Falešná produktivita aneb jak skutečně odvést kus práce

produktivní

Možná jste si všimli, že poličky knihkupectví se v posledních letech zaplnily nejrůznějšími knihami a příručkami o produktivitě, time managementu a dalších tématech týkající se přístupu k práci. Tato díla jsou dnes natolik populární, že v prodejnách knih dostávají vlastní sekce. Žijeme v době, kdy je třeba být produktivní a každý den odvádět poctivý kus práce. Stal se z toho výborný byznys, kdy vás jeho aktéři přesvědčují, že potřebujete systém – právě „jejich“ systém, tohoto konkrétního autora brožurky o „5 jednoduchých návycích k lepšímu výkonu“. I s produktivitou se to však dá přehnat – což nutně neznamená workoholismus. Právě naopak. Falešná produktivita je jeho opačným pólem, který se jako vysoké pracovní nasazení jen tváří.

Příprava na přípravu

Je velký rozdíl mezi „cítit se produktivní“ a „být produktivní“. Kolikrát jste už dali přednost článku o produktivitě (tímto vás u něj vítám) a skutečné práci? Takových příkladů najdeme mnoho: Raději si přečtu knihu o meditaci, než abych opravdu meditoval. Místo práce si přečtu 20 stran Hluboké Práce od Cal Newporta, abych se „dostal do flow“. A poslední půlhodinu svého pracovního bloku strávím vyhodnocením toho, kolik ze své práce jsem pracoval opravdu hluboce.

Jak vidíte, falešná produktivita zahrnuje všechny činnosti, kterými se připravujete na to, až budete produktivní. Z vašeho pohledu to může působit pozitivně: „Vždyť toho dělám tolik!“ Jenže i osobní rozvoj má své hranice. Zeptejte se sami sebe, kolik návodů na to, jak se ponořit do práce, ještě potřebujete? Kolik času ještě strávíte organizací svého kalendáře, právě kvůli které však přicházíte o skutečný čas, který jste mohli věnovat činnostem, které nestíháte? Pak před hordou úkolů, která vám přerostla přes hlavu, utíkáte k nástrojům, jak se jí zbavit. Problém nastává v momentě, kdy svůj víkend zasvětíte kurzu efektivního time managementu namísto toho, abyste se zaměřili na to, co skutečně hoří.

Syndrom lesklých věcí

Žijeme v době informačního přetlaku. Jakmile začneme aplikovat jednu metodu zvládání času, hned na nás zpoza výlohy knihkupectví či z online reklamy vykukuje další „revoluční“ produkt. Naši tendenci věnovat mu pozornost můžeme nazvat „shiny syndrom“, který říká, že „sousedova tráva je vždy zelenější“. Napadá vás, že tento systém by mohl být lepší než ten, který právě používáte. A copak pro sebe nechcete to nejlepší? Vždyť i ten člověk na YouTube říkal, že tamten skutečně funguje! Jenže pokud se rozhodnete podlehnout novému, vzdáváte se tím zároveň výsledků, kterých jste mohli dosáhnout, pokud byste zůstali věrní současnému. Tím výsledkem by byla skutečná produktivita.

Je jasné, že neustálým přeskakováním od techniky k technice zůstáváte stát na místě. A nejen to – utíká vám čas, který jste mohli věnovat práci. Neustálé zkoušení nových technik z vás tedy produktivního člověka rozhodně nedělá. Zamyslete se,  kdo opravdu potřebuje 1000+1 tipů, jak být produktivní? Člověk, který má s produktivitou problémy. Skutečně pracovitý člověk má jeden způsob, jak pracovat, a toho se drží. Zeptejte se výkonných lidí kolem sebe, kolik systémů správy času a úkolů používají. Často jde pouze o kalendář a rozumné rozložení úkolů v čase.

Od extrému k extrému

Toužíme po rychlém a jednoduše aplikovatelném řešení, které bude fungovat. Ruku na srdce, netváří se takhle většina produktů pro lepší produktivitu? Jen 5 minut denně k disciplíně! Jen 10 minut denně ke zdravým návykům! Zní to jednoduše – hlavně, abyste nemuseli nic měnit. Jenže brzy máte pocit, že potřebujete další produkt. Je to výborný byznys.

Anebo to v návalu zoufalství z toho, jak neproduktivní ve skutečnosti jsme, přeženeme,
a nastolíme si asketický režim šestnáctihodinového pracovního dne bez jediné pauzy. Je to stejné jako s dietou. Pokud si dovolíte sotva jednu ředkvičku denně, jak dlouho myslíte, že takto extrémní režim vydržíte?

Buďte konečně produktivní

Proto na to jděte jednoduše. Začněte konzistentní ranní rutinou, která vás uvrhne do produktivity. Nastavte si ji tak, aby vyhovovala hlavně vám. Jen tím, že se jí budete držet, si vybudujete disciplínu, po které tak toužíte. Co se týče samotné práce, zaměřte se na odstranění napětí, které vás od ní drží. Pokud před sebou máte dlouhý seznam úkolů, není divu, že se vám do něj nechce. Nejefektivnější technika je jejich prioritizace dle důležitosti a přidělení časové dotace každému z nich (včetně toho, kdy na nich začnete pracovat). A pokud hledáte způsob, jak v práci postupovat a lépe se soustředit, vyzkoušejte osvědčenou techniku Pomodoro, která vaši práci dělí do 25 minut dlouhých pracovních bloků, následovaných pětiminutovou pauzou. Po čtyřech těchto blocích vás navíc čeká delší oddech.

Pamatujte na to, že úspěch často přichází po repetitivní, ale konzistentní práci na jednom cíli. Nikdy to nebude aplikace či minimalistický To-Do list, který vás spasí. Budete to jen vy sami.


Začněte se rozvíjet ještě dnes!

Studium MBA vám pomůže zlepšit si své manažerské dovednosti.
Studium BBA vám pomůže naučit se prodávat, vyjednávat, přesvědčovat a ovlivňovat.
Kurz Rekonstrukce identity vám pomůže navrátit sami k sobě, zvládat lépe stres, navazovat zdravé vztahy a naučit se ozdravovat ty nezdravé.

banner