Klíčový aspekt vašeho chování, který o vás vypovídá nejvíce

Sociální sítě

Jak odpovídáte na otázku „Jak se máš?“ Pokud jste jako většina lidí, automaticky odvětíte „Dobře“ a dále nad dotazem nepřemýšlíte. Je tomu ale skutečně tak? Či byste ze sebe při upřímné odpovědi začali chrlit jedno životní trable za druhým? Společenská norma je nastavená jinak – nikdo neočekává, že na místě podáte výpověď hodnou životního příběhu, a ani vy druhého nechcete přetěžovat svými problémy. Přesto je důležité se nad pozadím slůvka „Dobře“ pozastavit. Míra, do které skutečně odpovídá kvalitě vašeho života, o vás říká nejvíce. Pokud se opravdu máte „dobře“, všechno je v pořádku. Jste-li však v soukromí někým jiným, než jak se necháváte vystavit na odiv svému okolí, zaděláváte si na problém. V dnešním článku se dozvíte, proč je důležité vědět, kým jste, když se nikdo nedívá (a jste sami sebou).

Vlastníte-li profily na sociálních sítích, určitě jste se již několikrát přichytili při až hypnotizujícím prohlížení příspěvků ostatních. Dychtivě jste sledovali životy ostatních na vyumělkovaných fotografiích zachycujících výhradně úspěch a možná jste se neubránili srovnání. Kdesi v hlavě se vám zrodila myšlenka, že váš život ve porovnání s druhými je něčím nedostatečný, jelikož nezažíváte to, co oni. Nové auto, luxusní dovolená, úspěchy v podnikání… na hruď vám spadla tíha a bolest z toho, že se v životě nenacházíte tam, kde byste (momentálně) chtěli. A tak začnete konat.

„Real life“ na sociálních sítích

Páteční večer dosahuje vrcholu a vy se nacházíte v útrobách neonového baru. Netrpělivě vyčkáváte svůj vytoužený drink a již se nemůžete dočkat, až jej zvěčníte na svém profilu. Zanedlouho před vámi již stojí duhová sklenice s paraplíčkem. Saháte po telefonu a hledáte ten nejlepší úhel, aby na fotografii vynikl nejen zářivý koktejl, ale i pozadí pumpujícího baru. Ať ostatní ví, že vím, jak žít! K příspěvku lze napsat pouze jediné: „Drink s tou nejlepší kámoškou! #friendsforever #nightlife #drinks #happiness“

Je sobota, 6:30 ráno a váš profil na Instagramu už svítí fialovými barvami. Příběh, který jste přidali teprve před pár minutami, zachycuje váš úsměv a oranžové vycházející slunce za vámi. Nacházíte se v přírodě, daleko od zbytku civilizace, který ještě podřimuje po prohýřeném večeru. Vaše selfie zdobí komentář: „12 km v nohách. Morning run for life!“

Zasloužený odpočinek je konečně tady. Odhrnujete záclony svého hotelového pokoje a koukáte na tu exotickou nádheru: nikdy nekončící blankytné nebe, palmové listy vlající ve větru a šum mořských vln vás doslova lákají do vody. Nemůžete si pomoct – tohle by měl vidět každý. Ne snad ani pro tu nádheru, ale pro skutečnost, že jste to vy, kdo si ji užívá naživo. Jelikož máte smartphone vždy po ruce, představa se během okamžiku stává realitou. „Storíčko“ je na svém místě, teď už jen vybrat ten správný filtr a dodat nezbytné: „A jak svůj den trávíte vy?“

V zajetí společenských masek

Možná jste jednu ze zmíněných situací na sociálních sítích zažili nebo jste dokonce byli jejím autorem. Nejprve je třeba předeslat, že na sdílení svých úspěchů není nic špatného. Při emocích, které v těchto chvílích zažíváme, je to naší přirozenou potřebou. Problém však nastává tehdy, kdy vlastní prožitek úspěchu zakládáme až na reakcích a hodnocení okolí. Určitě znáte toho chronického kontrolora počtu lajků či instagramových sledujících. Je-li toto hlavní činitel, který udává tón naší náladě, něco není v pořádku. Nejsme to my, pokud si svými činy nejsme jisti a potřebujeme si je nejprve nechat potvrdit ostatními.

