Dnes a denně přicházíme do kontaktu s lidmi, jejichž skutečná osobnost se skrývá pod jejich sociální maskou. Někteří si je nasazují v práci před nadřízenými, jiní je zase používají ve volném čase stráveným s přáteli. A pak jsou tu lidé, kteří se ve svých maskách ztratili tak moc, že je nedokážou odložit už ani sami před sebou.
KDE TO ZAČALO
Proč to tak je? Pojďme se vrátit na začátek. Vždycky jsem obdivovala dětskou upřímnost. Řeknou prostě co si myslí a přesně tak, jak si to myslí. Nepochopte mě špatně – nemluvím tu o vyjadřování svých názorů zlým či drzým způsobem. Mluvím tu o dětské otevřenosti. O tom, že neskrývají své pocity. Komunikují na rovinu a nemají obavy z toho, co na to řekne okolí. Čím jsou ale starší, tím více jim společnost určuje, co můžou s ostatními sdílet a co je nevhodné. Bohužel to často dopadne tak, že tyto děti vyrostou v dospělé jedince, kteří svou otevřenost naprosto ztratí. Přestanou sdílet své názory, protože nechtějí být kontroverzní. Přestanou vyjadřovat, jak se cítí a co potřebují, protože se bojí zranitelnosti. Zkrátka přestanou být sami sebou, protože svět je chce jiné.
ČEHO SE VLASTNĚ TOLIK BOJÍME?
„Co si o nás myslí ostatní“ je předmětem našich myšlenek častěji, než si vůbec dokážeme uvědomit. Vyrůstáme ve společnosti, která nás odmala porovnává, škatulkuje a posuzuje. Je tedy pochopitelné, že mnozí z nás si tohle chování osvojí. Máme potom obavy z toho, že světu ukážeme své pravé „já“ a budeme odmítnuti, protože nejsme dost dobří, hezcí, vtipní, (dosaďte si).
Někteří lidé se bojí toho, že ostatní uvidí jejich zmatek a proto předstírají, že mají vždy vše pod kontrolou. Jiní se obávají toho, že je svět bude kritizovat, a proto se k němu raději obrátí zády jako první. Častá je taky maska „hlouposti“. Ta vzniká v důsledku velkých očekávání, které se na danou osobu valí ze všech stran. Těchto masek je nespočet a obav, které se za nimi skrývají, také.
S MASKOU JSME SE NENARODILI, TAKŽE JI MŮŽEME SUNDAT
Dobrá zpráva je, že sociální masky můžeme odložit. A proč je tedy dobré se jich zbavit? Zaprvé, umožňuje nám to využít celý náš potenciál. Pokud žijeme pod maskami, neskrýváme jen své části, v kterých jsme si nejistí, ale i ty silné. Zadruhé, člověku se neuvěřitelně uleví, když začne být sám sebou. Nemuset nic předstírat. Zatřetí, ozdraví ho to. I jeho vztahy, protože kdo by chtěl, aby ostatní milovali (či měli rádi) naši masku a ne nás? Žít v souladu se sebou, je podle mě ta nejlepší cesta, kterou si můžeme zvolit.
Pokud jste si v průběhu čtení uvědomili, že máte tendence potlačovat svou přirozenost, hrát si na něco, čím nejste. Zkuste nahlédnout pod tu masku a zeptat se sami sebe „proč?“. Když rozklíčujete své obavy, ukáže vám to směr, který vás dovede k řešení.
Začněte se rozvíjet ještě dnes!
Studium MBA vám pomůže zlepšit si své manažerské dovednosti.
Studium BBA vám pomůže naučit se prodávat, vyjednávat, přesvědčovat a ovlivňovat.
Kurz Rekonstrukce identity vám pomůže navrátit sami k sobě, zvládat lépe stres, navazovat zdravé vztahy a naučit se ozdravovat ty nezdravé.