Objetí nás činí šťastnými

Každý z nás rád ucítí přátelský a vřelý dotek druhé osoby. Ale kdo může být tou druhou osobou? Jsou to jen osoby z vaší rodiny a nejbližších přátel či vám nevadí dotek ani od cizích osob? Každý se při doteku cítí jinak a prožívá jej rozdílně. Úplně bez doteků ovšem nikdo z nás žít nechce ani nedovede.

Každý z nás potřebuje dotyk a objetí v různé frekvenci a intenzitě. I když si někdo myslí, že dotek ve skutečnosti vůbec nepotřebuje, opak je pravdou. Samozřejmě mluvíme o pozitivních dotecích, tedy objetí či pohlazení. Strkanice v prostředcích hromadné dopravy či snad agresivní výpadky na naši osobu nám v drtivé většině případů žádný požitek nepřinášejí.

Do 5 smyslů člověka patří právě hmat. A nejde jen o to, co si můžeme sami osahat, ale i dotyk druhé osoby na naši kůži vyšle do mozku určitý signál, který nám mozek vrací v podobě prožívané emoce. Byl nám tento dotyk příjemný? A právě díky těmto neverbálním signálům můžeme poznávat další osoby. Častokrát také spolehlivěji než prostřednictvím slov.

 

Hormon štěstí – oxytocin

Dotek od dalších osob v rodině a nejbližších přátel má důležitý vliv na vývoj fyzický i emocionální. Děti, které v průběhu dětství nedostávaly dostatek pohlazení, jsou náchylnější k různým emočním a kognitivním poruchám. Tento fakt prokázali rozsáhlé světové výzkumy, stejně jako vliv doteků a mazlení na mentální a motorický vývoj u dětí, jež je právě u těchto dětí rychlejší.

Dospělí většinou si pod dotekem a mazlením představují sexuální podtext, proto se v určitých situacích bojí těchto projevů. Přitom v náručí blízkého přítele či přítelkyně či náruči rodičů se přeci cítíme tak bezpečně, uvolněně a cítíme se být oceňováni.

Pokud patříte mezi ty osoby, které se dotekům vyhýbají, a tyto projevy jsou vám nepříjemné, pak je nejlepší začít u malých dětí. Jejich bezprostřednost vám zajistí, že vám tyto hřejivé doteky oplatí a vaši pozornost tak opětují. Doteky se můžete učit také s domácími mazlíčky. Možnou terapií jsou také různé druhy masáží, které vám pomůžou naučit se přijímat jakékoli doteky.