Rozhodnutí nejsou nikdy snadná. Už jako malí jsme byli vystavováni možnostem, ze kterých jsme si mohli vybrat a tím se učili převzít zodpovědnost za svůj život. Jako děti nad nimi zase tolik nepřemýšlíme. Přeci jen máme v tom věku naprosto jiné priority. V dospělém věku už je to ale složitější. Při každém větším rozhodnutí si v hlavě srovnáváme pro a proti a uvažujeme, jaký důsledek to na náš život bude mít a co by pro nás bylo momentálně nejlepší. Nosíváme v sobě x verzí naší budoucí reality a čím důležitější rozhodování je, tím více energie nás to stojí. Pak dochází k tomu, že se prostě nemůžeme rozhodnout. Říká se tomu rozhodovací paralýza.
Marie seděla na pohovce a zírala na svůj telefon. Před nějakou dobou narazila na nabídku práce, která se jí líbila a od té doby si ten inzerát neustále pročítá. Náplň práce by byla skvělá a dokonce i hodnoty dané firmy se jí zamlouvaly. Jediný problém by byl s dojížděním. Bylo to totiž zhruba 4h cesty. Musela by se teda přestěhovat a vyměnit prostředí milovaných hor za město…
A teď zírala na telefon a přemýšlela nad tím, jestli na nabídku odpovědět nebo ne.
Často se pak stane, že pokud máme k dispozici dvě a více variant na podobné úrovni, buďto začneme dělat naprosto něco jiného (v danou chvíli nedůležitého) nebo neuděláme vůbec nic a na řadu nastupuje prokrastinace.
Jinými slovy předáme osud našeho života do rukou druhých. V praxi to často vypadá tak, že si řekneme:
„No jo, co se má stát, stane se. Prostě počkám, až se to nějak vyvrbí.“
Proč?
Je pak totiž mnohem snazší dávat vinu druhým, pokud se něco nepodaří. Jenže tohle dlouhodobě nefunguje.
Co to vlastně znamená „převzít odpovědnost za svůj život“?
Z pohledu zákona dospíváme v osmnácti letech. To z nás ale dospělého člověka nedělá.
Obzvlášť když jsme mladší, tak nevnímáme následky našich rozhodnutí z dlouhodobého hlediska. Dospělost je právě o tom, že si uvědomíme, že všechna rozhodnutí, která v životě uděláme, zanechají nějakou stopu. Stopu, která může ovlivnit jak naše životy, tak i životy lidí kolem nás.
Převzít odpovědnost za svůj život je důležitým krokem k tomu, stát se lepším člověkem.
Momentem, kdy přijmeme odpovědnost za to, co děláme, tak akceptujeme fakt, že žádná situace není permanentní.
Pokud tedy váš život nejde tak, jak jste chtěli, možná je to tím, že jste nechali druhé až moc dlouho rozhodovat za vás. Já vím, že věty typu „váš život je jen ve vašich rukou“ slýcháváte téměř na každém kroku. Ale když se nad tím opravdu na chvíli zamyslíte… Narodili jsme se s unikátními myšlenkami, názory, touhami a talenty. Nadneseně řečeno má každý z nás nějaký svůj specifický tvar. Pokud se tedy snažíme dostat do prostoru, který nám nesedí, za pár let nás to bude dost nepříjemně tlačit.
Naštěstí to ale neznamená, že když je nám nepříjemně teď, tak že nemůžeme tu situaci změnit. Pořád můžeme přebrat řízení a vytvořit si ten svůj „prostor“ tak, aby vyhovoval našim unikátním přáním a potřebám. Jen to možná bude chvíli bolet o něco víc. Vše se dá změnit, pokud tomu dáme dostatek energie a úsilí.
Tři způsoby, jak na to
1.) Nevymlouvejte se
Výmluvy jsou tím největším symptomem vlastního strachu.
