3 tipy pro šťastnější život – Jak si naplno užívat každý den

Znáte to taky? Starosti doma, v práci. Vyčerpanost. Stres. Každodenní rutina, která nám kazí radost ze života. Aby toho nebylo málo, častokrát se trápíme i my sami – ve svých myšlenkách. Co když tenhle měsíc nesplním šéfova očekávání? Co když mě vyhodí od zkoušky? A co když…? Kolotoč starostí, který nikdy nekončí, se točí stále rychleji, až se nám z něj může udělat nevolno. Navíc, dlouhodobé psychické vypětí může na našem zdraví zanechat nenapravitelné následky. Jak se mu ale vyhnout? Hledáte i vy návod na spokojenější život?  Máme řešení! Držte se několika následujících tipů a budete se brzy cítit opět šťastní a nabiti pozitivní energií.

Zamyslete se, co vlastně chcete

Najděte si klidné místo, kde vás nikdo nebude rušit. Pohodlně se usaďte, zhluboka se nadechněte a dopřejte si chvilku oddychu. Nastal čas utřídit si myšlenky a priority. Po čem opravdu toužíte? Mnoho lidí má za to, že jim ke štěstí pomohou peníze. Proto dřou od rána do večera, postupují v kariérním žebříčku, hledají cesty k ještě většímu výdělku… a štěstí nikde. Peníze samotné vám totiž ke štěstí většinou nepomohou.

Nechte povrchní myšlenky odplout a ponořte se do větší hloubky. Kdy jste byli naposledy skutečně šťastní? Co vám přináší největší uspokojení? Smysluplná práce? Úsměvy nejbližších? Cestování a poznávání nových kultur? Ptejte se sami sebe – a netahejte do toho peníze (uznání, moc…). Ty jsou většinou pouze prostředkem k dosažení toho, co skutečně chcete.

Poděkujte za to, co máte

V dnešní době vyvíjí společnost na jednotlivce stále větší nátlak. Ze všech stran nás obklopují média, která nám neustále tlačí do hlavy, co všechno ještě nemáme. Co znamená být úspěšný. Co je dobré a co špatné. Reklama nás díky rozvoji mobilních technologií doprovází na každém kroku.

Snadno se tak dostaneme do „krysího závodu“, o kterém mluví Robert Kiyosaki ve svém bestselleru Bohatý táta, chudý táta. Pracujeme a vyděláváme více, abychom si kupovali věci, které potřebujeme o to méně. Neustále se srovnáváme s druhými. Ten má lepší auto. Ta má dražší kabelku. A tak dále.

Není divu, že jsme pak věčně nespokojeni s tím, co už máme. Přitom to často není málo. Probudili jste se do dalšího rána? Mnozí další již takové štěstí neměli. Zkuste na chvilku zapomenout na to, co nemáte a poděkujte v duchu za to, co máte. Buďte vděčni za příležitosti, které vám život přináší. Máte chápavého partnera? Dvě zdravé děti? Přátele, na které je spoleh? To je přece super, co myslíte?

TIP: Pořiďte si Knihu vděčnosti od Rhondy Byrne. Je možné ji použít jako deník, do kterého si každý den zapíšete věc, za kterou jste opravdu vděčni. Můžete se k nim vracet, kdykoli vás přepadne smutek. A navíc obsahuje několik skvělých citátů, které vám okamžitě rozjasní den.

Změňte prostředí      

Nic nás neunaví tolik jako stereotyp. Kromě toho, pokud máme nějaké místo spojené s určitými pocity, pouhé pomyšlení na něj probudí tyhle pocity k životu. Jen si vzpomeňte, jak byste nejraději zůstali ráno v posteli, když si představíte, co všechno vás zase čeká v kanceláři. Už po příchodu vás napadají chmurné myšlenky a pracoviště se stává vězením, ze kterého není úniku. V takovém případě je možná nejlepší změnit prostředí. Dočasně nebo úplně.

Změna může přinést do vašeho života nový, svěží vítr, který s sebou přinese dosud netušené možnosti a vyhlídky. Znáte příběh mnicha, který prodal své Ferrari? Vypráví o životních osudech proslulého právníka Juliana Mantla, kterého jednoho dne skolí infarkt. Jako zázrakem však přežije. Teprve tehdy pochopí, že štěstí neznamená jen tučné konto, vzdává se své kariéry a putuje do Indie, kde se seznámí s tisíciletou moudrostí starých mistrů.

Jaké ponaučení z příběhu plyne? Někdy potřebujeme opravdu silný impuls, abychom se konečně odhodlali ke změně a vydali se vstříc šťastnějšímu životu. Teprve když změníte své myšlení a zaměříte se na to, co vás doopravdy činí šťastnými, dojdete cíle.

TIP: Chcete vykročit na cestu za šťastnějším životem, ale sami si na to netroufáte? Pomůžeme vám! Svěřte se do rukou odborníků a vyzkoušejte náš Psychologický zážitkový výcvik. S principy, které si na kurz osvojíte, dosáhnete svých cílů mnohem rychleji.

Neztrácejte čas honbou za mamonem, ale vydejte se naproti svým skutečným tužbám. Vychutnávejte si každý další den plnými doušky a pamatujte na Werichův citát, který zní: „Když nejde o život, nejde o nic“. Ať se vám daří!

Dosáhli jste také svého štěstí? A co vám otevřelo oči a navedlo na správnou cestu? Podělte se s námi o svůj příběh a inspirujte další čtenáře.

Literatura:

Byrn, Rhonda: Tajemství: Kniha vděčnosti. Praha 2015.

Kiyosaki, Robert T.: Bohatý táta, chudý táta. Praha 2001.

Sharma, Robin S.: Mnich, který prodal své Ferrari. Praha 2009.


Začněte se rozvíjet ještě dnes!

Studium MBA vám pomůže zlepšit si své manažerské dovednosti.
Studium BBA vám pomůže naučit se prodávat, vyjednávat, přesvědčovat a ovlivňovat.
Kurz Rekonstrukce identity vám pomůže navrátit sami k sobě, zvládat lépe stres, navazovat zdravé vztahy a naučit se ozdravovat ty nezdravé.

banner
Předchozí článekJiří Zíka #5 | Hypnóza vs. víra
Další článekJana Marousková | Vliv studia MBA na její podnikání
Studuji historii na Masarykově univerzitě v Brně. Studium v srdci Moravy mě také přivedlo zpět k mým kořenům ve Slezsku - zaměřuji se na dějiny slezsko-moravské šlechty, která v mnohém vtiskla oběma regionům jejich dnešní podobu. Kromě toho se ve volných chvílích věnuji personalistice nebo copywritingu. K tématům osobního rozvoje mne přivedl zájem pochopit lidské myšlení, stejně jako záliba v poznávání nových lidí. Právě jejich příběhy jsou pro mne inspirací neustále na sobě pracovat.