande s kráskou může skončit jako fiasko, protože možná kromě své hezké postavy a obličeje nemá co dalšího nabídnout a muž pak může být překvapen, jak dobře mu bylo s nenápadnou slečnou, která nepoužívá makeup, ale zato umí použít neprůstřelný smysl pro humor v pravou chvíli. Co z toho vyplývá? Pokud myslíte, že jste méně atraktivní, snažte se na ostatní udělat dojem svým optimismem, dobrou náladou a humorem. Umět někoho rozesmát vám totiž dává velkou výhodu v tom, jak si někoho získat a stát se oblíbeným.


Začněte se rozvíjet ještě dnes!

Studium MBA vám pomůže zlepšit si své manažerské dovednosti.
Studium BBA vám pomůže naučit se prodávat, vyjednávat, přesvědčovat a ovlivňovat.
Kurz Rekonstrukce identity vám pomůže navrátit sami k sobě, zvládat lépe stres, navazovat zdravé vztahy a naučit se ozdravovat ty nezdravé.

banner