Příprava na přijímací pohovor

0
97

Obdrželi jste pozvánku na osobní pohovor. Znamená to, že Váš životopis zapůsobil a nastává další etapa na Vaší cestě k novému zaměstnání. Abyste podpořili a prohloubili dobrý dojem, který Váš životopis učinil, dovolte několik tipů, jak s úspěchem interview absolvovat.

Potvrďte svou účast

Zkontrolujte si, zda Vám navržený termín pohovoru vyhovuje a nekoliduje s nějakou jinou Vaší akcí. Pokud ovšem koliduje, zvažte, zda se skutečně jedná o závažnou událost, jejíž přeložení by buď nebylo možné vůbec, nebo by vám způsobilo značné potíže. Přijímací pohovor by měl být vaší prioritou a tak by to měl vnímat i ten, kdo vás na pohovor zve. Pokud je vše v pořádku, je vhodné neprodleně potvrdit svou účast. Nejlépe telefonicky. Máte-li právě v té době neodkladnou záležitost, samozřejmě se omluvíte a požádáte o termín jiný. V této souvislosti je dobré si též uvědomit, zda Vám doba schůzky vyhovuje i po stránce osobní. Víte-li totiž, že Vaše výkony časně po ránu nevystihují zcela ty nejlepší stránky Vaší osobnosti, pomůže Vám možná, pokud si schůzku smluvíte na tu dobu, kdy víte, že se cítíte lépe (pokud to jde).

Buďte informovaní

Vaše příprava na pohovor pokračuje sběrem informací. Na pohovor musíte přijít připraveni diskutovat. Pokud projevíte znalost důležitých faktů o firmě, projevíte svůj zájem a navíc působíte jako člověk se širokým rozhledem. Zjistěte si, jakou má firma minulost a tradici, čím se zabývá, kolik má zaměstnanců a poboček, jaké jsou výsledky společnosti a postavení na trhu, jaké jsou její přednosti oproti konkurenci, jaké má záměry atd. Není třeba dodávat, že takové informace jsou pro Vás cenné i z hlediska výběru svého zaměstnavatele. Prolistujte různé katalogy, výroční zprávy, vzpomeňte si na zajímavý článek z tisku nebo na rozhovor s vedoucím pracovníkem firmy otištěný v odborném časopisu. Výborným zdrojem informací jsou samotní pracovníci firmy či její obchodní partneři nebo názor konkurence.

Připravte si dotazy

Ačkoliv se možná budete divit, na pohovor nejdete jen proto, abyste odpovídali na dotazy, ale podstatná část setkání je věnována právě tomu, abyste dotazy také kladli. Není třeba dodávat, že i to je součást výběrového řízení. Neboť je důležité ptát se správně a fundovaně. Takový špatně zvolený dotaz může velmi pokazit celé Vaše vystoupení. Zde pomohou informace, které jste se dozvěděli při Vašem pátrání. Odvolejte se na problematiku řešenou například v tisku a zeptejte se na detail. Projevte znalost nějakého faktu, který není obecně v povědomí. Ptejte se na novinky v sortimentu. Zajímejte se o konkrétní aspekty týkající se pozice, o kterou se ucházíte. Ale neredukujte svůj zájem pouze na finanční otázky. Určitě Vás zajímá, jaké by bylo Vaše poslání, co se očekává od pracovníka na daném postu, jaká je organizační struktura, proč je daná pozice volná, kolik budete mít podřízených, jaké jsou perspektivy pro další osobní a kariérový rozvoj, jaký styl práce a zásady vedení jsou ve firmě uplatňovány, a samozřejmě jaký je způsob odměňování… Jistě Vás samotné napadnou další otázky, pramenící z Vašeho zájmu dozvědět se co nejvíce o firmě, se kterou hodláte navázat dlouhodobý vztah.

Správně se oblečte a upravte

Volba oblečení je velice důležitý aspekt Vaší přípravy. Uvědomte si, že první dojem, který učiníte, v neposlední řadě též díky svému oblečení, je výrazným zážitkem, jenž si Váš partner z rozhovoru odnese. Nejde o to upozornit na sebe výstředním oděvem, nýbrž zapůsobit harmonickým sladěním vzhledu a vystupování. Muži si vždy vezmou klasický oblek, nejlépe tmavší nebo alespoň neutrální barvy. Pokud jej nápaditě sladíte s košilí a kravatou, nemusíte se obávat, že budete příliš „šediví“. Můžete použít i různé doplňky, neboť na druhou stranu přece jen chcete být trochu jiní než ostatní, abyste nakonec nesplývali s davem. Avšak snažte se zachovat vkus a decentnost! Nezapomeňte na tmavé ponožky a boty. Dámy nejlépe působí v kostýmu (i kalhotovém). Je možné však přijít i v jiném oděvu, pokud zůstane zachováno pravidlo úpravnosti, vkusnosti, kvality látky a provedení. Nikdy si neberte džíny, snad jen s výjimkou, že jdete žádat o místo u výrobce tohoto oblečení. V tom případě však zkontrolujte značku! Střídmost je často více ceněná než nákladná, komplikovaná róba a odvážné střihy. Totéž platí o líčení a v neposlední řadě o parfému a špercích. Méně je opravdu často více! Obuv vyčistěte, i když venku právě prší. Nános špíny za poslední týden, patrný na Vašich botách, není tou nejlepší vizitkou. Pokud chcete udělat opravdu dojem, dojděte si pár dní předem k holiči. Doporučuji však, navštivte kadeřníka, se kterým již máte zkušenosti a zvolte účes, o kterém víte, jak Vám padne. Není třeba zkoušet nové, neotřelé variace právě před tak důležitým setkáním.

Duševně se připravte

Je celkem pochopitelné, že před tak důležitým setkáním Vás zachvátí tréma. V tu chvíli je třeba začít s duševní přípravou. Nejprve se zklidněte. Zkuste si v duchu představit, jak Váš pohovor asi proběhne. Samozřejmě, že si představíte ten ideální způsob, který končí Vaším přijetím. Vybavte si i detaily, co budete mít na sobě, jak proběhne uvítání, otázky a odpovědi, úsměvy, rozloučení atd. Pozitivně se nalaďte a vnitřně se přesvědčte, že celé interview je pro Vás hračka, kterou excelentně zvládnete.

Naplánujte cestu

Pokud se pohovor koná na adrese, kde to neznáte, je vhodné si předem zjistit způsob dopravy. Proto, abyste nedorazili na místo s půlhodinovým zpožděním a v den schůzky se už nemuseli zatěžovat hledáním a blouděním.

NECHAT ODPOVĚĎ

Prosím, vložte Váš komentář
Prosím, vložte Vaše jméno
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.