Proč věříme pověrám a rituálům?

Většina ví, že když vám přeběhne černá kočka přes cestu, přináší to smůlu. A když něco řekneme a nechceme to zakřiknout, měli bychom zaťukat na dřevo, nebo podle jiné verze, na zuby (protože ty prý na rozdíl od dřeva neshoří, promyšlené že?). Proč těmto věcem ale věříme a děláme to?
 
V roce 1948 jeden z nejznámějších psychologů a to B. F. Skinner navrhl experiment, který poukázal na zajímavé „pověrčivé“ chování. Pozoroval holuby, kterým přesně každých 15 sekund bylo nasypáno zrní. Skinner zjistil, že se holubi snaží přijít na to, co způsobuje, že je jim házeno zrní a že se to svým chováním snaží ovlivnit, aby jim bylo házeno zrní víc. I když dávky krmiva byly sypány nezávislé na činnosti holubů, holuby si začali fixovat to chování, které dělali ve chvíli, kdy jim bylo zrní do krmítka vhozeno. Jeden z holubů například výrazně častěji nakláněl hlavu, další výrazně víc kloval do míst, kde jim bylo sypáno jídlo.
Tyto holubí rituály lze přirovnat k rituálům lidským. Stalo se vám, že jste si vzali na důležitou událost talisman a přinesl vám štěstí? Vzali jste si ho znovu a zase jste měli úspěch? Bojíte si ho příště nevzít, protože by jste mohli přijít o štěstí a kouzlo, které vám přináší? Je to přirozená reakce.
 
Jedno z vysvětlení může být to, že máme rádi věci pod kontrolou. Talisman a rituální chování nám mohou dát pocit klidu v nejistých situacích. Vysvětlení může být ale prostší. Jednoduše to lze vysvětlit procesem učení, na který jsme nastaveni. Příklad s holubi lze nazvat jako učení úspěchem. Holubi dostali odměnu – zrní, takže si podvědomě zpevnili své chování a to činnost, kterou právě dělali a proto toto chování začali častěji opakovat.
 
Pověry a rituály nemusí být špatné, je důležité však mít nadhled a uvědomit si, že úspěchu dosáhnete i v případě, že talisman necháte doma. Pokud vám ale pomáhá např. proti nervozitě, není důvod si ho, jen pro jistotu, nevzít.

Začněte se rozvíjet ještě dnes!

Studium MBA vám pomůže zlepšit si své manažerské dovednosti.
Studium BBA vám pomůže naučit se prodávat, vyjednávat, přesvědčovat a ovlivňovat.
Kurz Rekonstrukce identity vám pomůže navrátit sami k sobě, zvládat lépe stres, navazovat zdravé vztahy a naučit se ozdravovat ty nezdravé.

banner