Buďte nezapomenutelní při své prezentaci! Poradíme vám jak na to!

Nezapomenutelná prezentace. Lidé doslova hltají každé vaše slovo a chtějí víc. Rádi vás poslouchají a z prezentace si odnášejí mnoho užitečných rad a informací. A nyní sundáme pomyslné růžové brýle. Jak to ve skutečnosti probíhá?

Někdo je velmi nadaný řečník a tak s prezentací nejrůznějšího druhu nemá žádný problém. Ovšem většina z nás asi trápí nervozita. A právě ta může za naše neúspěchy. Začínáme se potit, koktat, zapomínáme text, lidé nechápou naše souvislosti či nám usínají v sále. Ale jak to všechno změnit, aby naše prezentace byla jedinečná a nezapomenutelná?

Důležitá je samotná struktura prezentace. Využívejte co nejvíce obrázku, grafů, tabulek, a co nejméně textu. Obzvláště mnoho textu odvádí pozornost od vašeho projevu. Posluchač nedokáže zároveň vnímat psané slovo a mluvené, pokud je rozdílné. A pokud jen čtete to, co je promítáno, pak neudržíte pozornost posluchačů ani několik minut.

Prezentující si dle jejich projevů můžeme rozdělit do několika skupin. Nejlépe jsou na tom trenéři. Jsou energičtí, dovede zapojit účastníky do diskuze a bývá zapamatovatelný. Dalším typem je vizionář, který dobrovolně vyhledává veřejné prezentace, kde informuje právě o svých vizích či nápadech.

Zajímavým typem je vypravěč, neboť právě jeho bude publikum rádo vyhledávat a poslouchat. Vše prezentuje v příbězích. Díky tomuto přednesu si také posluchač nejvíce zapamatuje. Učiteli můžeme poradit, aby jen „suše“ nepřednášel dané téma, ale aby si dal také pozor na neverbální projev a kontakt s publikem.

Neexistuje přesný návod, jak vaši prezentaci učinit jedinečnou, zajímavou a nezapomenutelnou. Začíná to vždy u řečníka, který na sobě musí pracovat. A nebojte se zeptat také na zpětnou vazbu po skončení prezentace.

Co vám může pomoci zdokonalit prezentaci

(dle Nathana Golda):

  1. Využívejte příběhy a emoce
  2. Snažte se zapůsobit, odlište se od ostatních řečníků, najděte si něco, co bude jen vaše
  3. Buďte na snímcích struční, dlouhé texty promažte a nechte klíčová slova
  4. Přiměřený počet snímků dle délky prezentace. Neměli byste mít jeden snímek na půlhodinovou prezentaci, stejně jako není vhodných 60 snímků v 10 minutách.
  5. Potlačte slabé stránky, pokud jste nervózní, dejte si pauzičku na nádech a výdech J
  6. Přeneste své nadšení i na publikum, právě dobrou emocí se rádi nakazí
  7. Předchystejte si odpovědi na možné otázky, které by mohly být položeny. A při samotné odpovědi chvíli počkejte a dejte publiku pauzu. Třeba i oni se budou chtít zamyslet.
  8. Cvičte, cvičte, cvičte – nejen doma před zrcadlem či u počítače, ale také před živým publikem. Čím více prezentací, tím lepší budou vaše výsledky.
  9. Dodržujte čas, snažte se neprotahovat. Vymyslete si neotřelý závěr či myšlenku na konec.
  10. Můžete použít také pomůcky, které vám pomohou více se přiblížit publiku.

Začněte se rozvíjet ještě dnes!

Studium MBA vám pomůže zlepšit si své manažerské dovednosti.
Studium BBA vám pomůže naučit se prodávat, vyjednávat, přesvědčovat a ovlivňovat.
Kurz Rekonstrukce identity vám pomůže navrátit sami k sobě, zvládat lépe stres, navazovat zdravé vztahy a naučit se ozdravovat ty nezdravé.

banner