Jste doopravdy zamilovaní? Zjistěte, jestli je to na celý život!

Asi každého někdy napadla otázka – jak dlouho by měl pár spolu chodit, než se vezmou? Jak dlouho bychom měli s někým být, abychom zjistili, zda je to láska na celý život? I když se nedá určit nějaká rozhodující hranice, kdy ano a kdy ještě ne, byl vytvořen průzkum, který vám může pomoci určit, zda váš vztah může trvat po celý život.

100 dnů, 100 nocí

V knize The Social Psychology of Attraction and Romantic Relationships, najdeme odkaz na nádhernou píseň Sharon Jones a DAP Kings názvem „100 dní, 100 nocí“ (100 days, 100 nights). Podstatou písně je, že trvá nejméně 100 dní a nocí abychom se dověděli, jestli vás muž miluje a jemu možná jen o něco málo déle trvá, aby měl jasno ve svém srdci. Je zajímavé, že tato doba zhruba odpovídá tomu, na čem se shodují páry – že 100 dní je právě ta doba, kdy se do sebe zamilovali.

Například Američané typicky uvádějí, že se do sebe zamilovali během několika měsíců (Harrison & Shortall, 2011). Zvažte, jak dlouho jste randili se svým partnerem, máte pocit, že to bylo dost dlouho, abyste se do sebe zamilovali? Milujete ho? Miluje on vás? Pokud si zatím nejste jisti, dejte tomu čas. Některým lidem oproti ostatním trvá déle, než se do sebe zamilují. Navíc v rozporu s našimi stereotypy muži hlásí, že se zamilovávají rychleji než ženy (Harrison & Shortall, 2011). Nicméně, někteří vědci spekulují, že tendence rychleji se zamilovat u mužů může být mechanismus, aby se ženy dříve zapojily do sexuálního vztahu (Galperin & Haselton, 2010).

Někdy láska nestačí

Většina lidí považuje lásku za zásadní pro dobré manželství; nicméně jistotu o vašem vztahu může trumfnout právě láska, pokud dojde na rozhodování o tom, zda jste připraveni na manželství. Můžeme upřímně a romanticky milovat partnery, kteří však pro manželství nejsou zdaleka tak dobrými. Madeleine A Fugère Ph.D. říká: „Když jsem byla na vysoké škole, ráno u kostela jsem narazila na starou známou. Zeptala se na můj vztah s přítelem, se kterým jsem byla dva roky. Řekla jsem: „No, já nevím, myslím, že to bude v pořádku, ale…“, pokračovala jsem se svěřováním se některých pozitivních věcí o našem vztahu a některých negativních věcí a také některých důvodů, proč jsem si nebyla jistá naší budoucností, i když jsem silně cítila, že ho miluji. Když jsem se zeptala své přítelkyně, jak se její vztah vyvíjí, ona okamžitě odpověděla: „Báječně.“  Vzpomínám, že jsem doufala, že jednou to ve vztahu budu cítit také. Když jsem začala chodit se svým manželem, tak jsem cítila přesně tohle.“

Pokud si nejste jisti budoucností vašeho vztahu, může být nejlepší manželství odložit. Výzkum ukazuje, že ti, kteří si vzali, ačkoliv měli o vztahu pochybnosti, jsou méně spokojeni se svým manželstvím a je u nich zvýšená pravděpodobnost, že budou trpět úzkostí a že se rozvedou. (Lavner et al., 2012).

Miluji tě? Já ani nevím, kdo jsi!

V mnoha kulturách jsou dohodnuté sňatky normou. V těchto případech se páry setkají jen jednou nebo dvakrát před svatbou a vůbec spolu nerandí. Většina výzkumů ukazuje, že není žádný rozdíl v lásce, odhodlání a manželské spokojenosti v dohodnutých sňatcích versus v manželství ze svobodné volby a některé studie ukazují, že časem v dohodnutých sňatcích láska roste a v těch ze svobodné volby naopak může klesat (Myers et al ., 2005; Regan et al, 2012;. Yelsma a Athappilly). Tato zjištění, jakož i další výzkum (viz Sinclair et al., 2014), naznačují, že schválení manžela rodiči může zvýšit pravděpodobnost manželského úspěchu. I když tato myšlenka může znít děsivě, některé naše vlastní výzkumy (Fugère et al., 2016) ukazují, že máme tendenci souhlasit se svými rodiči více, než si uvědomujeme, pokud jde o naše partnery.

Tak si udělejte čas, přijďte na to, co cítíte ke svému partnerovi a co on cítí k vám, představte ho/ji svým rodičům a uvidíte, jak to půjde!

Části tohoto příspěvku byly převzaty z knihy The Social Psychology of Attraction and Romantic Relationships


Začněte se rozvíjet ještě dnes!

Studium MBA vám pomůže zlepšit si své manažerské dovednosti.
Studium BBA vám pomůže naučit se prodávat, vyjednávat, přesvědčovat a ovlivňovat.
Kurz Rekonstrukce identity vám pomůže navrátit sami k sobě, zvládat lépe stres, navazovat zdravé vztahy a naučit se ozdravovat ty nezdravé.

banner