Jak zazářit na oslavě či jednání v restauraci

Dobrá příprava na důležitou schůzku je základ úspěchu. V předem připravených situacích se totiž člověk cítí jistěji a tuto sebejistotu dokáží vnímat i ostatní. Mnoho důležitých setkání probíhá u dobrého jídla nebo pití. Jak se však při takové situaci zachovat a neporušit pravidla etikety? Pokud se chystáte na důležitou pracovní či společenskou schůzku v restauraci, zde je několik tipů, které vám pomohou se cítit sebejistě v situacích, které mohou nastat.

Správné oblečení

Speciální dress code do restaurace není určen a odvíjí se spíše od povahy schůzky, kterou zde máte. Pokud je to pracovní schůzka s významným ředitelem, vezmete si nejspíše formálnější oblečení než na schůzku se starým kamarádem. Pokud se však jedná o luxusnější restauraci, nehodí se sportovní oblečení nebo džíny. Džíny se sakem, košilí, či halenkou u dam, si však můžete dovolit na víkendovém obědě.

Mnoho dam si také může položit otázku, kam u stolu s kabelkou? Pokud není příliš velká, můžete ji položit na židli za sebe, správně by se stejně mělo sedět jen na první třetině židle. Druhá možnost je, si ji položit na volnou židli. Povoleno je ji odložit i na zem, je to však nepraktická varianta. Pokud ji potřebujete, musíte se příliš natahovat a „lovení“ zatoulané kabelky pod stolem nebo židlí nepůsobí příliš elegantně.

Kdo, kdy, co v restauraci

Pokud si dáte s někým sraz ještě před restaurací, do restaurace vchází první muž. U stolu osoba společensky významnější by měla sedět na lepším místě, tedy v čele stolu, čelem do místnosti nebo k oknu. Jídlo by se mělo objednávat také v pořadí podle společenské významnosti, pokud je společnost u stolu větší. Tedy jako první si objednávají starší ženy nebo nadřízení a jinak významné osoby, poté až ostatní. Hostitelé by si měli vybírat jako poslední.

Na rautu

První rada je jasná, počkejte na formální otevření rautu, kdy hostitel pobídne k nabídnutí. Další možná nástraha je v tom, co si dát na talíř? Zásadou je na talíři nemíchat studené a teplé, slané a sladké, či předkrm s hlavním chodem. Vždy když si jdete pro nové jídlo, si vezměte nový talíř. Raut je skvělá příležitost k seznámení s novými lidmi. V ideálním případě by vás měl cizí osobě představit někdo z vašich známých. Na rautu však může cizího člověka oslovit sám muž i žena. Raut je k tomu přizpůsobený, k novým seznámením je proto ideální variantou.


Začněte se rozvíjet ještě dnes!

Studium MBA vám pomůže zlepšit si své manažerské dovednosti.
Studium BBA vám pomůže naučit se prodávat, vyjednávat, přesvědčovat a ovlivňovat.
Kurz Rekonstrukce identity vám pomůže navrátit sami k sobě, zvládat lépe stres, navazovat zdravé vztahy a naučit se ozdravovat ty nezdravé.

banner