- Kdybych měla víc času, určitě bych jedla zdravěji
- Kdybych neměl tolik práce, pozval bych ji na rande
- Kdybych tehdy neposlouchala jeho radu, určitě bych už teď dostala povýšení
- Kdybych…
V průběhu života kolem sebe stavíme zeď plnou výmluv, abychom se uchránili před případným odmítnutím a zklamáním. Je jasné, že se sami sebe snažíme uchránit od bolesti. Jenže se tak obíráme o cenné zkušenosti, které nás dělají silnějšími. Není to o tom, abychom se snažili mermomocí změnit věci kolem nás. To často ani není v našich silách. To, co ale udělat můžeme, je ovlivnit způsob, jakým na dané okolnosti budeme my reagovat.
2.) Určete si pravidla vlastního života
Před nedávnem jsem se dostala k tématu toho, čeho lidé v život nejvíce litují.
Tohle je jen část ze seznamu:
- Že jsem víc necestoval
- Že jsem v dětství netrávila víc času s dětmi
- Že jsem se nenaučila hrát na klavír
- Že jsem kvůli svému strachu nezačal podnikat
Je vám něco z toho povědomé?
Pokud jo, vlastně se vůbec nic neděje. Protože ještě je spousta času na to, tohle změnit. Zkuste si sepsat všechno, z čeho jste ve svém životě nešťastní. Budete to tak mít hezky vedle sebe. Pak si je seřaďte podle priorit a zaměřte se jen na jednu až tři, které jsou pro vás nejdůležitější. Postupně si pak naplánujte, jakým způsobem se dá ta určitá situace změnit k lepšímu. Konkrétně a v několika krocích.
Máte málo peněz? Co musíte udělat k tomu, abyste to změnili? Museli byste změnit obor? Najděte si, jaký konkrétní kurz, byste museli podstoupit, a co byste se museli naučit… A tak pokračujte do momentu, kdy před sebou budete mít určitý plán.
3.) Všímejte si
Pokud si začnete více všímat toho, jak se v určitých chvílích cítíte, nejen že se toho o sobě naučíte mnohem více, ale také díky tomu můžete ovlivnit svoje reakce na podněty z okolí a tím přímo ovlivnit i směr, kterým se váš život ubírá.
Většina z nás je v průběhu dne zahlcená informacemi. Z každých stran se na nás nalepují obavy, strachy a úzkosti, které si často bereme i domů. Nemáme pak často chuť ani energii začít pracovat na změně. Proto je dobré do svého života zakomponovat například i některé z mindfulness technik a vytvořit si tak zdravé návyky.
Co můžete vyzkoušet:
- Věnovat pozornost svému dechu
- Najít si čas na odpočinek
- Jíst pomalu a bez rušení (mobil/TV)
- Více se soustředit na každodenní činnosti
Pokud přijmeme zodpovědnost za svůj život, můžeme tak snáze identifikovat oblasti, u kterých můžeme my sami něco změnit. Díky tomu příště můžeme dosáhnout lepších výsledků.
Ať už se to týká změny práce, stěhování, odchodu z nefunkčního manželství… Všechna rozhodnutí, která v životě uděláme, děláme pro nás. Každé rozhodnutí je lekce, díky které se učíme být silnějším a lepším člověkem.
A pokud by vás zajímalo, jak to s Marií nakonec dopadlo… Na práci odpověděla a po několika kolech výběrového řízení ji dostala. Odstěhovala se před dvěma týdny. A co bude dál? To je zase jen a jen v jejích rukou.
Začněte se rozvíjet ještě dnes!
Studium MBA vám pomůže zlepšit si své manažerské dovednosti.
Studium BBA vám pomůže naučit se prodávat, vyjednávat, přesvědčovat a ovlivňovat.
Kurz Rekonstrukce identity vám pomůže navrátit sami k sobě, zvládat lépe stres, navazovat zdravé vztahy a naučit se ozdravovat ty nezdravé.