Logika a přizpůsobivost v pokeru a životě

poker face

V jednom americkém obchodě se zubními potřebami jednou zazvonil prodavači telefon.

„Potřeboval bych co nejrychleji koupit jeřáb,“ oznámil hlas v telefonu.

„Promiňte, pane, ale my jeřáby nevedeme, prodáváme pouze zubní kartáčky a nitě,“ odpověděl prodavač a rychle zavěsil.

„Kdo to prosím vás byl?“ zeptal se prodavačův šéf.

„Asi nějakej blázen! Představte si, že chtěl od nás koupit jeřáb,“ odpověděl v klidu prodavač.

„A vy jste mu to položil, no to snad nemyslíte vážně?“ rozohnil se šéf. „Okamžitě mu zavolejte zpátky a řekněte mu, že ten svůj jeřáb od nás dostane!“

„Ale vždyť my přece jeřáby nevedeme…“

„A koho to sakra zajímá? Víte, kolik taková věc stojí?! Jestli chce od nás jeřáb, tak ho prostě dostane!“

Prodavač zavolal zpět zákazníkovi a majitel obchodu se zubními potřebami mezitím horečně hledal v telefonním seznamu, kde by sehnal jeřáb. Zavolal na několik míst, hovořil s několika lidmi a za 30 minut uzavřel obchod. Zákazník dostal svůj jeřáb, dodavatel 600 tisíc dolarů a firma 10% provizi.

Tento příběh se opravdu odehrál. Majitel firmy byl přítelem profesionálního pokerového hráče Dustyho Schmidta, který ho posléze předal dál čtenářům v jedné ze svých úspěšných pokerových učebnic. Ačkoliv patřil prodavač mezi nejspolehlivější zaměstnance, zaobíral se šéf firmy myšlenkou, že se s ním rozloučí. Vždyť si dovolil položit telefon zákazníkovi, který byl ochoten zaplatit více než půl milionu dolarů za jeřáb…

O čem je poker?

Mnoho lidí se stále domnívá, že poker je druh primitivní hazardní zábavy, kde o vítězi rozhoduje náhoda. Nic není vzdálenějšího pravdě! Poker je ve skutečnosti nesmírně komplexní dovednostní hrou, jednou z nejsložitějších vůbec. Ano, velkou roli v ní hraje i štěstí a náhoda (tomuto faktoru se v pokeru říká variance), ale jinde snad ne!? Život nás vychyluje neustále, náhoda totiž hraje roli úplně ve všem. V pokeru i v reálném životě je proto velký rozdíl mezi krátkodobou a dlouhodobou úspěšností. Krátkodobě může mít navrch náhoda (v pozitivním i negativním smyslu), z dlouhodobého hlediska se ovšem vždy prosadí ten, kdo je schopen činit v dané chvíli ta nejlepší rozhodnutí.

Schopnosti vs. náhoda

Období, kdy se vám v pokeru nedaří, mohou být dlouhá a ubíjející. Smůla vám visí na zádech, hryže do zátylku, a ne a ne se pustit. Pokud však nerezignujete a věříte své cestě podepřené tvrdou prací, poctivou sebereflexí a touhou po zlepšování, smůla nakonec vždycky odpadne a rozhodujícím faktorem se stanou vaše skutečné schopnosti a dovednosti. Stejné je to v podnikání. I ten nejschopnější manažer má období, kdy se mu prostě nedaří. I ten nejlepší byznys plán mohou zhatit vnější okolnosti, které prostě nejste s to ovlivnit. Může se to stát dokonce i několikrát za sebou. Pokud však postupujete nadále logicky, objektivně jste schopni zanalyzovat, co jste mohli ovlivnit sami a v čem hrál roli faktor náhody, zůstanete o krok před ostatními a přes krátkodobou nepřízeň osudu nakonec dosáhnete vytouženého cíle. Poker nabízí v tomto směru tu nejlepší průpravu. Při věčných potyčkách s variancí se naučíte ovládat vztek, zklamání a dokonce i přemíru sebevědomí. Tvrdá zkušenost naučí, že jsou faktory, které prostě nelze ovlivnit. Jistě jste se už setkali s pojmem entropie ­– podle teorie chaosu stačí mávnutí motýlích křídel kdekoliv na světě.

Zní to možná paradoxně, ale poker vás také může naučit pokoře a empatii. Jako nelze ovlivnit faktor náhody, nemůžete ani ovládnout protihráče. Můžete jej pouze ovlivňovat. Pokud se s tím smíříte a pochopíte, proč lidé jednají, jak jednají, osvojíte si cenné sociální dovednosti, které vám pak umožní zlepšit osobní i pracovní vztahy.

