Zapamatujte si rychle a snadno – Máme pro vás 4 triky

Komu by se nehodilo zapamatovat si rychle a snadno téměř cokoliv. Nestanete se sice odborníky na jadernou fyziku, ale naučit se svoji prezentaci, zapamatovat si seznam pochůzek nebo nákupní seznam vám těchto několik rad jistě pomůže. Nemůžeme se vždy spoléhat na papír a tužku či poznámky v některém z elektronických zařízení. A ruku na srdce, jak jinak trénujeme mozek než tím, že si něco zapamatujeme?

V dnešní době technických novinek a vymožeností se přestáváme spoléhat na svoji hlavu a využíváme všechny tyto novinky k tomu, abychom si ulehčili život. Pak ale přijde nutnost prezentace, veřejného projevu nebo jiná situace, a náš mozek „přestává spolupracovat“. Zapamatovat si dříve několik vět k prezentaci nebyl žádný problém, nicméně dnes to jde obtížně? Prozradíme vám jak si efektivně zapamatovat vše, co potřebujete.

OBRAZOVÉ SYMBOLY

Základním kamenem všech mnemotechnických pomůcek je naučit se fantazijně převést to, co si chcete zapamatovat, do obrazů nebo symbolů. V tuto chvíli se vaší fantazii meze nekladou. Čím kreativnější a bizarnější představa bude, tím lépe si ji zapamatujete.

SYMBOLY V PŘÍBĚZÍCH

Pokud jste si pro každou věc, co si chcete zapamatovat, vytvořili nějaký obraz, a potřebujete si vzpomenout na všechny obrazy dohromady, pak je spojte do nějakého příběhu. Představujte si tyto příběhy živě. Vnímejte u příběhu i barvy, zvuky a vše ostatní.

Může se to zdát velmi složité a na první pohled i časově náročnější, než si něco zapamatovat. Čím častěji ale tuto techniku budete využívat, tím snadněji a rychleji si budete tvořit obrazy ve vaší mysli. Konstrukce jednotlivých příběhů vám pak nezaberou více, jak několik sekund. Zkuste si cvičně vytvořit nějaký takový příběh a věřte, že si jej budete pamatovat ještě za několik dní.

METODA MÍSTA

Pokud se vám přeci jen metoda příběhů zdála složitá, pak zkuste metodu místa. Pokuste se vybavit si určitý členitý prostor, který dobře znáte. Například váš byt. Následně do každé místnosti bytu umístěte jeden předmět, který reprezentuje to, co si musíte zapamatovat.

Jak postupně budete ve svých myšlenkách procházet bytem a vybavíte si předměty v každé místnosti, nezapomenete tak na žádný z bodů vaší prezentace.

METODA ČÍSELNÉHO SEZNAMU

Nejvhodnější je tato metoda tehdy, když si chcete zapamatovat v přesném pořadí to, co musíte udělat. Vytvořte si tedy symbol pro každé číslo od 1. Využívejte opět obrazy, symboly nebo další asociace. Dvojka jako labuť, 3 jako tři mušketýři, čtyřka jako židlička… K číslům poté přiřaďte úkoly, které chcete splnit.

Pokud například při cestě z práce potřebujete koupit pečivo, tak ke druhé činnosti dne (nejdříve jste museli jít do práce) si představíte, jak krmíte labutě rohlíkem.

A symboly pro tyto čísla můžete využívat pro jakýkoli seznam, který zrovna potřebujete.

Více v článku „4 triky, díky kterým si zapamatujete vše, co potřebujete“


Začněte se rozvíjet ještě dnes!

Studium MBA vám pomůže zlepšit si své manažerské dovednosti.
Studium BBA vám pomůže naučit se prodávat, vyjednávat, přesvědčovat a ovlivňovat.
Kurz Rekonstrukce identity vám pomůže navrátit sami k sobě, zvládat lépe stres, navazovat zdravé vztahy a naučit se ozdravovat ty nezdravé.

banner