Jak může muž pomoci partnerce, která byla v dětství sexuálně zneužívána?

Medializace sexuálního zneužívání v dětství se často soustředí na případy zneužívání chlapců katolickými kněžími. To je pochopitelně strašné, nicméně muži tvoří asi jen 2 % mezi oběťmi sexuálního zneužívání, naopak u žen je to až 15 %.

Mnoho lidí věří, že sexuální zneužívání v dětství je tak emocionálně zničující, že se oběť nikdy nezotaví a není schopna si pak v budoucnu užívat milování. Ve skutečnosti je zhojení takových duševních jizev možné a i tito lidé pak mohou mít uspokojivý sexuální život. Pokud jste muž a vaše manželka nebo přítelkyně byla jako dítě sexuálně zneužívána, uvádíme možná řešení a rady, jak jí pomoci a jak k ní v této oblasti přistupovat.

Za prvé, zamyslete se nad svou vlastní sexuální minulostí. Naše kultura je obecně nastavena tak, že muži organizují sex a ženy do něj přivádějí.  Někdy to však dělají příliš ctižádostivě, jsou nároční a může to vyústit až v nepříjemný nátlak. Poměr s někým, kdo byl v minulosti sexuálně zneužíván, je příležitost prozkoumat svoji vlastní sexuální minulost, a zamyšlení se nad tím, co by se tehdy dalo udělat třeba lépe.

Oběti sexuálního zneužívání často nedokážou sex vydržet, nebo ho vůbec neprožívají, a milování jsou pro ně jen pohyby bez emocí, spojení, radosti či orgasmu. Laura Davis, autorka Allies in Healing: When the Person You Love Was Sexually Abused as a Child, vysvětluje: „Partneři mi vždycky říkají, že nemohou vydržet být stále odmítáni, když oni se zneužíváním nemají nic společného. Ptám se jich: „Chceš se milovat s někým, kdo tu není? S někým, kdo je naprosto nepřítomen a jen se naprázdno pohybuje?“ Oni vždy říkají: „Myslím, že ne.““

Muži v procesu „obnovy“ mohou hrát klíčovou roli. Pokud muži přijmou tuto výzvu s vědomím lásky a trpělivosti  –  velkou dávkou trpělivosti  – vztah se stává hlubším, intimnějším a konečně – více sexuálně naplňujícím pro oba partnery.

Zde jsou rady, jak může muž pomoci:

 • Zneužívání učí ženy, že muži nad sebou ztrácí sexuální kontrolu. Nikdy tak neztrácejte tu svoji.
 • Zjistěte si něco o sexuálním zneužívání dětí. Čtěte knihy na toto téma, účastněte se diskuzí nebo terapií.
 • Chápejte rizika. Je velmi obtížné fungovat s někým, kdo se s něčím takovým musí vyrovnat za pomoci terapií a celkové léčby. Váš vztah tento proces nemusí přežít. Je to smutné, ale poměrně časté.
 • Nespěchejte. Pochopte, že to musí být ona, která udává tempo. Pravděpodobně to bude trvat ještě dlouho.
 • Nemůžete ji vyléčit nebo přimět, aby si milování najednou prostě začala užívat. Ona se musí vyléčit sama a sama musí znovuobjevit potěšení z milování. Vaším úkolem je poskytovat emocionální podporu. Zeptejte se jí, jak se cítí a pak naslouchejte. Opravdu naslouchejte. Její obnovu nemůžete organizovat. Jediné, co můžete udělat, je odejít, ne stavět žádné další překážky k uzdravení, k těm, jimž už čelí.
 • Potřebuje vědět, že vám na ní samotné záleží víc, než na sexu s ní. Říkejte jí to často.
 • Připravte se na dlouhou dobu, během níž jsou takoví lidé nesnesitelně egocentričtí.
 • Buďte upřímní a vyjadřujte své pocity. Není pochyb o to, že v procesu jejího uzdravení se budete cítit netrpěliví, frustrovaní, a sexuálně odmítaní. Je v pořádku se tak cítit. Řekněte to. Ale neobviňujte ji. Obviňujte to, co si musela vytrpět.
 • Je v pořádku chtít sex a žádat o něj. Ale během uzdravování to musí být ona, kdo to bude řídit.
 • V některých případech se můžete stát terčem jejího hněvu. To je typické. Snažte se nebrat si to osobně. Samozřejmě, je to velmi těžké. Zkuste to.
 • Prozkoumejte nesexuální smyslnost. V případě, že takový člověk není schopen genitální sexuality, experimentujte se všemi způsoby, které vás mohou sblížit, například: mazlení, objímání, masáže, společné koupele.
 • Jemně ji povzbuzujte, aby masturbovala. Pokud se necítí dobře v partnerském sexu, můžete masturbovat spolu a sledovat jeden druhého. Také byste ji mohli vzít na nákupy a společně koupit vibrátor.
 • Když se cítí připravena prozkoumat partnerský sex, určete si signály pro přerušení. Když bude takto signalizovat, zastavte to, co děláte, a ptejte se, jak chce postupovat dál: skončit, pokračovat, cokoliv. Ctěte její přání.
 • Může se stát, že v polovině bude chtít milování ukončit. Jen jí řekněte: Jsem tu pro tebe. Poslouchám.
 • Když má vzpomínky, ptejte se: Koho vidíš? Co cítíš? Se mnou jsi v bezpečí. Nebudu dělat nic, co nechceš.
 • Pomozte jí zůstat v přítomnosti. Flashbacky jsou normální. Uklidněte ji, že vzpomínky jsou skutečné, ale nejsou to, co se děje teď.
 • Během milování se často ujišťujte. Zeptejte se: Je to v pořádku? Chceš pauzu?
 • Nezapomeňte také na vlastní pohodu a podporu. Promluvte si s přáteli. Zkuste terapii.
 • Určete si čas, kdy o zneužívání nebudete vůbec mluvit. Zpočátku oběti nehovoří o ničem jiném než o tomto. To je přirozené, nicméně zkuste si určit den v týdnu, pár večerů nebo jiný čas, kdy se o tom nebudete bavit. Cokoliv, co bude přijatelné pro vás oba.
 • Vaše nejlepší nástroje na pomoc takovému člověku jsou soucit, flexibilita, vynalézavost, humor, znalosti o svých vlastních potřebách a limitech a trpělivost, hodně trpělivosti, spousta trpělivosti.

Začněte se rozvíjet ještě dnes!

Studium MBA vám pomůže zlepšit si své manažerské dovednosti.
Studium BBA vám pomůže naučit se prodávat, vyjednávat, přesvědčovat a ovlivňovat.
Kurz Rekonstrukce identity vám pomůže navrátit sami k sobě, zvládat lépe stres, navazovat zdravé vztahy a naučit se ozdravovat ty nezdravé.

banner