Crosstraining – Získejte nejsilnější zbraň nejen při ztrátě pracovníka

Není novinkou, že nedostatek zaměstnanců je aktuálně snad nejskloňovanějším problémem ze světa HR. Problém ale není pouze kompetentního člověka získat, ale především ho ve firmě udržet. Statistiky ukazují, že ročně změní v Česku práci 15 % pracujících, přičemž za normální míru fluktuace se považují 3 až 4 %. Snad každá firma se proto už potkala se situací, kdy jim vypadl nepostradatelný pracovník. Nemusí jít ale o katastrofu. Nejúčinnější řešení přináší metoda crosstrainingu.

Nechte své zaměstnance učit se od sebe navzájem

Za pojmem crosstraining se v základu neskrývá nic složitého. Jedná se o situaci, kdy se pracovníci od sebe navzájem učí práci. Může jít o crosstaining horizontální, kdy si jednotliví pracovníci rozšiřují své kompetence, které jsou ale na stejné úrovni složitosti těch dosavadních. Naopak crosstraining vertikální slouží k získání vyšších kompetencích a posléze třeba postupu na vyšší pozici. V menších firmách je často samozřejmé, že spolu zaměstnanci komunikují a jeden zná práci druhého. Pro velké organizace je to ale často organizačně velmi náročné, stává se tak, že například lidé z obchodního týmu netuší, jakým způsobem funguje klientský servis, reklamace nebo třeba výroba. Crosstraining ale není užitečný pouze v případě, kdy je potřeba zastoupit něčí pozici.

Crosstrainingem k většímu pochopení

Zaměstnanci, kteří procházejí crosstrainingem se nemusí nutně stát odborníky na všechno, ale třeba jen nahlédnout a základně pochopit, co je prací druhého člověka nebo týmu. Lidé na pracovišti tak lépe porozumí, v čem spočívají složitosti a problémy jiné pozice a můžou se tak stát ke svým kolegům empatičtější. Zároveň může crosstraining dopomoci k tomu, aby zaměstnanci začali chápat smysl své práce ve větších souvislostech a pochopili, jak jejich práce ovlivňuje výsledky druhých. Praktickou výhodou této metody je určitě i to, že se dá aplikovat téměř na každý druh zaměstnání. Ať už se jedná o konstruktéry, programátory nebo administrativní pracovníky, vždy se mezi jejich kolegy může najít někdo, jehož náplň práce může rozšířit kompetence druhého pracovníka. Pro manažery je pak znalost toho, co dělají lidé, které má pod sebou, zcela zásadní. Jelikož manažer bez této znalosti nemůže být pro své pracovníky dostatečnou oporou.

Rozvoj, flexibilita, možnosti

Metoda crosstrainingu přináší benefity jak pro zaměstnance, tak pro zaměstnavatele. Organizace celého procesu je náročná, ale rozhodně se vyplatí. Pokud si zaměstnanec vyzkouší více činností, stane se flexibilnějším, což je snem každého zaměstnavatele. Práce pro zaměstnance nebude pouze stereotypem a angažovaný pracovník určitě ocení možnost rozvinout své dovednosti. Tato metoda může být také velkou pomocí v případě, že zaměstnance dostatečně neuspokojuje činnost, kterou vykonává. Pokud ho díky crosstrainingu ve firmě zaujme jiné oddělení, nemusí organizace přijít o kvalitního zaměstnance, ale v rámci možností pracovníka ve firmě přemístit na pozici, která mu bude lépe sedět a vyhovovat.


Začněte se rozvíjet ještě dnes!

Studium MBA vám pomůže zlepšit si své manažerské dovednosti.
Studium BBA vám pomůže naučit se prodávat, vyjednávat, přesvědčovat a ovlivňovat.
Kurz Rekonstrukce identity vám pomůže navrátit sami k sobě, zvládat lépe stres, navazovat zdravé vztahy a naučit se ozdravovat ty nezdravé.

banner
Předchozí článekPolovičním diplomatem
Další článekJaroslav Pazucha | Výrobní ředitel společnosti Siemens
Vždycky mě zajímalo, jak lidé přemýšlí a jaké myšlenky a pocity se skrývají, za tím, co říkají. Taky mě baví psát, hrát si se slovy a vymýšlet věci. Při bakalářském studiu jsem proto zkombinovala dva zdánlivě nesouvisející obory – psychologii a žurnalistiku a rozhodně nelituji. Momentálně už studuji pouze psychologii a do budoucna bych se chtěla věnovat výběrovým řízením, organizaci teambuildingů nebo třeba HR marketingu. Oblast pracovní psychologie je totiž to, co mě aktuálně nejvíc zajímá. A právě o té píšu články pro Institute of Applied Psychology https://www.psychometry.cz/.