Když gesta prozradí více než slova

Každý rozhovor, každé jednání, každý projev… Slova vždy provází i neverbální komunikace – gesta, doteky, mimika. Pokud se naučíte číst mezi řádky a rozeznat význam několika základních gest, dokážete také lépe vnímat celistvost sdělovaného. Pokud od někoho slyšíte slova chvály, ale přitom jeho úsměv je chladný a strojený, bude pro vás tato pochvala opravdu hodnotná? A jak vlastně poznat, že se jedná o „umělý“ úsměv?

Řeč těla vám napoví o druhé osobě mnohem více, než samotná slova. Pojďme se tedy společně podívat na nějaká základní gesta a jejich výklad:

Zkřížené ruce a nohy – typický signál, který vám o druhé osobě prozradí, že se brání tomu, co jí sdělujete. A to emočně, mentálně i fyzicky. Zkrátka toto gesto nevěstí nic dobrého. I když bude mít daná osoba úsměv na rtech, v hlavě se jí budou možná přehrávat myšlenky jiného typu….

Hřejivý úsměv neboli „úsměv od srdce“ – úsměvem se mnoho lidí snaží zakrýt to, co si doopravdy myslí. Pokud si ovšem lidé na rtech hrají s falešným úsměvem, poznáte to nejvíce na jejich očích. Právě smějící se oči vám prozradí, že se směje i srdce a duše. Opravdový úsměv vykouzlí drobné vrásky kolem očí.

Kontroverzní napodobování – pokud vás daná osoba v konverzaci napodobuje, může to být považováno za ironii. Dle uznávaného odborníka, který vytvořil seznam těchto gest, jde ovšem o správnou věc. Napodobování pak probíhá podvědomě a naznačuje, že dotyčný k vám cítí sympatie.

Neupřímný pohled – upřený pohled do vašich očí nemusí vždy znamenat upřímnost. Naopak pokud se dívá do vašich očí až příliš dlouho, značí to spíše neupřímnost.

Přikyvování – nic se nemá přehánět a u tohoto gesta to platí dvojnásobně. Pokud to někdo bude dělat v konverzaci s vámi příliš často, odhaluje tím svoje pochybení, že například zadaný úkol jste schopni splnit.

Jsem malý a ještě menší – porovnejte si sami osobu, která drží vzpřímený postoj, ramena má rovně a vzadu a dokáže používat široká gesta. Oproti tomu člověk, který se hrbí a snaží se na sebe nestrhnout pozornost. Ten první bude nejspíše sebevědomý a vůdčí typ. Na rozdíl od druhé osoby, která se snaží zakrýt svoji nejistotu, nervozitu či rezignaci.


Začněte se rozvíjet ještě dnes!

Studium MBA vám pomůže zlepšit si své manažerské dovednosti.
Studium BBA vám pomůže naučit se prodávat, vyjednávat, přesvědčovat a ovlivňovat.
Kurz Rekonstrukce identity vám pomůže navrátit sami k sobě, zvládat lépe stres, navazovat zdravé vztahy a naučit se ozdravovat ty nezdravé.

banner