Co je v životě skutečně důležité: Dilema Kariéra nebo rodina

banner  essential webinars

Jedním z nejčastějších témat webů, blogů a sociálních sítí posledních několik let je dilema kariéra nebo rodina. Především pro mladé ženy je toto téma důležité a velmi palčivé. Většina mladých žen si volí svou životní cestu poprvé vstupem na vysokou školu, podruhé se pak v závislosti na svém oboru rozhoduje po skončení vysokoškolského studia, zda se plně pustí do budování kariéry, zaváže se firmě a svému zaměstnavateli a odloží mateřství a plány na děti minimálně o několik let.

 

Většina skutečně lukrativních oborů navíc vyžaduje praxi a různé další doplňování si vzdělání i po získání titulu. Praxe a budování kariéry si žádají jisté oběti, odhodlání, zvládání stresu a upozadění osobního života. Být v dnešní době úspěšnou ženou ve svém oboru je sice mnohonásobně jednodušší než před několika lety, málokdo vás zastaví, pokud se chcete prosadit ve svém oboru a jste ochotna pro to tvrdě pracovat.

Jenže ani ta nejambicioznější žena se neobejde u pracovního pohovoru bez otázky na děti, rodinný stav a plány na rodinu. I z ekonomického hlediska není divu, že si zaměstnavatel rozmyslí, zda zaměstná ženu v produktivním věku, u níž hrozí, že půjde na mateřskou, bude si brát volno kvůli nemocnému dítěti, chodit pozdě kvůli ranní cestě do školky. Nebo zkrátka nebude moci věnovat tolik pozornosti a energie práci, když ji doma čeká druhá směna v podobě rodiny a mateřských povinností. Pokud nechce úmyslně lhát nebo není rezolutně rozhodnuta, že děti mít nikdy nechce a partnerský život je pro ni druhotný, odpověď na tyto otázky mnohdy nachýlí misky vah v její neprospěch.

Rodina a děti se tak odsouvají na poslední kolej, až po získání stabilní pozice v práci i zabezpečení materiálních potřeb. Když se tedy pak žena konečně může věnovat rodině a mateřství, je většinou ve věku, kdy to není zdravotně bezpečné nebo jednoduché a přirozeně možné.

Trend doby – odložené mateřství

Velké množství mladých dívek se také setkává již v průběhu studia a před nástupem do práce s tlakem jejich okolí. Jak nepodlehnout davu? Jejich okolí se vdává, žení a rodí děti. V takovou chvíli je obtížné argumentovat nedostatkem času na kvalitní partnerský vztah, nemožností ovlivnit své budoucí pracovní závazky a uzpůsobit se potřebám partnera a zakládání rodiny. Většina dívek si tak projde určitým obdobím, kdy se jim jejich blízcí a známí v dobré víře snaží najít ideálního partnera nebo alespoň nějakého partnera, aby tedy nebyly tak sami a měli možnost na v jejich očích “normální život”.

Zvládat studia, práci nebo praxi, své blízké a přátele a přitom mít čas na partnera a budovat si vztah je na jednoho člověka občas moc velké soustu.

Dělat vše pořádně nejde, a pokud děláte kompromisy, ani jedna z věcí nemusí dopadnout dobře. Jde o ujasnění si priorit. Ženy tak musí být mnohem silnější v prosazování svých cílů a snů, než se může zdát, přes všechnu rovnoprávnost, stále z biologického hlediska jsou a budou mít jiné startovní pozice než muži a musí se s nimi vyrovnat.

Dilema kariéra nebo rodina se honí hlavou nejedné mladé dívce a ovlivňuje její život.

Poučením pro blízké a rodinu je nezasahovat a nevnucovat jejich názory a ponechat si svou dobrou vůli a snahu pomoci na období, kdy bude potřeba jejich rady a útěchy po těžkém pracovním či studijním dnu nebo týdnu. Tichá podpora a zázemí jsou pro splnění snů to nejdůležitější. Nejhorší problémy a trápení vznikají z dobrých úmyslů a starosti o něčí blaho. Jen my sami však dobře víme, co vlastně chceme a co jsme ochotni pro to udělat. Sami v sobě si musíme uvědomit, co je pro nás důležité, jak bude vypadat náš život a co si skutečně přejeme a jsme ochotni obětovat. A jakmile si to ujasníme, uvědomíme naše okolí a budeme doufat, že za nás budou mít radost.

Splňte si své sny, jděte za svým cílem a vytrvejte. Pokud jste si skutečně jistí, tím co chcete, přesvědčte o tom své okolí a usnadníte si život. Pokud ne neohlížejte se na jejich mínění, každý máme jiné sny a cíle, každý máme svou pravdu a především každý je jedinečný.

Život se skládá z řady překážek…. Snažíme se je překonávat dle našeho nejlepšího svědomí. Někdy lépe, jindy hůře. Jak se s nimi vyrovná single třicítka? Zvládne dobře porozumět svému životu?

Knihu můžete zakoupit ZDE »