Jaké vlastnosti pomáhají ke kreativitě?

Už od dětství slýcháme více čí méně fantastických příběhů a pohádek. Mnohdy v nich jsou natolik nečekané zápletky a důmyslné zvraty, že nás napadá důležitá otázka. Kdo takové příběhy vymýšlí a jak ho to mohlo napadnout? Existují určité osobnostní charakteristiky, které kreativitě pomáhají. Ty nemusejí být využity jen při vyprávění pohádek dětem. Také v zaměstnání je kreativita často potřeba.

Vytrvalost

Jedním z důležitých vlastností, které mají kreativní lidé, je vytrvalost. Ani při neúspěchu se nevzdávají a pokračují za svým cílem. Naplno využívají své energie a mají jasnou představu, kam se chtějí dostat. Nebojí se toho, že pro to budou muset něco obětovat.

Odvaha

S předešlou vlastností souvisí další důležitá vlastnost a to odvaha. Originální nápady jsou zároveň nové a jedinečné, proto může být z počátku těžké je prosadit. Lidé jim nemusí zprvu správně porozumět. Odvážní lidé se však nevzdávají a bojují za své myšlenky a nápady.

Flexibilita

Při tvorbě je důležitá otevřená mysl, která poskytuje možnost vidět svět ve všech rozporuplnostech a detailech. Svět však není neměnný, proto by měl být kreativní člověk připraven na změny, které se objeví, a měl by je umět využít. Být tedy flexibilní. Člověk sám svoji tvorbou mění své okolí, díky flexibilitě však také přináší nová řešení.

Neuspořádanost

Asymetrie a zmatek je symbolem odlišnosti a složitosti. Symetrie a jednoduchost je předvídatelná, a často nepřináší nové možnosti. Kreativní lidé jsou často chaotičtí a neuspořádaní, ve zmatku však mohou přijít na kombinace, asociace a nápady, které by jinak nikdy nevymysleli. Neuspořádanost přináší rozmanitost a ta je zdrojem našich nápadů.

Dětský svět fantazií

Tvořiví lidé se nechávají inspirovat dětským světem, který je kreativitou hustě protkaný. Trávení času s dětmi, hraní si s nimi nebo čtení pohádek rozšiřuje naši mysl, přináší nové nápady a nový pohled na věci okolo nás. Je také mostem k našemu zdroji kreativity, kterou jsme měli v dětství. Děti nám mohou pomoci nahlížet na problémy neotřelým způsobem, který nás může inspirovat. V klasických pohádkách se navíc skrývá lidová moudrost, která platí napříč časem i kulturami.


Začněte se rozvíjet ještě dnes!

Studium MBA vám pomůže zlepšit si své manažerské dovednosti.
Studium BBA vám pomůže naučit se prodávat, vyjednávat, přesvědčovat a ovlivňovat.
Kurz Rekonstrukce identity vám pomůže navrátit sami k sobě, zvládat lépe stres, navazovat zdravé vztahy a naučit se ozdravovat ty nezdravé.

banner