V současné době, kdy zažíváme intenzivní šíření koronaviru, se doporučuje, na některých místech dokonce přikazuje zakrývat si ústa a nos. Platí přitom heslo: „moje rouška chrání tebe, tvoje rouška chrání mě“. Pokud však roušku či respirátor nemáte doma, v krajních případech poslouží i šála. Je ale dobré mít ústenku těšně přiléhající na vaši tvář, aby dovnitř ani ven z vašich úst a nosu neproudily žádné kapénky. V tomto článku vám ukážeme způsoby, jak si jednoduchou roušku vyrobit doma.
Výroba roušky nemusí být těžká, jak se může zdát, ve většině případů nepotřebujete ani šicí stroj. Jako jednorázová ústenka poslouží papírový kapesník nebo utěrka, dokonce i filtr do vysavače. Pokud chcete roušku na více použití, opatřete si kus látky nejlépe z bavlny a několik gumiček. Jak se taková rouška vyrábí?
Rychlá papírová rouška
Pokud vám vyhovuje nošení jednorázových roušek nebo jste-li ve spěchu a nemáte po ruce jiný materiál, nejrychlejší volbou je vyrobit si jednoduchou ústenku z papírového kapesníku nebo utěrky. Materiál složte do tvaru harmoniky a na obou koncích uvažte či jinak připevněte gumičky, provázek nebo stuhu. Roušku uprostřed rozviňte, abyste dosáhli požadovaného tvaru, a zakryli tak svá ústa i nos. Gumičky si potom zahákněte za uši nebo zavažte na zátylku v případě stužek.
Výroba je jednoduchá a velmi rychlá, pamatujte však na to, že tato rouška slouží na jedno krátkodobé použití. Po něm si ji opatrně sundejte, nedotýkejte se při tom kapesníku, a vyhoďte do uzavíratelného odpadkového koše. Nezapomeňte na důkladnou dezinfekci rukou.
Rouška z filtru do vysavače
Nejspíš si řeknete, že vyrobit si roušku z filtru do vysavače je přinejmenším zvláštní nápad. Opak je však pravdou. HEPA filtr totiž nepropouští kromě prachových částic a jiných nečistot ve vzduchu ani plísně, roztoče, a především pro nás nebezpečné viry.
Na výrobu roušky se hodí kvalitnější textilní filtr. Kromě něj budete potřebovat dvě gumičky či něco na uchycení ústenky za hlavou a také sešívačku. Z jednoho filtru vám vzniknou hned dvě roušky, postačí jen odříznout krajní části kolem vysávacího otvoru, z čehož vám vzniknou obdélníky. Jeden roh na každé straně vždy secvakněte sešívačkou dovnitř, abyste docílili trojúhelníkového tvaru roušky. Potom už jen stačí připevnit gumičky či stuhu a rouška z filtru na vysavač je na světě.
Pro lepší představu se můžete řídit například tímto videem. Myslete na to, že se stále jedná o jednorázový výrobek, který hned po použití vyhoďte. Jeho výroba je však rychlá a ochrání vás i vaše okolí více než rouška z papíru.
Maska z PET lahve
Ano, i z PET lahve lze poměrně snadno a rychle vyrobit ochranu na obličej. Její výhoda je v tom, že kromě nosu a úst zakrývá také oči, takže se viry nedostanou ani na oční sliznici. Je to skvělá volba pro ty z vás, kteří nenosíte brýle, a oči tak nemáte chráněné.
Autorem tohoto nápadu je rektor ČVUT Vojtěch Petráček. Kromě dvoulitrové plastové lahve budete potřebovat tři gumičky, řezací nůž a papírové kapesníčky či utěrku. Aby vás maska netlačila při nošení, můžete oblepit její okraje pásem okenního těsnění.
Samotná výroba z lahve potom spočívá v tom, že nožíkem seříznete dno a provedete jeden táhlý řez směrem k víčku, zhruba do dvou třetin lahve. Zde odřežte i druhý konec lahve. Vznikne vám zakulacený plát, do jehož stran vyřízněte otvory pro gumičky.
Do spodní poloviny masky připevněte další gumičkou kapesník či utěrku, a to na straně u vašich úst, aby byla ochrana ještě účinnější. Masku lze po vyjmutí tohoto filtru a také po vyčištění lihovým roztokem znovu použít.
Látková rouška bez šití
Pokud nejste v šití příliš zruční nebo nemáte doma šicí stroj, můžete si i přesto vyrobit látkovou roušku. Dobře drží, je účinná, protože má více vrstev, a také po dezinfekci znovupoužitelná.
Na výrobu látkové roušky budete potřebovat šátek či jiný kus nejlépe bavlněného materiálu. Ten ustřihněte nebo složte do tvaru obdélníku, aby vám svou šířkou zakryl nos i ústa. Na oba konce obdélníku navlékněte gumičky.
Přehněte jeden vnější okraj směrem doprostřed, asi v délce jedné třetiny. Mezi složenými vrstvami v ohnuté části materiálu vznikne kapsa, do níž zastrčte druhý okraj roušky, který má ohyb zase zhruba v jedné třetině. Do ohybů posuňte gumičky, kterými následně uchytíte vzniklou roušku za uši.
Ušití látkové roušky
Pokud vaši roušku chcete používat opakovaně, samozřejmě po důkladné sterilizaci, a před každým nasazením ji nechcete vyrábět, můžete si ušít roušku na šicím stroji. Je dobré mít doma víc kusů, které střídáte v závislosti na tom, než je další rouška čistá a suchá.
Sterilizace probíhá za vysokých teplot, a to vařením či praním, doporučujeme proto sehnat látku ze 100% bavlny. Z materiálu vystřihněte čtverec o straně 20 cm, můžete k tomu použít šablonu předem vyrobenou například z papíru, pokud budete roušek šít více. Na šablonu si také načrtněte, v jakých místech budete roušku ohýbat, a dle toho pak na látce udělejte nástřihy. Doporučená vzdálenost mezi nimi je 2 a 2,5 cm, přičemž se rozměry střídají.
Rouška by měla být alespoň ze dvou vrstev látky, proto k sobě sešijte dva totožné čtverce, ale pouze na stranách, kde nejsou nástřihy pro zahnutí. Záhyby udělejte tak, že přiložíte jeden nástřih ke druhému, a pak roušku přežehlíte. Na konci si už jen připravte pruhy látky či stuhy na uchycení a přišijte je k roušce tak, aby zakryly strany roušky s nástřihy.