I duše potřebuje očistu

Stejně jako naše tělo i duše může pociťovat únavu. O své tělo se staráme, pravidelně spíme, zdravě jíme a cvičíme. O svou duši se ovšem tak dobře většina z nás nestará. Umění relaxovat a odpočinout si i psychicky a uvolnit na pár okamžiků naši mysl ze sevření každodenních problémů si lze snadno osvojit. Jak na to?

Stejně jako naše tělo i duše potřebuje očistu a regeneraci, jinak se všemi stresy, problémy a vlivy okolí ušpiní a pokud jí včas nedáte do pořádku ukládá si v sobě tyto šmouhy až ji nakonec zcela zanesou a ona přestane správně fungovat. Vychýlí se ze svého přirozeného rytmu a rovnováhy. V ten okamžik přerůstá tlak do formy frustrace, deprese a lability. Psychika, která není správně zregenerovaná začne své potíže přenášet do těla a způsobovat zdravotní obtíže jako je vysoký tlak, bolesti hlavy, zažívací potíže, nespavost atd.

Duševní hygiena jako prevence potíží

Duševní hygienou lze tomuto riziku celkem snadno předcházet. Co si vlastně představíme pod pojmem duševní hygiena? Psychika má vliv na naše tělo a naopak stav našeho těla má velký vliv na psychické rozpoložení. Začít je tedy nutné u naší tělesné schránky správnou životosprávou, vyváženou stravou obsahující dostatek vitamínu, minerálů i bílkovin. Strava sama o sobě nestačí. Je nutné ji doplnit také pohybem, lidskému tělu a především oběhové cévní soustavě silně prospívá aerobní cvičení, které rozproudí krev, přinese do našeho těla větší množství kyslíku, zahřeje svaly a uvolní endorfiny. Až tedy příště budete otráveně utírat zpocené čelo po běhu nebo jiném rychlém cvičení, zkuste si připomenout, že to neděláte jen kvůli plavkové sezóně, ale především pro svou psychickou pohodu. Ostatně přístup je také velmi důležitý a je jen na nás, zda si z cvičení uděláme relaxaci nebo útrpnou povinnost. Takže hlavu vzhůru cvičení dává možnost naší mysli vypnout, pročistit se a lépe se zkoncentrovat do dalšího kola.

Odpočinek polovina úspěchu

Abyste nezískali dojem, že duševní hygiena je jen o těžké dřině, je důležité si připomenout, že jednou z hlavních složek naší psychické pohody je tělesný odpočinek. Spánek a jeho kvalita má největší vliv na naše mentální činnosti a psychickou pohodu. Bez dostatku spánku je tělo i mysl unavené, nesoustředěné a podrážděné. Šidit dostatek spánku na úkor pracovních povinností je nevděčné rozhodnutí. S nedostatkem spánků bude klesat vaše pracovní výkonnost i soustředění. Nečiníte si tedy dobrou službu právě naopak. Ještě hůře působí na duševní hygienu užívání alkoholu nebo stimulantů, které nejsou pro tělo přirozené a vyvolávají v něm zmatenou reakci a v důsledku vyčerpávají organismus. Ideálním prostředkem k relaxaci jsou čaje a ovocné šťávy.

Nepřítel stres

Největším faktorem stresu, který škodí našemu duševnímu zdraví je na prvním místě práce a na druhém soukromé vztahy. Je třeba si pracovní prostředí a práci, co nejvíce zpříjemnit, dělat si pauzu na občerstvení, zajistit dostatek čerstvého vzduchu, světla i optimální teplotu. Jednou za čas se protáhnout či projít. Zorganizovat a rozdělit si práci, aby nám lépe šla od ruky a nesplývala nám jako jedno velké stresující časové okno. A hlavně určete si pevný čas na přestávky, na práci a nepřetahujte. Váš volný čas a čas na relaxaci je stejně důležitý.

Potrava pro duši – Nasytit musíte i mysl

Mysl někdy ovšem k relaxaci potřebuje ještě mnohem více, než jen fyzické prvky. Potřebuje očistu skrze změnu našeho přístupu a pozitivního naladění. Velmi rozšířenou formou duševní hygieny je meditace, pro velké množství lidí ovšem naprosto stejně funguje náboženství nebo filozofie. Víra v dané a neměnné uvolňuje z naší mysli zátěž a dává možnost zaměřit se na něco uklidňujícího. Rituály zklidňují a dopřávají možnost hloubat a nadechnout se. Pro masovou populaci je snadno dostupné cvičení jógy, které je napůl cesty mezi fyzickým cvičením a meditací. Pomáhá nenásilnou formou tvarovat tělo a uvolňovat duši skrze svou filozofickou stránku. Každý z nás je jedinečný a každému dělá ve volném čase radost něco jiného. K duševní očistě patří také úkony obohacující naši mysl. Čtení knih, poslech hudby (speciálně hudby zklidňující náš srdeční puls), návštěva kina nebo divadla, procházka lesem. Pro někoho je i koukání na televizi tím pravým momentem duševního odpočinku. Platí, že co nás činí šťastnými a klidnými pomáhá naší mysli i tělu.


Začněte se rozvíjet ještě dnes!

Studium MBA vám pomůže zlepšit si své manažerské dovednosti.
Studium BBA vám pomůže naučit se prodávat, vyjednávat, přesvědčovat a ovlivňovat.
Kurz Rekonstrukce identity vám pomůže navrátit sami k sobě, zvládat lépe stres, navazovat zdravé vztahy a naučit se ozdravovat ty nezdravé.

banner