Umět se přizpůsobit

Jak už jsem uvedl, poker je nesmírně komplexní logická hra, v níž uplatníte své znalosti a schopnosti v oblastech matematiky, psychologie i dalších přírodních a společenských věd. Určitě nepatřím mezi nejlepší hráče pokeru na světě, ale vím jistě, že od té doby, co ho hraji, jsem udělal v mnoha oblastech svého života viditelný pokrok – zlepšil jsem své analytické schopnosti, nepodléhám tolik stresu a s větším nadhledem řeším krizové situace, ale hlavně: své teoretické znalosti a dovednosti jsem se naučil lépe aplikovat v praxi. Zde totiž leží klíč k úspěchu v pokeru! V této hře nevyhrává nejlepší matematik, který rychle spočítá pot odds (kurz, se kterým hráč dorovnává), ani nejlepší psycholog, který je prý schopen nahlédnout vám, jak se říká, až do duše. Vítězem v pokeru je ten, kdo se umí nejlépe přizpůsobit stále se měnícím podmínkám a činí ta nejlepší rozhodnutí s ohledem na dynamiku hry a dění u stolu. Nyní se můžeme vrátit k našemu příběhu s jeřábem a zubními kartáčky.

Nebojte se prodat jeřáb

Mám spoustu známých, kteří mají rádi poker, velmi obstojně zvládli technickou stránku hry, dokáží udržet poker face a vědí něco o řeči těla, a přesto se úspěšnými hráči nikdy nestanou. Proč? Neumí se přizpůsobit dění u stolu a nejsou proto schopni svoje znalosti aplikovat v praxi. Nikdy neopouštějí svoji komfortní zónu obchůdku se zubními potřebami. Řádně vedou účetnictví a poctivě nabízejí zákazníkům kartáčky a nitě, což jsou určitě kvalitní výrobky. Pro úspěch v pokeru to však nestačí. Neopouštět svoji komfortní zónu znamená nepřekročit svůj vlastní stín. Neuměl to zodpovědný a poctivý prodavač v našem příběhu, a proto málem dostal padáka. Neumí to spousta neúspěšných, byť technicky zdatných hráčů pokeru.

Zkusme si teď náš příběh převést do pokerové praxe. V této hře se většinou vyplácí takzvaný tight agresivní styl. Znamená to nikam se příliš nehrnout, být trpělivý, pečlivě si volit kombinace, se kterými se pustíte do hry, jakmile jste však už ve hře, snažit se agresivně vytěžit ze svých karet i herních dovedností co největší množství žetonů. Mnohdy však přijdou chvíle, kdy je zapotřebí umět se od tohoto stylu hry odchýlit.

Hrajete například svůj tight poker a sledujete, jak několik maniakálních hráčů neustále navyšuje a snaží se vás i okolí tyranizovat agresivní hrou. Je jasné, že tito hráči se pouští do hry o velké množství žetonů i s velmi slabými kartami. Na stole tedy leží slušné peníze, které vám původní agresor zřejmě bude muset přenechat, pokud na něj ve vhodný čas vy sami vyvinete dostatečný tlak. Ano, přichází ta správná chvíle odchýlit se od své dosavadní herní strategie a zkusit prodat jeřáb, i když máte v ruce zatím jen obyčejný zubní kartáček! Na kartách však v tomto případě opravdu příliš nezáleží. Jistě, v konkrétním případě můžete samozřejmě snadno narazit, protože i ten nejagresivnější mačo má občas na ruce dvě esa, ale z dlouhodobého hlediska bude takovéto vaše rozhodnutí vysoce profitabilní.

Nebojte se občas někomu prodat jeřáb! Platí to v pokeru, stejně jako v byznyse.

Logické myšlení a přizpůsobivost jsou základními stavebními kameny úspěchu ve hře, zvané poker. A zřejmě i ve hře, zvané život.


Začněte se rozvíjet ještě dnes!

Studium MBA vám pomůže zlepšit si své manažerské dovednosti.
Studium BBA vám pomůže naučit se prodávat, vyjednávat, přesvědčovat a ovlivňovat.
Kurz Rekonstrukce identity vám pomůže navrátit sami k sobě, zvládat lépe stres, navazovat zdravé vztahy a naučit se ozdravovat ty nezdravé.

banner