Neustálé umění koncentrace a duševní odolnost

Každý z nás musí den co den čelit stále většímu přívalu informací a sdělení, která se na nás valí z nejrůznějších komunikačních kanálů. Digitalizace a technologický pokrok nám umožnily rychlou výměnu informací, na druhou stranu jsme k dosažení 24 hodin denně, 7 dní v týdnu. Náš mozek se tedy musel naučit filtrovat všechny příchozí sdělení a vybírá si pouze ty shrnující. Musíme být schopni rozdělit přicházející informace na ty opravdu důležité a neužitečné.

A právě umění filtrovat tyto informace nám také napomáhá k tomu udržet si duševní zdraví a zvládat tak každodenní nápor informací. Pokud bychom nebyli schopni efektivně informace a úkoly třídit, pak nebude trvat příliš dlouho, než se u nás projeví některá z psychických nemocí či přímo syndrom vyhoření.

 

Hlavní problém pak spočívá v tom, že čím více informací máme, tím méně prostoru má náš mozek k tomu, aby se mohl soustředit a vyhodnocovat jednotlivé informace či se soustředit na práci.

Díky rozvoji technologií dnes můžeme o každém tématu najít neuvěřitelné množství informací. Na druhou stranu pak chybí technologie, které by pro nás mohly vybrat jen ty nejvhodnější a relevantní informace.

A právě ten, kdo dokáže filtrovat informace, zaobírat se jen těmi nejdůležitějšími a nenechat se ovlivnit přemírou sdělení, bývá vysoce duševně odolný. Vybudovat v sobě tuto dovednost ale není vůbec jednoduché a nestane se tak během několika dní.

Nadprůměrně duševně odolný člověk se dle psycholožky Amy Morinové vyznačuje určitými projevy svého chování. Kolik projevů vykazuje i vaše chování?

  • Umění vyvážit emoce a logické uvažování.
  • Neproduktivní činnosti pro ně neexistují, nestěžují si a neztrácejí čas zbytečnostmi.
  • Dokáží bojovat s vlastním strachem a překonávat jej.
  • Z každé složité životní či pracovní situace si berou ponaučení – vše zlé je pro něco dobré.
  • Jsou schopni pomoci druhým k úspěchu a zároveň jej s nimi oslavují.
  • Životní hodnoty a priority jsou to, na základě čeho se rozhodují.
  • Umí nést zodpovědnost za své činy.
  • Soustředí se na věci, které mají možnost ovlivnit.
  • Nezakrývají své nedostatky, ale pracují na jejich zlepšení.

 

Toto jsou jen některé vybrané rysy. Duševně silný člověk se nepozná jen na základně několika málo charakteristik jeho chování.