Zážitky mimo naše tělo – Když vědomí opouští svou tělesnou schránku

Již od antiky lidé neustále hledají důkaz, že naše osobnost není spojena s tělesnou schránkou a když tělo selže a člověk zemře, jeho osobnost, duše chcete-li, žije dál. Mimotělní zážitky jsou bránou k přesvědčení, že po smrti je ještě něco dalšího. Že naše vědomí není pevně spjaté s fyzickou schránkou.

Lidé popisují mimotělní prožitky většinou v době, kdy podstupovali nějakou náročnou operaci, stal se jim úraz a v podstatě v danou chvíli byly na pokraji smrti nebo přímo prožívali tzv. klinickou smrt (zástavu srdce). Oživování je během krátké chvíle vrátí zpět do těla, ale pacienti popisují prožitek jako okamžik, kdy se z čista jasna vznášeli nad ostatními, nakukovali jim přes rameno a najednou si uvědomili, že tam dole leží oni sami. Viděli svoje tělo jakoby z výšky a nedocházelo jim, že by mohli být mrtví.

Vznášet se a koukat

Často jsou prožitky popisovány jako zalité světlem, mlhou a většinou příjemné ačkoli zmatené. Předpokladem je, že si dotyčný včas neuvědomí, že se dívá na své fyzické tělo a to znamená, že jeho vlastní tělesná schránka v tu chvíli umírá. Jinak by nejspíše převládl pocit paniky a strachu.

S mimotělními zážitky se setkávají i lidé, kteří nejsou v přímém ohrožení života. K takovému to prožitku může vést meditace, hluboký spánek a relaxace, psychedelické a psychotropní látky, anestetika a údajně také silné migrény. Mimotělní zážitky jsou spontánní projevy vědomí a prožívání. Podle odborníků se jedná o projekci vědomí a je možné ji navodit i vědomě díky soustředění a silné schopnosti fantazie, kdy dotyčná je schopen díky představám zapomenout na své vlastní tělo a odpoutat se od něj.

Fakta vs. Fikce

Odborné výzkumu nebyly schopni prokázat, že lze mimotělní prožitek navodit vědomě. Ti, kteří se o to pokoušeli při pozorování neuspěli, a tak průzkum hypotézu nepodpořil. Vyvrátit ovšem, že k takovému stavu nedochází spontánně u pacientů na pokraji smrti, se žádnému zkoumání nepodařilo. A tak je pravděpodobné, že k rozhodnutí, zda mimotělní zkušenosti skutečně existují a pacienti je zažívají, musí dojít každý sám, na základě vlastních osobních zkušeností a zážitků.


Začněte se rozvíjet ještě dnes!

Studium MBA vám pomůže zlepšit si své manažerské dovednosti.
Studium BBA vám pomůže naučit se prodávat, vyjednávat, přesvědčovat a ovlivňovat.
Kurz Rekonstrukce identity vám pomůže navrátit sami k sobě, zvládat lépe stres, navazovat zdravé vztahy a naučit se ozdravovat ty nezdravé.

banner