Sociální sítě – s jejich pomocí můžeme snáze najít zaměstnání, ale taky nám mohou pěkně zavařit. Jak? Třeba tím, co všechno sdílíme na svém osobním profilu.
Zatímco mnoho uchazečů tvrdí, že na svých facebookových profilech nemají nic, za co by se styděli, málokdy si vzpomenou, že by měli raději některé fotky z alkoholových dýchánků smazat, stejně jako ty fotky, na kterých je trochu škodolibě označili přátelé, když je nachytali s kalhotami na půl žerdi nebo v jiné podobné situaci, která by měla zůstat v tajnosti. Nejnovější výzkumy ve Spojených státech ukázaly, že více než 40% uchazečů o zaměstnání si muselo změnit svá jména na Facebooku, aby ukryli své osobní životy před zaměstnavateli, zvláště když se hlásí na letní stáže nebo do svého prvního hlavního zaměstnání po ukončení studia.
Bohužel mnoho potenciálních uchazečů o zaměstnání, kteří skrývají svou pravou identitu na Facebooku, si až pozdě uvědomí to, že mohou být vyhledáváni i prostřednictvím e-mailových adres, sítí a dokonce i dle škol, které navštěvují. Mnoho uchazečů o zaměstnání se usilovně snaží přizpůsobit svůj on-line životopis. Podle nedávných průzkumů, většina čerstvých absolventů říká, že zpřísnila nastavení ochrany osobních údajů, aby skryla videa a fotografie na svých profilech před potenciálními zaměstnavateli.
Pozor na to, co sdílíte
Podle nedávného průzkumu provedeného společností Microsoft asi 70% zaměstnavatelů a personálních agentur ve Spojených státech amerických odmítli několik zájemců o zaměstnání na základě informací, které našli na profilech sociálních sítí. Tito zaměstnavatelé uvedli, že právě „nevhodný“ obsah jako některá videa a fotky, jsou hlavními důvody, proč je většina žadatelů odmítnuta. Mezi další časté důvody pro zamítnutí žádosti patří nevhodné komentáře od přátel a příbuzných. Z tohoto důvodu je on-line pověst považována za velmi citlivou záležitost ve světě byznysu. Tudíž můžete být odmítnuti ještě předtím, než nějaký nevhodný komentář napíšete vy sami.
Proč mi zaměstnavatel slídí po facebooku?
Většina uchazečů o zaměstnání se na toto „lustrování“ osobních životů ze strany zaměstnavatelů dívá jako na nezákonné, ale zdá se, že jsou zde bezmocní. V případě, že se zaměstnavatel podívá na jejich facebookový profil, je to proto, že prostě chtějí mít konkrétnější obraz o osobě, kterou přijmou, ale také si všímají informací, jako je kritika od předchozích zaměstnavatelů. Přece jen se lidé nefotí při tom, jak studují, ale spíš při situacích, kde dělají hlouposti – a právě tyto fotografie nebo videa činí uchazeče zranitelnými a dávají tak zaměstnavatelům důvod je odmítnout.
Začněte se rozvíjet ještě dnes!
Studium MBA vám pomůže zlepšit si své manažerské dovednosti.
Studium BBA vám pomůže naučit se prodávat, vyjednávat, přesvědčovat a ovlivňovat.
Kurz Rekonstrukce identity vám pomůže navrátit sami k sobě, zvládat lépe stres, navazovat zdravé vztahy a naučit se ozdravovat ty nezdravé.