Vyjednáváme dnes a denně a díky sociálním sítím o 100% více, než dříve. Proč je umění komunikace důležité a co s sebou přináší?
Samotné slovo „vyjednávat“ zní až přespříliš složitě. Přitom se jedná o dovednost komunikovat. Žijeme ve světě, kdy jsme mnohem více než kdy jindy, vystaveni konfrontaci s jinými lidmi. Díky internetu a sociálním sítím, přes které se odehrává cca 70% naší komunikace, zapomínáme, jak důležitá je etiketa. Etiketa v komunikaci, tedy umění vyjednávat nám může velmi usnadnit a zlepšit život.
Pokud k někomu budeme přistupovat přátelsky a slušně, udělá mnohem více proto, aby nám vyšel vstříc.
Základ komunikace neboli vyjednávání spočívá v asertivitě. Tedy v uvědomění si, že každý má právo na svůj vlastní názor, ať už je jakýkoliv. Pokud chceme, aby někdo přijímal náš názor, musíme být připraveni přijmout názor cizí, byť s námi nerezonuje. Přijmout něčí názor neznamená s ním nutně souhlasit. Znamená to pouze přijmutí faktu, že někdo vidí něco jinak, než my. Teprve po přijmutí druhé osoby a především jeho názoru můžeme začít stavět obohacující konverzaci, která k něčemu povede.
Pokud se vám pravidla komunikace zdají složitá, zkuste ze začátku postupovat podle 4 jednoduchých kroků:
- KOMU chci něco říci
- CO mu chci říci
- PROČ vůbec mám potřebu něco sdělovat
- JAK doopravdy chci dotyčnému zprávu podat
Na první pohled se jedná o naprosto banální body. Pokud je, ale zkusíme aplikovat, byť jen cvičně, na určité situaci, tak sami uvidíme, jak nám pomohou zbavit se balastu okolo, který v efektivní komunikaci není vůbec potřeba. Díky těmto čtyřem krokům si můžeme uvědomit skutečný záměr, kvůli kterému chceme debatu rozpoutat.
Je zvláštní si uvědomit i fakt, že skrz způsob jak jednáme se svým okolím, nás ostatní nejaktivněji vnímají. Skrz komunikaci se stáváme součástí celku. Tudíž i kdybychom měli srdce ze zlata a každou neděli chodili sbírat odpadky do přírody, když budeme v komunikaci uštěpační a zamračení, nikdo nás jako zachránce přírody neuvidí. Zkrátka budeme za ty, kteří nemají rádi ostatní.
Zajímá vás téma komunikace? Přečtěte si další článek: Síla rozhovoru.
V komunikaci je velmi důležitá tolerance. Když tolerujeme, jsme klidní, nic nás jen tak nerozhodí, či nerozzlobí. Můžeme tedy v klidu přijímat stanovisko našeho protějšku. Nemůžeme smysluplně vyjednávat, pokud jsme ovládaní emocemi. Samozřejmě, naše vnitřní cítění hraje důležitou roli v komunikaci, nicméně musíme mít i racionální složku. Základním bodem vyjednávání či rozhovoru nemusí tedy být úplné pochopení, ale bohatě stačí chápání stanoviska druhého. Jestli máme pocit, že to nedokážeme, zkusme si vybavit chvíli, ve které jsme sami potřebovali, aby nás někdo pochopil anebo, aby měl alespoň o to snahu. Mělo by nám to pomoci se otevřít.
„Genialita v komunikaci je schopnost být zcela upřímný a zároveň ohleduplný.“ – John Powell
Všichni jsme již jistě pochopili, že život je jeden velký kompromis a ne vždy vše dopadne na 100% tak, jak jsme si to představovali. V komunikaci s ostatními to není jiné. Úspěšné vyjednávání by tedy mělo přinést jisté uspokojení na obou stranách. Učme se vyjednávat, protože, když se budeme učit vyjednávat, budeme se učit tolerovat. A co si budeme povídat, co současný svět potřebuje ze všeho nejvíce?
Jakou váhu komunikaci dáváte vy? Vnímáte, jak s vámi ostatní mluví, jak se jejich přístupy odlišují?
Začněte se rozvíjet ještě dnes!
Studium MBA vám pomůže zlepšit si své manažerské dovednosti.
Studium BBA vám pomůže naučit se prodávat, vyjednávat, přesvědčovat a ovlivňovat.
Kurz Rekonstrukce identity vám pomůže navrátit sami k sobě, zvládat lépe stres, navazovat zdravé vztahy a naučit se ozdravovat ty nezdravé.