Kofein – Zabiják nebo lék?

Káva a čaj – nápoje, bez kterých si mnoho lidí nedokáže představit své ráno i další průběh dne. Všude slýcháme, jak je kofein škodlivý a nezdravý a že bychom zejména pití kávy měli omezit. Má však kofein jen negativní účinky? Vědci zjistili, že je naopak přínosem v prevenci závažného onemocnění!

Ztráta paměti je jedním z příznaků demence a progresivní ztráty kognitivních funkcí v důsledku stárnutí. Nicméně výsledky studie provedené na University of Wisconsin-Milwaukee zveřejněné 26. září 2016 ve vydání časopisu Journal of Gerontology: Biological Sciences naznačují, že existuje snadný způsob, jak zabránit nebo oddálit nástup příznaků demence zahrnující ztrátu paměti – ano, je to kofein!

Vědci sledovali 6 467 žen po menopauze – z nichž žádná na začátku studie demencí. Byly sledovány po dobu až 10 let, testovány, a každý rok byly vyhodnocovány jejich kognitivní funkce. Ženy samy zapisovaly, kolik kávy, čaje a coly vypily každý den, a výzkumníci použili tyto informace k odhadu jejich příjmu kofeinu. Zjistili, u žen, které konzumovaly více než 261 mg kofeinu denně, což odpovídá asi třem 227g šálků kávy nebo šesti šálkům čaje, bylo méně pravděpodobné, že se objeví příznaky demence nebo úbytek kognitivních funkcí.

V minulosti populační studie a laboratorní výzkumy s pokusy na zvířatech prokázaly, že kofein má ochranný účinek proti demenci, ale až tato studie s ženami je první rozsáhlá studie na lidech potvrzující tato zjištění. Vědci zdůrazňují, že zatímco výsledky této studie nelze zobecnit pro muže, jedna starší studie týkající se evropských mužů zjistila, že ti, kteří údajně vypil tři šálky kávy denně, měli nižší výskyt úbytku kognitivních funkcí po dobu deseti let než muži, kteří pili málo nebo žádnou kávu.

Tři nebo čtyři šálky kávy denně je považováno za mírné množství a pravděpodobně bude naprosto bezpečné pro většinu zdravých lidí. Konzumace přiměřeného množství může poskytnout řadu zdravotních výhod. Kofein nicméně dočasně zvyšuje krevní tlak a může mít vliv na hladinu cukru v krvi, což může být starost pro osoby s rizikem vzniku diabetu nebo onemocnění srdce a může potenciálně způsobit i žaludeční potíže, narušovat vstřebávání minerálů do kostí a způsobovat potíže se spánkem. Takže než si sám naordinujete léčbu, zeptejte se svého lékaře, pokud jsou tři, čtyři nebo více šálků kávy denně pro vás ještě bezpečnou dávkou. Zároveň, pokud jste zvyklí pít hodně kávy každý den, ujistěte se, že jste nedostali další kofein ze zdrojů, jako jsou energetické nápoje nebo potravinové doplňky, jinak byste se mohli sami uvést v nebezpečí zdravotních komplikací z předávkování.


Začněte se rozvíjet ještě dnes!

Studium MBA vám pomůže zlepšit si své manažerské dovednosti.
Studium BBA vám pomůže naučit se prodávat, vyjednávat, přesvědčovat a ovlivňovat.
Kurz Rekonstrukce identity vám pomůže navrátit sami k sobě, zvládat lépe stres, navazovat zdravé vztahy a naučit se ozdravovat ty nezdravé.

banner