Jak se připravit na pohovor?

Samotná příprava na pohovor je zásadní. Díky ní můžete předejít zbytečným chybám, které vás mohou stát cenné body u přijímacího pohovoru. Štěstí přeje připraveným, to platí u výběrového řízení dvakrát tolik. Na co se tedy zaměřit?

Termín pohovoru

Zkontrolujte si, zda se vám navrhovaný termín pohovoru skutečně hodí. Nezapomněli jste na důležitou událost? Pokud s panikou zjistíte, že se tak stalo, uvažte nakolik je daná věc zásadní. Pohovor by měl být vaší prioritou a tak by to měl vnímat hlavně ten, kdo vás na pohovor zve. Pokud je záležitost neodkladná, domluvte se na termínu jiném, nezapomeňte se však omluvit. Důležité je se také zamyslet, jestli vám sedí denní doba, ve které budeme pohovor uskutečňovat. Jste aktivní spíše odpoledne? Pokud je to možné, snažte se tomu přizpůsobit termín schůzky, ať na ní máte dostatek energie.

Informace jsou zásadní

Zjistěte si co nejvíc o firmě, kde se ucházíte o pozici. Jaká má firma tradici, minulost, jaké je její postavení na trhu a co je jejím cílem? Zkuste si odpovědět na tyto otázky. Informace můžete hledat na webových stránkách firmy i v článcích z tisku. Ukažte zaměstnavateli, že jste připravení a o firmu se zajímáte.

Vhodné oblečení

Oblečení je součástí prvního dojmu. Oděv by na sebe neměl strhávat veškerou pozornost, ale spíše podtrhovat vaši prezentaci. V dnešní době již nepanuje tak přísný dress code, jako dříve. Nejlepší je zjistit, jaké oblékání je součástí firemní kultury. Klasikou však nic nezkazíte. Muži by měli sáhnout po tmavším obleku. Detaily jsou důležité, nezapomeňte na vhodné a hlavně čisté boty, ponožky jsou snad samozřejmostí (lepší je tmavá barva). Dámy mají možnosti větší. Vhodné jsou šaty, sukně i kalhotový kostým. Důležitá je střídmost, v délce i barevné kombinaci. Líčení by mělo být přirozené, nehodí se výrazné šperky a nemělo by se to přehánět ani s parfémem. Jednoduchá rada na závěr, vynechte džíny. Nahraďte je jinou variantou. A to, i když víte, že půjde o neformálnější pohovor. Výjimka je snad jen pohovor u výrobců džínů.

Naplánujte si cestu

Pokud se koná pohovor na místě, které neznáte, nastudujte si cestu předem. Půlhodinovým zpožděním dobrý první dojem neuděláte. I v případě, že místo znáte, vyrazte o chvíli dřív, než si myslíte, že potřebujete. Vždy mohou přijít neočekávané okolnosti, které vás mohou zdržet.


Začněte se rozvíjet ještě dnes!

Studium MBA vám pomůže zlepšit si své manažerské dovednosti.
Studium BBA vám pomůže naučit se prodávat, vyjednávat, přesvědčovat a ovlivňovat.
Kurz Rekonstrukce identity vám pomůže navrátit sami k sobě, zvládat lépe stres, navazovat zdravé vztahy a naučit se ozdravovat ty nezdravé.

banner