Jak zvládat práci na home office

Práce z domova zní jako něco, po čem touží mnoho lidí, protože si představí vykonávání pracovních úkonů z pohodlí svého gauče, či dokonce postele, a k tomu klidné popíjení kávy. Ti, kteří mají možnost si práci na home office vyzkoušet, jsou pak zaskočeni, že se nedokáží soustředit a být produktivní. Jde to vůbec? V tomto článku vám poradíme, jak z práce doma udělat výhodu, a přitom neubírat na kvalitě.

Může se zdát, že při práci z domu jste pánem svého času, a je na vás, kdy vstanete a jak rychle se pustíte do práce. Trocha pravdy na tom je, nicméně vás potom mohou potkat nesplněné úkoly a promeškané deadliny, protože i práce na home office je pořád práce a měla by se snažit plnohodnotně nahradit čas v kanceláři. Jak si ji tedy doma rozvrhnout tak, aby byla co nejvíce efektivní?

Plánování

I doma lze dodržovat disciplínu. Povinnosti a úkoly si naplánujte tak, jako by vás čekal normální pracovní den. Rozvrhněte si, kdy s prací začnete, ale také přestávky a konec. Záleží na vás, jestli vám vyhovuje pracovat několik hodin v kuse, nebo si práci rozdělíte na menší úseky po celý den. V tomto případě opravdu platí, že jste pány svého času, a můžete tak najít dobu, ve které se vám pracuje nejlépe.

Myslete však na ostatní, pokud jste k nim zavázáni úkoly a termíny. V takovém případě sáhněte po diáři či jiném plánovači a vytvořte si To-Do listy, abyste na nic důležitého nezapomněli. Ideální je, když se vaše pracovní doba každý den nebude měnit, a vy si tak zvyknete na ustálený pracovní režim i doma.

Nenechte se rušit

Ve vámi stanovené pracovní době se snažte na práci plně soustředit. Najděte si místo, kde vás nikdo a nic nebude vyrušovat, kde ideálně není televize či rádio a můžete tam být chvíli o samotě. Je jen na vás, jestli to bude v pracovně, ložnici či na balkoně, jste doma a můžete si vybírat. Zvolené místo by pro vás mělo být co nejvíce inspirativní.

Nenechte se rozptylovat telefonem, pro maximální pracovní nasazení doporučujeme vypnout si sociální sítě. V závislosti na vašem plánování splňte domácí aktivity před či po práci, aby vám uprostřed brainstormingu nedošlo, že jste zapomněli vyvenčit psa.

Přizpůsobte se práci

Abyste zvýšili svou produktivitu, přesvědčte vaši mysl k práci například i tím, že se převléknete z pyžama. Ačkoli nejste v kanceláři, pracovní prostředí si můžete vytvořit i doma. Na pracovní plochu si nachystejte vše, co obvykle používáte, od počítače přes šanony a kalendář ke drobným kancelářským potřebám.

Pokud je vám z nějakého důvodu práce na home office striktně dána, meetingy nahraďte telefonáty, videohovory či psanou komunikací. Na skupinových chatech můžete pořádat online schůzky s pracovníky a vytvářet nástěnky s úkoly či plány. V dnešním moderním světe jde snad vše přesunout do multimediálního prostředí, při práci na home office se proto snažte využít naplno každou příležitost, kterou internet nabízí.

Naučte se vypnout

Nezapomínejte na pohyb. Na pracovišti taky občas zajdete ke kolegovi do kanceláře vedle či o patro níž. Neseďte proto bez přestávky několik hodin za počítačem, dělejte si malé pauzy. Můžete jít na krátkou procházku nebo alespoň pozdravit rodinu do obýváku. Pokud si naplánujete více volného času, jděte si zacvičit nebo zaběhat. Pohyb prospěje nejen vašemu tělu, ale také mysli, bude se vám lépe přemýšlet, a tak zvýšíte svou produktivitu.

Může se vám stát, že se do práce natolik ponoříte, že nebudete schopni přestat. Pokud vás zrovna napadl skvělý nápad, využijte toho, nedělejte z dlouhé práce však zvyk. Abyste předcházeli workoholismu, nevynechávejte vaše volnočasové aktivity. Věnujte se rodině nebo sami sobě. Tak, jak jste se práci na home office naučili nastartovat, zvykněte si umět i vypnout.


Začněte se rozvíjet ještě dnes!

Studium MBA vám pomůže zlepšit si své manažerské dovednosti.
Studium BBA vám pomůže naučit se prodávat, vyjednávat, přesvědčovat a ovlivňovat.
Kurz Rekonstrukce identity vám pomůže navrátit sami k sobě, zvládat lépe stres, navazovat zdravé vztahy a naučit se ozdravovat ty nezdravé.

banner