Možná znáte ten pocit, kdy přemýšlíte nad prací a nad momentem, kdy budete mít vše hotovo. Občas se však může stát, že zůstanete pouze u myšlenek, a ke svým cílům se pohnete jen v hlavě. Chybí vám způsob, jak se uvrhnout do akce a začít pracovat. Důvodů může být několik. Nevíte, kde začít, jelikož před sebou máte haldu úkolů bez priority, jejíž přebrání se zdá nad vaše schopnosti. Nebo vás čeká úloha tak náročná, že si nedokážete představit, že byste ji vůbec mohli zvládnout. Tak či tak je překážka identická – nechce se vám opustit vnitřní svět představ a postavit se čelem namáhavé realitě, která vás čeká. Máme pro vás tři techniky (a jednu bonusovou), pomocí kterých se dostanete do akce a začnete opravdu konat.
Nejdřív snězte žábu
Tato myšlenka pochází z dnes již legendární knihy amerického spisovatele Briana Tracyho Eat That Frog! Autor ve svém díle pracuje s problematikou rozhodování a potížemi se stanovováním priorit. Pozřením žáby nabádá, abyste si za svůj první úkol dne zvolili ten nejsložitější a nejméně lákavější úlohu. Může to být něco, co pravidelně odkládáte, protože víte, jaký k tomu máte odpor. Způsobuje vám to v těle nepříjemné napětí, od kterého byste nejraději utekli (a také utíkáte) k jiným, jednodušším, a v porovnání s žábou příjemnějším úlohám.
Zároveň se však můžete dostat do situace, kdy se vám žáby začnou hromadit. Jeden den žádnou nesníte, druhý den vás tedy čekají dvě. Na konci měsíce už před sebou máte třicet žab jako hlavní chod, a to nebude příjemné pohoštění. Je tedy namístě si ve svých úkolech nastavit priority, vyhodnotit tu nejtěžší a přes všechen odpor ji vykonat jako první. Až se vám to podaří, věřte, že vás zaplaví příjemný pocit. Vždyť máte to nejhorší za sebou! Po zbytek dne vás už (pravděpodobně) nepotká nic tak nepříjemného jako ta věc, kterou jste právě vykonali. Zároveň to také vypovídá mnohé o vás a vašich schopnostech konat i navzdory odporu.
Technika Pomodoro
Další technika se soustředí na vztah práce ve vztahu k organizaci času k ní vyčleněnému. Vychází z kuchyňského časovače ve tvaru rajčete (odsud název pomodoro). Podstatou techniky je kombinace časových bloků věnovaných práci a krátkým pauzám, která mají podpořit čilost napříč celým pracovním soustředěním. Dnes k aplikaci techniky v praxi již nepotřebujete skutečný kuchyňský časovač, mnoho pomůcek lze najít online, a kdyby bylo nejhůře, postačí vám mobilní telefon se stopkami či obyčejné hodinky.
Na začátku vás čeká rozhodnutí, kterému úkolu se jdete věnovat a posléze ho splnit. Vyberte si jeden a nastavte si časovač – běžně se k práci používá blok o délce 25 minut, následovaný pětiminutovou pauzou (tento údaj však není striktně daný, po nějaké době používání si délku bloků můžete nastavit dle vlastní libosti). Po dobu 25 minut se nyní věnujte úkolu. Nezáleží na tom, zdali první pracovní blok strávíte organizací kroků, kterými v úloze budete postupovat, či si teprve uspořádáte, co vás vlastně dovede k jeho splnění. Principem je přimět se k práci samotné. Nějak tedy začít musíte. Po čtyřech pracovních blocích vás navíc čeká 15minutová pauza, po které se můžete opět vrátit do práce. Díky technice Pomodoro tak namísto věčného otálení zvládnete dvě hodiny práce. Za zkoušku to stojí, že?