Představte si, že tedy v horečce pátečního večera sdílí barovou fotografii. Je tohle opravdu nálada, ve které se nacházíte po celý večer? Je tohle výpověď vašich autentických zážitků? Nebo trávíte polovinu večera na svém telefonu a se svou „nejlepší kamarádkou“ sotva prohodíte slovo? Tento případ vám může připadat nemístný, nicméně je odrazem mnohého, co se skrývá nad prezentací životů na sociálních sítí. Není to TO, co nás definuje. Je tomu právě naopak – teprve tehdy, když se nikdo nedívá, jsme to my. Možná nebudete dvakrát nadšeni, když si to uvědomíte. Ale ve světě sociálních sítí a poctivého pěstování statusu je velmi jednoduché zapomenout, kým vlastně jsme, jelikož 99 % činností, kterými se zabýváme, děláme jen pro ostatní, ne pro sebe.

Kým jsem, když se nikdo nedívá?

Každý, kdo se rozhodne nabýt ve svém životě více autentičnosti, za sebou má určitý bod zlomu, z něhož už nemohl pokračovat dál. Mohl to být neustálý pocit strachu z odhalení jeho „skutečného já“, tedy strach ze ztráty tváře. Touhu po větším souladu se sebou samým často vyvolá i nahlédnutí do skutečné povahy sociálních sítí (odhalení lži) a znechucení nad falešným životem. V tomto bodě se už propast mezi sociální personou a skutečným já prohloubila natolik, že nalezení sebe sama se stává skutečnou životní misí. Je na místě si položit několik otázek, které nás mohou navést zpět „domů“.  Pomohou nám otázky typu:

  • Dává mi smysl to, co dělám?
  • Vážím si sebe po tom, co dělám?
  • Dělal bych to i tehdy, kdybych za to neměl odměnu v podobě validace okolím?

Máte-li v životě právě takovou chvíli, kdy si marně snažíte vzpomenout, kým vlastně jste, ponořte se do těchto otázek a vědomě v nich setrvejte. Dovolte si být skutečně těmi, kterými se cítíte a začněte praktikovat. Vyrazte si ráno v sobotu zaběhat, ale nedávejte o tom nikomu vědět. Vypusťte na týden sociální sítě a sledujte, co to s vámi udělá. Bude váš život stejný i bez nich? Anebo každý den děláte řadu činností jen proto, aby vás za ně někdo ocenil?

Dělám to pro sebe nebo pro sociální sítě?

Co ta esteticky dokonalá snídaně, barevná paleta snoubících se borůvek s pečlivě nakrájenými plátky jahod, zalitá čerstvě našlehaným mlékem a doprovozená slušivým pozadím s prostupujícími paprsky ranního slunce? Dělali jste to pro sebe nebo jen pro fotografii, která vás má „nějak“ prezentovat?

Tyto otázky stojí za zamyšlení, jelikož s intenzitou, s jakou se staráte o názor druhých, se můžete starat i o sebe. A teprve, až se to naučíte, v životě konečně objevíte krásu a navážete lepší vztah sami se sebou. Pečujte o sebe tak, jak pečujete o druhé a poznáte, kým opravdu jste a za co sami sobě stojíte. Zkuste to – možná vás čeká něco fascinujícího.


Začněte se rozvíjet ještě dnes!

Studium MBA vám pomůže zlepšit si své manažerské dovednosti.
Studium BBA vám pomůže naučit se prodávat, vyjednávat, přesvědčovat a ovlivňovat.
Kurz Rekonstrukce identity vám pomůže navrátit sami k sobě, zvládat lépe stres, navazovat zdravé vztahy a naučit se ozdravovat ty nezdravé.

Více článků na téma osobního rozvoje najdete zde.

banner