Je skutečně možné, aby z vás kurz udělal opravdového lídra?

0
68

Může být dovednost vést lidi vyučována v kurzu? Můžete si ji tam skutečně osvojit? Odpověď, kterou vám nabízím, se může zdát nicneříkající – ano i ne zároveň. Pojďme to tedy více rozvést.

Otázka, zda se můžete naučit vést lidi na kurzu nebo pomocí tréninkového programu založenému na přednáškách, je rozhodně zajímavá, důležitá a týká se mnohých z nás, kteří se snažíme na sobě stále pracovat. Také proto jsme si pro vás na dnešek připravili právě tento článek.

Vzhledem k tomu, že v osmdesátých letech byly vysokoškolské kurzy týkající se managementu a leadershipu poněkud neobvyklé, připadala myšlenka podobných akademických kurzů mnohým členům univerzity jako z říše sci-fi. Někteří z nich byli zcela otevřeně skeptičtí, že leadership by mohl být vhodným kurzem, jejž by mělo akademické prostředí nabízet.

„Opravdu si myslíte, že můžete někoho naučit být dobrým lídrem?″

Tato otázka se tak pro nás stala takřka denním chlebem. Obvykle jsme byli dotazování takovým tónem hlasu, který nás nenechal na pochybách, že to tazatel nepovažuje za možné.

Postupem času jsem si zformuloval vlastní odpověď na tuto otázku. Do dnešních dnů tato odpověď odráží můj názor, který považuji za klíčový i několik desítek let poté a stále mu pevně věřím. Dovolte mi popsat podstatu mé odpovědi na otázky skeptických tazatelů. Myslím, že akademický kurz leadershipu má alespoň tento jeden důležitý úkol.

Skutečnost tenkrát byla taková, že jsem vlastně v podstatě souhlasil se svými skepticky uvažujícími kolegy. Nevěřil jsem (a stále nevěřím), že absolvování akademického kurzu leadershipu na klasické univerzitě během jednoho semestru dokáže z člověka udělat skvělého, nebo alespoň lepšího lídra. Zároveň však jsem pevně přesvědčen, že takto může být člověku dán neocenitelný základ pro to, aby se stal lepším leadrem v průběhu času.

Více informací »

Zde je můj názor. Pokud tedy připustíme, že vedení lidí je dovednost, které se je možné naučit (spíše než jen konstatovat „s tím se člověk musí narodit″), a pokud jsme přesvědčeni, že nejpřínosnější lekce v životě jsou ty z vlastních zkušeností, pak se záležitost vlastně týká jen procesu učení se ze zkušeností. To znamená, že pouze učení praxí přináší kýžené výsledky. Nevěříme-li, že sezení v lavicích, poslouchání přednášek a vypisování si poznámek z učebnic nás přiblíží k našemu cíli, pak se poohlédněme po něčem jiném – po tom, kde cítíme, že se nám, našim schopnostem a jejich rozvojem k dokonalosti opravdu věnují, a kde vnímáme, že děláme pokroky.

Být dobrým, ne přímo skvělým lídrem vyžaduje komplexní přístup – teoretické poznatky jsou pouze jednou dílkem celé skládanky následované poznáním sebe sama, svých schopností a talentů; stanovením si cílů a času, kdy jich chceme dosáhnout; přítomností mentora, který nám pomůže nejen při selhání, ale zároveň nám i pomůže vidět, v čem jsme chybovali a co udělat, abychom chybu již nezopakovali. Ale nejvíce ze všeho je to na nás a naší ochotě na sobě pracovat, dřít a pak se těšit z výsledků práce.

NECHAT ODPOVĚĎ

Prosím, vložte Váš komentář
Prosím, vložte Vaše jméno