Emoční výzvy v partnerství aneb Upřímnost nade vše

Emoce jsou nedílnou součástí každého vztahu. Každý by chtěl, aby v celém vztahu figurovaly pouze ty příjemné. Občas je ale potřeba, aby mrak zahalil slunce. Nic totiž neprověří trvanlivost vztahu, jako právě to, zda partneři společně dokáží věřit, že slunce za mrakem stále je, a že se ho společně znovu dočkají.

Znáte to. Začátek vztahu je v drtivé většině případů spojován s naprostou euforií. V této fázi není problém své emoce projevovat na venek. Zvláště pokud je zamilovanost opětovaná a lítáte v tom spolu. Je to zázrak! Máte pocit, že jste konečně potkali tu výjimku z miliard lidí na této planetě. Máte vedle sebe „svou jedinou“ či „svého jediného“ a všechno je zalité sluncem! Emoce stříkají na všechny strany, náladu vám nikdo nezkazí a všechno je tak jednoduché!

Po odeznění této prvotní zamilovanosti přichází většinou rozčarování. Přijde ten den, kdy se objeví problém. Kdy vás váš miláček poprvé, lidově řečeno, vytočí. A pak znovu… a znovu… A emoce opět nastupují na své místo. Často jde o maličkosti, které jste v začátku vztahu díky euforii přehlíželi, a najednou jsou pro vás takřka nepřekonatelným problémem, který narůstá.

Zvláštní je, že se tyto vlastnosti, které nás mohou na partnerovi rozčilovat, nezřídka vážou k našim vlastním stínům nebo ke stínům, které si neseme v rodinném balíčku. Je vhodné si nejprve zamést před vlastním prahem a zeptat se sám nebo sama sebe, co mi se mi ta konkrétní situace a emoce, kterou cítím, snaží říct. Ve vztahu je totiž dobré nejen naslouchat partnerovi, ale i sobě. Neměli bychom na sebe zapomínat. Partnerský vztah se skládá ze dvou celistvých složek. A co si budeme povídat, v partnerovi se změny dělají těžko. Jediné, co můžete je vyladit sebe. To je ve vaší moci.

To, co vyvolává negativní emoce v partnerském vztahu, se dá primárně chápat jako výzva k posunu. Ony ty „problémy“ zkrátka musí přijít. Bez nich bychom bezprizorně stáli na místě a stagnovali. Stagnující vztah je v jistém ohledu horší než ten, ve kterém každý druhý den létají talíře a nadávky vzduchem, ale kde se na konec doberou obě strany k porozumění a k výsledku.

Záleží na tom, jak moc si vztahu vážíte a zda si vůbec přejete, aby pokračoval. To je zásadní otázka, kterou byste si měli položit a zodpovědět dříve, než začnete jednat. Nikdo není dokonalý a najít dokonalého partnera, se kterým se nebudete muset nikdy rozčilovat, stěží najdete. Spousta lidí si myslí, že je to o tom, kdo je vedle vás. Ale to je jen jedna část celku. Druhá část jste vy. Vaše vklady do vztahu jsou naprosto dobrovolné. V tomto duchu se sami sebe zeptejte „Stojí mi to za to? Opravdu chci pokračovat?“ Odpovězte si upřímně a bez vytáček. Jak to opravdu cítíte? Stojí vám za to s ním zůstat, i když otcův vliv je značný, zanechává použité ponožky na různých místech a zásadně nechává domácí obuv rozházenou, když odchází z bytu? Stojí vám za to s ní zůstat, i když je rozmarná, občas lehce přecitlivělá a neumí vařit?

Upřímnost je základem a klíčem k funkčnímu vztahu. Respektive ani upřímnost nejspíš nemůže zachránit nefunkční vztah, ale jen s upřímností máme možnost ten funkční posouvat dál. Hlavní smysl vztahu je najít „partnera pro život“. Někoho, s kým spojíme naši cestu. Někoho, o koho se budeme moci opřít. A někoho, pro koho budeme připravení být oporou my sami. K tomuto postupu je upřímnost základem. A dost možná, že toho někoho můžeme najít až pod nánosem jeho slabostí.

Je vždy lepší jednat s chladnou hlavou. Nechat emoci vybouřit a nenechat ji ovládat své jednání a svá slova, která by mohla nakonec ublížit oběma stranám. Každopádně je vhodné, aby váš partner věděl o vašich emocích. Zvláště těch, které vyvolává právě on, či plynou z vašich společných věcí. Koneckonců, s kým jiným je řešit než právě s ním/ní?

Podělte se s námi v komentářích s vaším řešením emočně vypjatých vztahových situací! Jste spíš ten/ta, kdo moudře mlčí nebo u vás platí „talířový“ model?


Začněte se rozvíjet ještě dnes!

Studium MBA vám pomůže zlepšit si své manažerské dovednosti.
Studium BBA vám pomůže naučit se prodávat, vyjednávat, přesvědčovat a ovlivňovat.
Kurz Rekonstrukce identity vám pomůže navrátit sami k sobě, zvládat lépe stres, navazovat zdravé vztahy a naučit se ozdravovat ty nezdravé.

banner
Předchozí článekDan Slavík | Byl jsem „v lese“, ale našel jsem sám sebe
Další článekObjevte sílu psychodiagnostiky
Ráda se ve svých článcích dotýkám témat, která se dotýkají každého z nás každý den. Předávám dál to, co jsem se naučila a učím se skrze toto předávání. Kromě článků píši i poezii, což považuji především jako osobní terapii, která vždy zafunguje. Jsem milovnicí přírody a dynamického klidu. Indiánské vnímání světa je mi bližší než naše evropská pouta. Miluji volnost, proud života a svoji práci.