Jak působí reklama?

Ať se nám to líbí nebo ne, propagace denně působí na každého z nás. V televizní reklamě maminka vítá s úsměvem každý flek na oblečení své ratolesti, protože pere s jedinečným pracím prostředkem. V rádiu si při jízdě do práce vyslechneme, jak úžasné výprodeje mají v nedalekém obchodním centru. A během surfování na internetu denně zhlédneme okolo 70 reklamních bannerů v průměru.  V čem ale spočívá kouzlo účinku reklamy?

V kapitalistické společnosti se většina podniků soustředí na prostý cíl – vydělat. Jelikož investice do reklamy zpravidla nebývá levnou záležitostí, klíčovým aspektem propagace je její účinnost. Nikdo nechce peníze jen tak „vyhodit z okna“. Marketéři proto v průběhu let vyvinuli řadu modelů, vysvětlujících psychologické působení reklamy na spotřebitele, aby s jejich pomocí stavěli kampaně účinněji. Pojďme si přiblížit ten nejznámější.

AIDA není jen Verdiho opera

Jedním z nejstarších a nejznámějších modelů tzv. hierarchie účinků reklamy je model AIDA, který vznikl na přelomu 19. a 20. století v USA. Název je akronymem anglických slov attention, desire, interest, action. Popisuje proces fungování ideální reklamy ve čtyřech fázích:

Attention (pozornost)

Někdy bývá tato fáze označována také jako awareness (povědomí). Její pochopení je snadné – představme si situaci, kdy firma potřebuje prodat výrobek. Aby toho mohla docílit, musí lidem dát vědět o své existenci, upoutat jejich pozornost, aby se chtěli o její nabídce dozvědět více.

K zajištění pozornosti se často používají výrazné grafické prvky, fotografie a také poutavé nadpisy, které mají přilákat pohledy cílové skupiny.

Interest (zájem)

V momentě, kdy nás titulek zaujme natolik, že se rozhodneme reklamě věnovat více pozornosti, předloží nám marketér více informací. Dozvíme se, jak nám jeho produkt usnadní život, v čem spočívá jeho unikátnost a proč bychom vlastně měli chtít do něj investovat.

Desire (touha)

Je rozdíl v tom být svolný dozvědět se více a aktivně si chtít něco koupit. Reklama proto musí vzbudit silnou motivaci ke koupi produktu. Všichni známe klišé tvrzení jako „akce končí 30. května“ nebo „limitovaná edice“. Slouží právě k tomu, aby nás popohnala k akci, abychom si produkt chtěli pořídit, dříve než bude pozdě a o šanci přijdeme.

Action (akce)

Pokud nás reklama zaujme natolik, že si produkt chceme pořídit, marketérovi často stačí nám jen „usnadnit cestu“ k nákupu. K tomuto účelu se používá tzv. výzev k akci (anglicky call-to-action/CTA). Jsou to ony známé věty typu „Zavolejte ihned.“ V internetové reklamě se pak často setkáme s různými tlačítky s výzvami stylu „Chci se přihlásit“ nebo „Klikněte pro více informací“.

Více o reklamě se dozvíte ZDE.

Předchozí článekDobrý vs. špatný obchodník: jaké jsou rozdíly v jejich myšlení?
Další článekPříčiny psychických poruch
Mým oborem je podniková ekonomika a management, mé srdce si však získala především oblast marketingu, které se nyní aktivně věnuji. S mým zaměřením souvisí i zájem o psychologii – neboť modely trhu jsou jedna věc, ale člověk navzdory učebnicové teorii nejedná vždy racionálně – do hry vstupují osobnostní faktory, emoce apod. Proto se pokouším proniknout hlouběji do tajů lidské mysli a porozumět motivaci lidského chování.