Říká se, že pohlední lidé to mají v životě snazší. Atraktivita má slibovat větší výběr partnerů, či vstřícnější přístup ostatních. Paradoxně se může stát také handicapem, mnozí krásní lidé bývají (někdy právem) považováni za povrchní či namyšlené. Odkud však pojetí atraktivity pramení?
Ideál krásy se napříč lidskými dějinami značně měnil. Asi každý zná kypré tvary pravěkých venuší nebo zašpičatělé hlavy dávných Inků. V moderních dobách zase podléháme různým módním vlnám – jednou „letí“ brýle ve stylu hippies, jindy kalhoty do zvonu.
Nejen dobové „módní trendy“ však určují naše pojetí krásy. Svou roli hraje rovněž kulturní prostředí. Zatímco ženy z afrického kmene Mursiů si vkládají do rtů mohutné talířky, aby byly žádanější, podobné výstřelky by u Evropanů vyvolaly spíše pohoršení. I pojetí ideální postavy se odlišuje – například ve Venezuele si potrpí na plnoštíhlé krasavice, naproti tomu v Číně je ideálem vyhublá žena.
Máš tak krásné…geny
Není překvapením, že fyzická přitažlivost zásadně souvisí také s biologickými vlivy. I my lidé instinktivně cítíme potřebu se rozmnožit a předat dál svou genetickou informaci. Proto jako atraktivnější hodnotíme osoby, které svým zevnějškem signalizují dobrý zdravotní stav a genetickou výbavu.
Například mužský pohlavní hormon testosteron si podle některých studií vybírá „daň“ v podobě oslabování imunity organismu. Maskulinní muž, který dokáže úspěšně přežít, musí tedy být velmi odolný a životaschopný – a je tedy ideálním otcem pro budoucí potomky. Za znaky mužské atraktivity jsou považovány například široká brada nebo vysoké lícní kosti, „mužně“ působí také další projevy testosteronu, jako hrubý hlas či vousy. Také vysoká postava, zejména s širokými rameny a úzkým pasem (známá postava do tvaru V) je hodnocena jako přitažlivější.
Ženy jsou také podvědomě hodnoceny podle reprodukčních schopností. O čemž svědčí například ideál ženské postavy, který je charakterizován poměrem pasu a boků – jako nejvíce atraktivní se jeví úzký pas a široké boky. Vychrtlé tělo může znamenat problémy při porodu, proto jsou dámy s postavou „krev a mlíko“ posuzovány jako atraktivnější. Podobně je na tom hodnocení tváře – v pomyslném klání atraktivity vítězí mladistvý obličej s velkýma očima a jemnou bradou.
Zajímavým zjištěním je také fakt, že obecně za atraktivnější považujeme obličeje s průměrnými rysy. Vědci například nechali respondenty hodnotit atraktivitu ženských tváří a počítačem vytvořených „kompozitů“ jednotlivých obličejů (viz Langlois). Čím více tváří bylo „zprůměrováno“ do výsledného obličeje, tím vyšší skóre atraktivity získal. Podobné teorie existují i na téma symetrie obličeje.
Začněte se rozvíjet ještě dnes!
Studium MBA vám pomůže zlepšit si své manažerské dovednosti.
Studium BBA vám pomůže naučit se prodávat, vyjednávat, přesvědčovat a ovlivňovat.
Kurz Rekonstrukce identity vám pomůže navrátit sami k sobě, zvládat lépe stres, navazovat zdravé vztahy a naučit se ozdravovat ty nezdravé.