Zvládněte svoji prezentaci vždy a všude

Prezentace. Pro někoho stresující záležitost, pro jiného výzva. Existuje řada triků, jak na správnou prezentaci. Jak můžete zdokonalit svoji prezentaci, jsme vám sepsali v našem článku. Připomenout si jej můžete zde.

Prezentovat můžete výsledky na poradě, před spolupracovníky z celé firmy, na konferenci… Při každé prezentaci na vás bude vždy působit i prostředí. Tam, kde to dobře znáte, budete jistější. Pokud ale máte promluvit k většímu počtu posluchačů, nejspíše už budete využívat podium. A právě to přináší dvě hlavní výhody.

Jednak máte k dispozici pultík, kde si můžete uložit svoje poznámky, a nemusíte je tak po celou dobu vašeho výstupu držet v ruce. Výhodou (tedy nemusí být pro každého) je i stacionární bod při prezentaci. Na pultíku obvykle bývá jeden mikrofon, se kterým nemůžete cestovat po podiu.

A právě tím jsme nakousli i hlavní nevýhodu. Právě pultík rozděluje řečníka od jeho publika. Pokud existují takové bariéry, může to být především pro nezkušeného řečníka složitější pro komunikaci.

Když si nemůžete zvolit jinak a prezentace na podiu je nevyhnutelná, pak vám poskytneme několik rad, jak ji zvládnout co nejlépe!

  1. Pokud si nejste v takové situaci příliš jistí, zkuste odvrátit pozornost posluchačů jinam. Například na power pointovou prezentaci, kde budete mít shrnuté nejdůležitější body vašeho projevu. Tabulky, grafy, čísla… Když začnete něco vysvětlovat, lidé odvrátí oči právě tam, aby pochopili, co jim přednášíte. Nesnažte se v takovém případě být středobodem vesmíru.
  2. Pokud už musíte stát za pultem, pak dejte důraz na oční kontakt s publikem. Pokud s sebou máte poznámky, není to překážkou. Ba naopak. Pomůžou vám v bezchybném projevu. Pokud ovšem budete obracet pozornost pouze na zmíněné poznámky, publikum to vycítí a bude klesat jejich pozornost.

Můžete-li opustit pultík (máte k dispozici i přenosný mikrofon, či máte zvučný hlas), opusťte jej. Rozbijete tím bariéru mezi vámi a vašimi posluchači. Váš projev dostane další rozměr a budete pro publikum více přesvědčivější.