Objetí nás činí šťastnými

Každý z nás rád ucítí přátelský a vřelý dotek druhé osoby. Ale kdo může být tou druhou osobou? Jsou to jen osoby z vaší rodiny a nejbližších přátel či vám nevadí dotek ani od cizích osob? Každý se při doteku cítí jinak a prožívá jej rozdílně. Úplně bez doteků ovšem nikdo z nás žít nechce ani nedovede.

Každý z nás potřebuje dotyk a objetí v různé frekvenci a intenzitě. I když si někdo myslí, že dotek ve skutečnosti vůbec nepotřebuje, opak je pravdou. Samozřejmě mluvíme o pozitivních dotecích, tedy objetí či pohlazení. Strkanice v prostředcích hromadné dopravy či snad agresivní výpadky na naši osobu nám v drtivé většině případů žádný požitek nepřinášejí.

Do 5 smyslů člověka patří právě hmat. A nejde jen o to, co si můžeme sami osahat, ale i dotyk druhé osoby na naši kůži vyšle do mozku určitý signál, který nám mozek vrací v podobě prožívané emoce. Byl nám tento dotyk příjemný? A právě díky těmto neverbálním signálům můžeme poznávat další osoby. Častokrát také spolehlivěji než prostřednictvím slov.

Hormon štěstí – oxytocin

Dotek od dalších osob v rodině a nejbližších přátel má důležitý vliv na vývoj fyzický i emocionální. Děti, které v průběhu dětství nedostávaly dostatek pohlazení, jsou náchylnější k různým emočním a kognitivním poruchám. Tento fakt prokázali rozsáhlé světové výzkumy, stejně jako vliv doteků a mazlení na mentální a motorický vývoj u dětí, jež je právě u těchto dětí rychlejší.

Dospělí většinou si pod dotekem a mazlením představují sexuální podtext, proto se v určitých situacích bojí těchto projevů. Přitom v náručí blízkého přítele či přítelkyně či náruči rodičů se přeci cítíme tak bezpečně, uvolněně a cítíme se být oceňováni.

Pokud patříte mezi ty osoby, které se dotekům vyhýbají, a tyto projevy jsou vám nepříjemné, pak je nejlepší začít u malých dětí. Jejich bezprostřednost vám zajistí, že vám tyto hřejivé doteky oplatí a vaši pozornost tak opětují. Doteky se můžete učit také s domácími mazlíčky. Možnou terapií jsou také různé druhy masáží, které vám pomůžou naučit se přijímat jakékoli doteky.


Začněte se rozvíjet ještě dnes!

Studium MBA vám pomůže zlepšit si své manažerské dovednosti.
Studium BBA vám pomůže naučit se prodávat, vyjednávat, přesvědčovat a ovlivňovat.
Kurz Rekonstrukce identity vám pomůže navrátit sami k sobě, zvládat lépe stres, navazovat zdravé vztahy a naučit se ozdravovat ty nezdravé.

banner