Jaké vlastnosti pomáhají ke kreativitě?

0
98

Už od dětství slýcháme více čí méně fantastických příběhů a pohádek. Mnohdy v nich jsou natolik nečekané zápletky a důmyslné zvraty, že nás napadá důležitá otázka. Kdo takové příběhy vymýšlí a jak ho to mohlo napadnout? Existují určité osobnostní charakteristiky, které kreativitě pomáhají. Ty nemusejí být využity jen při vyprávění pohádek dětem. Také v zaměstnání je kreativita často potřeba.

Vytrvalost

Jedním z důležitých vlastností, které mají kreativní lidé, je vytrvalost. Ani při neúspěchu se nevzdávají a pokračují za svým cílem. Naplno využívají své energie a mají jasnou představu, kam se chtějí dostat. Nebojí se toho, že pro to budou muset něco obětovat.

Odvaha

S předešlou vlastností souvisí další důležitá vlastnost a to odvaha. Originální nápady jsou zároveň nové a jedinečné, proto může být z počátku těžké je prosadit. Lidé jim nemusí zprvu správně porozumět. Odvážní lidé se však nevzdávají a bojují za své myšlenky a nápady.

Flexibilita

Při tvorbě je důležitá otevřená mysl, která poskytuje možnost vidět svět ve všech rozporuplnostech a detailech. Svět však není neměnný, proto by měl být kreativní člověk připraven na změny, které se objeví, a měl by je umět využít. Být tedy flexibilní. Člověk sám svoji tvorbou mění své okolí, díky flexibilitě však také přináší nová řešení.

Neuspořádanost

Asymetrie a zmatek je symbolem odlišnosti a složitosti. Symetrie a jednoduchost je předvídatelná, a často nepřináší nové možnosti. Kreativní lidé jsou často chaotičtí a neuspořádaní, ve zmatku však mohou přijít na kombinace, asociace a nápady, které by jinak nikdy nevymysleli. Neuspořádanost přináší rozmanitost a ta je zdrojem našich nápadů.

Dětský svět fantazií

Tvořiví lidé se nechávají inspirovat dětským světem, který je kreativitou hustě protkaný. Trávení času s dětmi, hraní si s nimi nebo čtení pohádek rozšiřuje naši mysl, přináší nové nápady a nový pohled na věci okolo nás. Je také mostem k našemu zdroji kreativity, kterou jsme měli v dětství. Děti nám mohou pomoci nahlížet na problémy neotřelým způsobem, který nás může inspirovat. V klasických pohádkách se navíc skrývá lidová moudrost, která platí napříč časem i kulturami.

O fantazii si můžete více přečíst zde.

NECHAT ODPOVĚĎ

Prosím, vložte Váš komentář
Prosím, vložte Vaše jméno
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.