Účinná metoda, jak si zapamatovat důležité věci

Nejspíše se vám někdy stalo, že jste si těsně před usnutím vzpomněli na něco důležitého, ale už se vám nechtělo vstát.  Nebo jste se možná divili tomu, jak si hráči pokeru dokáží zapamatovat všechny karty, které se již objevily ve hře. Jak si rychle a účinně danou věc zapamatovat? Tento článek vám ukáže metodu, díky které si lze si zapamatovat i velké množství informací.

Systém propojování

Určitě jste si někdy měli zapamatovat delší seznam slov. Ať už to byl nákupní seznam nebo pořadí českých prezidentů, nejspíše trvalo dlouhou dobu, než jste si všechny položky dokázali dobře zapamatovat. Propojovací sytém je pomůckou, která vám nejenom pomůže k tomu, aby jste si zjednodušili zapamatování všech položek, ale také vám zajistí to, že si věci zapamatujete tak, jak šli popořadě.
 
Pro představu poslouží kousek z imaginárního seznamu, na kterém je: kniha, pomeranč, boty, zubní pasta a parfém.
Prvním krokem k zapamatování je to, si ke každému ze slov vytvořit vizuální představu. Tato představa by měla být živá a neobvyklá. Pokud si potřebujete těchto pět slov zapamatovat po popořadě, je dobré si vždy dva sousední předměty představit ve vzájemné interakci.
První představa tedy musí spojit knihu a pomeranč. Kvůli předešlé podmínce neobvyklosti spíše než představa knihy, na které je pomeranč, je lepší si představit např. to, že knihu si čte velký pomeranč. Takto postupujete dále. Tedy velký pomeranč si např. vybírá boty, které se mu budou hodit na večírek.Poté vám došel krém na boty, proto je zkoušíte vyčistit zubní pastou– nebyl to dobrý nápad. A nakonec si můžete zubní pastu představit s vůní oblíbeného parfému.

Čím bláznivější představy vymyslíte, tím lépe. Nejen že si díky této metodě zlepšíte svoji paměť a zvýšíte šanci, že si danou věc zapamatujete, ještě procvičíte svoji kreativitu.

Tento trik můžete použít i v případě, že si chcete zapamatovat jen jednu věc, zato důležitou. Pokud jste si např. před usnutím vzpomněli, že ráno musíte vzít do práce důležitý dokument, spojte si ho např. s představou, ranní kávy, kterou si dáte. Můžete si např. představit, že si tímto dokumentem mícháte kávu místo lžičky. Uvidíte, že si na to ráno u své kávy vzpomenete.

Začněte se rozvíjet ještě dnes!

Studium MBA vám pomůže zlepšit si své manažerské dovednosti.
Studium BBA vám pomůže naučit se prodávat, vyjednávat, přesvědčovat a ovlivňovat.
Kurz Rekonstrukce identity vám pomůže navrátit sami k sobě, zvládat lépe stres, navazovat zdravé vztahy a naučit se ozdravovat ty nezdravé.

banner