Jak se stát skvělým vyjednavačem?

Perfektní schopnost vyjednávání je důležitou součástí úspěšného byznysu. V každém podnikání je umění vyjednávání cenným nástrojem pro všechny – od nejnižšího zaměstnance po generálního ředitele.

Máte-li schopnost efektivně vyjednávat, budete mít také navrch. Vyjednáváním můžete získat lepší plat, hezčí kancelář, více volna, lepší dohodu o koupi auta, více lukrativních smluv. Možnosti pro povýšení jsou nekonečné. Zpravidla jsme my lidé vyjednavači tak nějak přirozeně, jen si vzpomeňte na vyjednávání s mámou o deseti minutách před spaním navíc nebo s vaším učitelem, aby vás nenechal propadnout. Učením psychologických aspektů může vaše vyjednávací schopnosti posílit a zefektivnit.

Taktika úspěšného psychologického vyjednávání

Opravdu neexistuje žádná magická formule, která by vyjednávání najednou učinila užitečným. Nejlepší taktikou je bystré pozorování.

Zde je několik způsobů, jak zvládnout úspěšné vyjednávání

  • Buďte dobrým posluchačem.
  • Buďte klidní, racionální a snažte se vypadat elegantně.
  • Porozumění – lidé chtějí mít pocit, že jste jim porozuměli. Jakmile poznáte osobu, se kterou jednáte, a pochopíte, čím ho zaujmout a na co se chytá, je pak zbytek snadný.
  • Buďte přátelští a vstřícní – udělejte si z druhého přítele, ne protivníka. Umožněte jim cítit se v pohodě tím, že budete pozitivní a že mají možnosti. Lidé se více ovládají, pokud mají možnost si vybrat. Pokud máte seznam věcí, které chcete, začněte s malými vítězstvími. Přimějte je k dohodě ohledně méně důležitých věcí před přechodem na skutečné problémy.

Nejdůležitější pravidlo

Nezapomeňte, že nesoutěžíte, ale s někým spolupracujete. Nejefektivnější pracovní vztahy jsou ty, které mají schopnost vyvinout se v dlouhodobé a lukrativní partnerství. Tyto vztahy musí být založeny na důvěře mezi všemi zúčastněnými. Co je nejdůležitější – nejde zde ani tak o vítězství samotné, ale spíše o schopnosti dohodnout se a dopracovat se k výsledku, jenž bude přínosem pro oba.


Začněte se rozvíjet ještě dnes!

Studium MBA vám pomůže zlepšit si své manažerské dovednosti.
Studium BBA vám pomůže naučit se prodávat, vyjednávat, přesvědčovat a ovlivňovat.
Kurz Rekonstrukce identity vám pomůže navrátit sami k sobě, zvládat lépe stres, navazovat zdravé vztahy a naučit se ozdravovat ty nezdravé.

banner