Hypnóza jako pomoc u lékaře i na policii

Co je hypnóza?

V roce 1938 se hypnóza začala rozvíjet jako forma alternativní vědy, a je definována jako stav „mimořádně soustředěné pozornosti, dosažené prostřednictvím hlubokého dýchání, stejně jako svalovou relaxací“ Když je pacient zcela pod vlivem hypnotizéra, je psychicky tvárný, což umožňuje, aby hypnotizér pak změnil pacientovu mysl v naději, že se jeho situace zlepší. Většina lidí se snadno „uspí“, ale je obecně známo, že není obvykle možné někoho přesvědčit, aby ublížil sobě nebo ostatním. Tento stav indukovaného vědomí, ve kterém člověk ztratí kontrolu nad dobrovolnou činností a je vysoce citlivý na podněty hypnotizéra, má své hranice…
Většina pacientů by nechtěla pod vlivem hypnózy provádět takové úkony, které by nedělala ani za plného vědomí.

Co je hlavní disciplínou?

Studie hypnózy zahrnuje pomoc pacientovi dosáhnout hyper-uvolněného stavu mysli, ve kterém jsou tyto osoby citlivé k podnětům. Odborník využívá kombinaci různých prvků. To mohou být například: klidné prostředí, monotónní zvuk jako metronom, uklidňující hlas nebo opakující se objekt jako hodinky na řetízku (jako kyvadlo) nebo kolovrátek. Když je pacient zcela pod vlivem hypnotizéra, lékař pak může na základě tohoto stavu měnit pacientovu mysl a tím ho třeba i úspěšně léčit.

Jak je hypnóza užitečná v dnešním světě?

Některé běžné příklady užitečnosti hypnózy jsou: podpora v situaci, kdy chceme přestat kouřit, dále pak když se pacient přejídá, užívá drogy nebo má jiné nežádoucí návyky.  Je rovněž přijata v západní, běžné medicíně, jako prostředek k pomoci pacientům zvládat bolest, snížit stres a kontrolovat úzkost. Také může pomoci v boji s více typy traumatu nebo extrémními fobiemi. Někteří zastánci tvrdí, že je hypnóza užitečná za účelem získání nebo „odemknutí“ určitých potlačovaných vzpomínek spojenými s intenzivně nepříjemnými zážitky, a proto má hypnóza využití také u policie nebo v oblasti sociální práce.


Začněte se rozvíjet ještě dnes!

Studium MBA vám pomůže zlepšit si své manažerské dovednosti.
Studium BBA vám pomůže naučit se prodávat, vyjednávat, přesvědčovat a ovlivňovat.
Kurz Rekonstrukce identity vám pomůže navrátit sami k sobě, zvládat lépe stres, navazovat zdravé vztahy a naučit se ozdravovat ty nezdravé.

banner