I konec může být nový začátek

V našem životě existují šťastné konce a špatné konce. Dosti také záleží, co v našem životě končí. Pokud někdo odchází z práce, kterou nesnášel a rozhodl se dát výpověď, bude pravděpodobně tento odchod z práce vnímat jako šťastný. V naději na lepší zítřky a novou práci bude chápat tento konec jako nutnou změnu, pokud chce realizovat své pracovní sny. Jako špatný konec, ne-li konec světa, bude vnímat jeden z partnerů po čerstvém rozchodu. I když zde bychom také mohli polemizovat.

Známe to jistě všichni. Období, kdy cítíme, že potřebujeme změnu nebo nový životní impuls. Mnohdy setrváváme ve své komfortní zóně, která pro nás není užitečná. Ačkoliv víme, že v našem „kruhu bezpečí“ je něco, co není v pořádku. Co když „vystoupíme“ a ohrozíme tak naše pohodlí. Bojíte se změny? A jaký konec po vaší změně nastane?

Změna je součástí života každého z nás, ale ne každý ji může vnímat kladně. Nedá se vynutit, ale někdy je zcela nevyhnutelná. Ještě před tím, než se rozhodneme určité záležitosti ukončit, měli bychom mít jasnou vizi. Představu, co bude následovat po změně. Jakým stylem se budeme ubírat a zda nám změna přinese kýžené ovoce.

V první řadě je třeba si uvědomit, že v tom nejste sami. Často se bojíme mluvit s blízkými o věcech, které nás trápí. Je však možné, že i oni mají co vyprávět. Pokud máte přítele, který vám naslouchá, máte napůl vyhráno.  Jestliže dáváte přednost anonymitě, můžete využít diskuzí na internetu.

Strach ze změny nemusí nutně znamenat, že nejste připraveni něco ukončit. Důležité je konec vnímat jako součást našeho růstu. Konec přinese nové možnosti do vašeho života, otevře dveře, které předtím mohly být zavřené. Můžete se inspirovat změnami v minulosti, které pro vás byly užitečné. Popřemýšlejte, co vás tehdy donutilo ke změně a třeba to můžete využít i nyní.

Pokud chceme udělat změnu, potřebujeme cítit naději. Jestliže se budeme cítit beznadějně, udělat změnu bude o to těžší. Zkuste se tedy zamyslet nad tím, co by vám naději ve vaší situaci přinášelo.  Budete se pak snažit konstruktivně pracovat a nejen smutně koukat do stropu, že jste v bludném kruhu, ze kterého se nemůžete dostat ven. Pokud máte naději, máte pro co žít. Obklopujte se lidmi, kteří vás podporují a plodí ve vás víru v budoucnost.

Vyprávět si o naději je sice pěkné, ale jak ji uvést do praxe už může být složitější. Všechno začíná prvním krokem. Jeden krok, který je ten nejtěžší, může vše změnit. Dosahováním menších dílčích cílů přesvědčíme sami sebe, že nic není nemožné a cesta, která se nám na počátku zdála obtížná, bude náhle snazší.

Nalezení této cesty bude znamenat dostatek vaší duševní energie a také nárůst sebedůvěry. Na svět budete nahlížet optimističtěji, a pozitivním naladěním do svého života přitahovat pozitivní aspekty. Určitě na cestě naleznete také překážky, které zvládnete, a udělají z vás silnějšího člověka. Obohatit vás můžou příběhy jiných lidí, kteří se rozhodli najít sílu i v tom nejtěžším období svého života. Hledejte a najděte pro sebe tu správnou inspiraci.

V nejtěžších situacích bývají lidé často zoufalí a nechtějí vidět nic kolem sebe. Ještě větší zoufalství v nich tedy může budit myšlenka na „nějaké“ cíle. Třeba ani neví, co by právě chtěli změnit.  Pomoci vám může zázračná otázka, kterou používají terapeuti. Představíte si, že během vašeho spánku se změnilo vše k lepšímu a následující ráno se probudíte. Co přesně se po probuzení ve vašem životě změnilo?

Nalezením odpovědí na tyto otázky se můžeme dostat ke směru, který nás má dovést k ujasnění našich cílů. Napište nám do komentářů, které konce ve vašem životě byly významné.


Začněte se rozvíjet ještě dnes!

Studium MBA vám pomůže zlepšit si své manažerské dovednosti.
Studium BBA vám pomůže naučit se prodávat, vyjednávat, přesvědčovat a ovlivňovat.
Kurz Rekonstrukce identity vám pomůže navrátit sami k sobě, zvládat lépe stres, navazovat zdravé vztahy a naučit se ozdravovat ty nezdravé.

banner