Princip „Udělej něco“
Toto pravidlo platí pro všechny, kdo se spoléhají na jakési znamení, motivační vzpruhu či zásah inspirace, který musí přijít a donutí je tak k práci. Vycházejí totiž z mylného předpokladu, že nejprve musí dojít k emocionální inspiraci, poté k motivaci a pak teprve k akci, která vede k naplnění cílů či dosažení výsledků. Mark Manson, autor několika známých motivačních knih, k tomuto mylnému předpokladu přidává zásadní komentář. Pokud k inspiraci a motivaci skutečně dojde, většinou je to na základě negativní emoce – blížící se deadline, tlak spolupracovníků čekající na výsledek či nadcházející prezentace, na kterou je třeba se přeci jen připravit (a večer před ní se inspirace záhadně objeví).
Základem tohoto principu je narovnání chybného vnímání souvislosti mezi inspirací, motivací a akcí. Nejde totiž o krokovou sekvenci, ale o nekonečnou smyčku. Začít lze kdekoliv. I akce, které nepředcházela inspirace, může vytvořit inspiraci a motivaci vedoucí k dalším akcím. Jen pro ilustraci – cítíte se nějak významně inspirovaní k tomu, abyste si ráno šli vyčistit zuby? Pravděpodobně ne… prostě to uděláte. Nečekejte tedy, že vás zasáhne múza a naplní vás zásobou energie ke splnění celého náročného úkolu. Takto to bohužel nefunguje. Naopak, začněte něčím, přesně, jak tento princip říká. Najděte si nenáročnou činnost, kterou celý úkol začnete. Malou část, po jejímž dokončení si však všimnete, že jste se v úloze pohnuli vpřed. Jdete napsat esej? Fajn. Otevřete si Word. Hotovo. Napište nadpis… Šance jsou, že se vám bude chtít pracovat dále, na dalších částech úkolu. To, na co zaměříte svou pozornost, roste.
3,2,1 pravidlo
Říká se, že někdy vaše nohy nebo ruce musí být rychlejší než vaše hlava. K tomu pomáhá i toto bonusové pravidlo, tak jednoduché, až budete pochybovat, co na tomto seznamu dělá. Nebojte se, není to jen kus textu na zaplácnutí stránky. Toto pravidlo odráží problém nastíněný v úvodu tohoto článku. Často zůstáváte u přemýšlení o vykonání určité úlohy, ale máte problém se uvrhnout do praxe a pustit se do toho. Pokud máte napsat report či naplnit excelovou tabulku o pěti tisíci řádcích, pravděpodobně se vám do toho nebude chtít. Vzpomeňte si ale na předchozí princip – stačí začít malou akcí, abyste se přiměli ke konání. Až tedy budete přemýšlet nad tím, co všechno vás čeká, vědomě se zastavte a odpočítejte 3, 2, 1… a jděte do toho.
Vytvořit report či tabulku se zdá jako složité. Počítání však není. Cílem tohoto jednoduchého pravidla je vás rozhýbat. Jakmile dopočítáte, využijte to, že už jste něco vykonali a běžte konat dál, jen na základě hybnosti, která vznikla. Pokud budete rychlejší než vaše hlava, brzy budete sedět u počítače a svými dalšími kroky pokračovat v započaté akci. Pokud se vám toto pravidlo zdá hloupé, tak možná proto, že je. Na druhou stranu dost prosté na to, abyste ho bez námahy vyzkoušeli. Vzpomeňte si na něj, až se příště budete odhodlávat. Ukažte si na prstech tři a po odpočtu jděte do toho. Pro ty, které jejich nečinnost už začíná štvát, klidně praštěte pěstí do stolu, bude to mít podobný účinek (pokud máte dostatečně pevnou desku).
Začněte se rozvíjet ještě dnes!
Studium MBA vám pomůže zlepšit si své manažerské dovednosti.
Studium BBA vám pomůže naučit se prodávat, vyjednávat, přesvědčovat a ovlivňovat.
Kurz Rekonstrukce identity vám pomůže navrátit sami k sobě, zvládat lépe stres, navazovat zdravé vztahy a naučit se ozdravovat ty nezdravé.
Více článků na téma osobního rozvoje najdete zde.