Jak získat sebevědomí

sebevědomí

Tato proslulá otázka zní jednoduše, avšak porozumět jejímu skutečnému významu není jen tak. Co je vlastně sebevědomí a co to znamená ho mít? Věta „musíte být sebevědomí, abyste…“ je signaturou mnoha motivátorů a veřejných spíkrů. Vedou však k získání sebevědomí konkrétní kroky? Existuje nějaká „meta“, díky které poznáte, že už jste sebevědomí? Všechny tyto a mnohé další otázky ono magické slůvko obíhají, mnohdy však bez jasné odpovědi. V dnešním článku si tento termín přiblížíme a podíváme se, co za ním skutečně stojí.

Možná jste se už někdy ocitli v situaci, ve které jste museli promluvit před lidmi či dokonce před celým davem. Spousta lidí se této činnosti všemi možnými způsoby vyhýbá, nejvíce odporu mají v momentě, kdy už je nevyhnutelná. Zrychlený dech, zpocené dlaně, srdce by nejraději vyskočilo z hrudi… vaše hlava si moment veřejného vystoupení překládá jako ideální příležitost ke ztrapnění. V ten moment podléháte jednomu ze základních lidských strachů, strachu z odsouzení. Co by si o vás druzí mohli pomyslet, kdyby vám vyschlo v krku, zakoktali jste se nebo byste v polovině věty zapomněli její zbytek?

Na druhou stranu existují lidé, kteří v takovýmito přednáškami nemají sebemenší problém. A co víc, když jsou v akci, dokonce vypadají, že si to užívají. Obecně bychom o nich mohli říct, že mají v dané oblasti sebevědomí. Podařilo se jim překonat strach a možná se ve vystupování před lidmi našli a nyní je podstatnou součástí jejich práce a byznysu. V čem tedy spočívá ten rozdíl mezi vystrašeným člověkem, který by nejraději schoval hlavu do písku, a energetickým prezentujícím, který by si na pódiu s přehledem střihl hodinu přednášky navíc?

Sebevědomí se skládá ze dvou základních složek

  1. Zkušenosti v dané oblasti,
  2. Již dosažené úspěchy.

Vidíte, že obě části sebevědomí jsou spíše kvalitativní veličiny. Mohli byste namítnout, že úspěchy můžete přeci i počítat, avšak zeptejte se sami sebe – potřebuji dosáhnout přesně 37 úspěchů, abych získal sebevědomí? Nejspíše ne. Sebevědomí, stejně jako další vlastnosti vašeho charakteru, si od základu budujete. V moment, kdy se nervózně ošíváte před přednáškou, máte na výběr – překonat strach, naplno se ponořit do zkušenosti a přijmout ji takovou, jaká přijde. Nakonec možná zjistíte, že to vůbec nebylo tak hrozné – zpětnou vazbou vám bude reakce publika a váš osobní dojem z předvedeného výkonu.

Podruhé už vám vystoupení půjde snáze. Budete mít zkušenost z prvního vystoupení, základnu, od které se odrazíte kupředu. Pokud jste chybovali či nesklidili patřičný úspěch, máte tak informaci o tom, do jaké míry je třeba na svém umu ještě zapracovat. Rozhodnete-li se však podlehnout strachu a už se na pódiová prkna nikdy nevrátit, volíte si tak zůstat přesně na tom místě, kde nezažíváte růst. Zůstáváte v komfortní zóně, která vám nepředkládá výzvy a vy se nevystavujete ničemu novému. Jste tam, kde už to dobře znáte a kde vás nečeká nic jiného.

Zkušenosti v dané oblasti a již dosažené úspěchy jsou základními aspekty sebevědomí napříč všemi aktivitami, do kterých se pustíte. Vzpomeňte si na moment, kdy jste se učili jezdit na kole. Přeci není možné, abyste se na něm udrželi, vždyť to ani nedává smysl… stačilo však nasednout, projet se, párkrát ještě upadnout, ale pak už jako byste ke kolu přirostli. Strach byl pryč, jelikož jste si vyzkoušeli, že na to máte. Svůj úspěch tak můžete opakovat znova a znova, vědomě si zvyšovat nároky sám na sebe a neustále se rozvíjet dál. A o tom váš osobní růst je.

Strach z odmítnutí

Termín sebevědomí je oblíben mezi tzv. pick-up artists, v češtině se známí jako „komunita svádění“. Jsou jimi nejrůznější kouči a mentoři, kteří učí nesmělé a nezkušené muže, jak oslovit ženu na ulici. Zde je strach z odmítnutí daleko silnější, jelikož se k němu přidává biologický podkres dané situace (odmítnutí ze strany ženy některé mytologie vykládají odmítnutí ze strany celé přírody). Avšak i v takovéto na první pohled nepřirozené situaci, jakou „balení na ulici“ je, se muži, kteří vytrvají a nepodlehnou neúspěchům, zlepšují a rostou. Jejich sociální a komunikační dovednosti rostou a oni vystupují ze své nesmělé kukly, aby nabrali kus sebevědomí a stali se těmi, kterými se chtějí stát.

A o tom je celé sebevědomí. Ve vytrvalosti, schopnosti poučit se z neúspěchu a jít vstříc dalšímu pokusu, s vědomím toho, že jste schopni unést neúspěch a jít navzdory němu dál, směrem k růstu vaší osobnosti. Až vás příště bude čekat výstup z komfortní zóny, jděte do něj. Berte jej jako příležitost k dobrodružství, k něčemu novému, jinému. Věřte, že po pár pokusech vám kdysi obtížná a nepříjemná činnost bude připadat jako zábava. Pak dokonce zapomenete na jakékoliv sebevědomí, jelikož v situaci budete natolik přirození, že se stane integrální součástí vás samotných. Budete to vy, ne vaše minulé já, které dbá na to, aby bylo „zrovna teď“ sebevědomé.


Začněte se rozvíjet ještě dnes!

Studium MBA vám pomůže zlepšit si své manažerské dovednosti.
Studium BBA vám pomůže naučit se prodávat, vyjednávat, přesvědčovat a ovlivňovat.
Kurz Rekonstrukce identity vám pomůže navrátit sami k sobě, zvládat lépe stres, navazovat zdravé vztahy a naučit se ozdravovat ty nezdravé.

Více článků na téma osobního rozvoje najdete zde.

banner