Jak si splním úplně každý cíl … praktické kroky, které vám spolehlivě vydláždí cestu k vašemu cíli

0
73

V předchozím článku jsme se zaměřili na sny. Ze začátku můžete jen mávnout rukou a pronést něco v duchu: „Ále, to se mi stejně nikdy nevyplní,“ avšak sen se vás nechce pustit, stále vás provází a to, co se ještě před nedávnem zdálo jako bláhovost, nyní vypadá reálněji a získává konkrétních obrysů a vy si řeknete: „Proč vlastně ne?“

„Chceš realizovat své sny? Probuď se!“ Joseph Rudyard Kipling

Abyste si splnili sen, je třeba si z něj udělat cíl a dosáhnout jej. Sen je krásný, opojný, nesplněný, spjatý s touhou, avšak cíl je mnohem víc než jen to. Je konkrétnější, obsahuje postup a jsou v něm naše emoce, které vás ženou blíž k jeho naplnění. Víme nejen, čeho bychom chtěli dosáhnout, ale jaká k tomu vede cesta, jaké pocity nás s tím pojí, proč to děláme a dokdy tohoto cíle dosáhneme. A vy už nyní tušíte, že tohle bude vyžadovat nejen touhu, rozhodnutí, důvěru v úspěch i sám v sebe, vytrvalost, know how, ale také organizovanost, promyšlený koordinovaný postup.

Seznamte se proto se všemi nutnými kroky, které musíte podniknout, abyste vždy a všude dosahovali svých cílů. Naučte se být vyzbrojeni na utkání se všemi možnými riziky, která vás mohou potkat, a připravte si postup, pomocí nějž zvládnete dosáhnout cílů v termínech a kvalitě, jakých jste si předsevzali. V neposlední řadě se nechte motivovat, buďte šťastní a hrdí na to, že úspěšně zvládáte, co si usmyslíte, a že jste to schopni předávat dál. A nezapomeňte ještě na jednu velmi důležitou věc. Cesta, na kterou jste se vydali, vás musí bavit, abyste byli úspěšní. Připraveni? Tak jdeme na to!

 „Jestliže jste postavil vzdušný zámek, vaše práce nemusí být zbytečná, nyní k němu udělejte základy.“

Henry David Thoreau

  1. Máte stanovený cíl a jasně daný směr, kterým k němu jdeme. Představte si tedy ideální scénu, tedy to, jak dosahujete svého cíle tou nejjednodušší a nejkratší možnou cestou. Ta vám bude sloužit nejen jako motivace, ale také k porovnání s realitou a pro kontrolu správnosti vašeho plánu.
  2. Sestavte si plán činností vedoucí k cíli. Mějte na paměti, že plán bude vždy odlišný od ideální scény, neboť ta je odproštěná od různých překážek, s nimiž se budete potýkat a které si budou nárokovat vaši pozornost, snahu i čas. Správný plán je tedy soupisem úkolů, kdy každý úkol se skládá z aktivit, jejichž vyústěním je konkrétní výsledek. Pro příklad – chci-li si postavit dům, mezi mé úkoly bude patřit pořízení pozemků, projekt od architekta, získání povolení od patřičných úřadů, výběr stavební firmy apod. Pod úkoly spadají jednotlivé aktivity, např. k pořízení pozemku patří oslovení realitní kanceláře, poptávka po pozemku v lokalitě, která by se vám zamlouvala. Každá aktivita, kterou učiníte, musí mít výsledek a ten výsledek by měl směřovat k cíli do termínu, který jsme si určili. Pokud nesměřuje, cíle nedosáhnete nebo dosáhnete, ale s mnohem větším zpožděním.
  3. Mějte jasno a udržujte si přehled. To, že máte svůj plán srovnaný, ukážete nejlépe tak, že v jakémkoli bodě vaší cesty, jste schopni vykázat výsledky, tedy že víte, kde se na cestě nacházíte, co již máte splněno, s jakým úspěchem a co vás ještě čeká.
  4. Výsledky si zaznamenávejte. Budete je pak schopni analyzovat, vyhodnocovat a porovnávat s ideální scénou cesty k cíli. Nepodceňujte tento krok, zaznamenané výsledky vám jasně ukážou, jak na tom jste, a buď vás nadchnou, nebo ve vás probudí ještě větší odhodlání k překonání nesnází. Jak pozitivní, tak negativní výsledky jsou vaším motorem k cíli. Mějte ho nastartovaný a připravený na jízdu vašeho života!
  5. Každý úkol vyžaduje vedení. Úkol, který nemá vedení a není nikým a ničím řízen, zákonitě selže a vaše investice, vložené na začátku do úkolu, přijdou vniveč. Nemluvě o zklamání a demotivaci plynoucí ze selhání. Nemůžete-li úkolu věnovat čas a pozornost, raději se do něj ani nepouštějte, aby se ze snu nestal nakonec strašák.
  6. Je prostý fakt, že úkoly budou vyžadovat peníze. Buďte na to připraveni a mějte jistotu, že je na úkoly můžete vydat.
  7. Máte úspěšně rozehrané úkoly, které se vám úspěšně daří naplňovat? Pak jste si možná vytyčili další úkol. Bylo by to v pořádku, kdyby tento nový úkol neodváděl pozornost od předchozích úkolů nebo je dokonce nepoškozoval. Takový úkol je špatný a je na vás, abyste vyhodnotili, zda v něm pokračovat a v jaké podobě. Nikdy nedovolte novému úkolu zničit výsledky své dosavadní práce, snahy a úsilí.
  8. Každá aktivita, ať již se v ní zadařilo nebo nikoli, je lepší než sedět s rukama v klíně a nedělat nic. Získali jste tak cennou zkušenost a obohatili svůj život o poznání, které velmi brzy zužitkujete. Nelitujte chyb a nenechte se odradit. Stanovujte si cíle a uvidíte, že se vám začnou plnit sny!

NECHAT ODPOVĚĎ

Prosím, vložte Váš komentář
Prosím, vložte Vaše jméno