Můj projekt, můj život

banner

Práce nás definuje. Pokud se někoho zeptáte, kým je, obvykle jako jednu z prvních věcí zmíní své profesní zaměření. Alespoň mezi těmi, které práce baví a naplňuje, se této odpovědi dočkáme. Svoji práci totiž vidí jako smysluplnou a významnou nejen pro sebe, ale i pro lidstvo jako celek. 

Lidé, kteří takto svou práci vnímají se nezřídka ocitají ve stavu, který by se dal nazvat flow – když na své úkolu, či projektu pracují, mohou zapomenout na čas, na potenciálně rušivé podněty, a plně se soustředit na věc, aniž by cítili vyčerpání. Na druhou stranu, pořád se jedná o stav, ve kterém jen stěží dokáže průměrný člověk setrvat několik hodin, natož dní a let. Ačkoli může být práce sebenaplňující, často proklamované motto o tom, že pokud najdeme práci, která nás baví, nebudeme muset nikdy pracovat a život se změní v jednu velkou dovolenou opravdu nemusí být  pravdivé. Je naprosto normální milovat svou práci a současně si uvědomit, že je to tvrdá dřina, přinášející také  vyčerpání a stres. Ostatně i v osobním životě zažíváme vzestupy a pády, a to, že i v práci není každý den posvícením neznamená, že by nebyla pro vás.

Čím více svou práci milujete, tím tvrději budete pracovat

Milovat svou práci je úžasná věc. Nejen, že vám vynáší finanční odměny, ale také získáte další odměnu v pocitu, že vás naplňuje. Ovšem pravděpodobně byste se tak necítili, kdybyste celý den lenošili. Je to právě ono vynaložené úsilí a osobní vklad, které stojí za všemi těmito pozitivními pocity –  odměna kterou dostáváme, když věci děláme dobře a poctivě. 

Žádná práce není úplně dokonalá

Existuje spousta lidí, kteří absolutně milují svou práci. To by však nemělo být vykládáno jako že je všechno perfektní. Téměř každá pozice přináší alespoň několik otravných úkolů nebo povinností, které prostě nikdy nebudou příjemné. To, co děláte, můžete zbožňovat z 99,9%, určitě však najdete i několik povinností, ze kterých vám naskočí husí kůže, jen na ně pomyslíte. 

Možná nesnášíte sledování došlých faktur, možná se vám nelíbí čtvrtletní zasedání správní rady. Nebo možná jednoduše nevydržíte vyplňování měsíčního výkazu výdajů. Ať je to cokoli, je tu nepochybně určitý aspekt vašeho každodenního života, který vás nutí říkat: „Uf.“

Na druhou stranu, pokud tyto nepříjemné okamžiky převažují a jste nuceni dělat nějakou práci jen proto, že Vám za ni na konci měsíce přistane určitý obnos peněz, nezní jako naplňující. Vše, co děláme do práce, je součástí našich životů. 


Začněte se rozvíjet ještě dnes!

Studium MBA vám pomůže zlepšit si své manažerské dovednosti.
Studium BBA vám pomůže naučit se prodávat, vyjednávat, přesvědčovat a ovlivňovat.
Kurz Rekonstrukce identity vám pomůže navrátit sami k sobě, zvládat lépe stres, navazovat zdravé vztahy a naučit se ozdravovat ty nezdravé.