Lucidní snění – Mapa do říše snů

Spánek má tělo a mysl regenerovat, dodat odpočinek a klid. Spánek beze snů ovšem nestačí. Sny, které se nám zdají ovlivňují kvalitu odpočinku i rozpoložení v jakém se ráno probouzíme. Noční můry z prožitého stresu a náročného dne nám ovšem na zdraví a klidu nepřidají. Jenže naše sny ovlivnit nemůžeme, nebo ano?

To, co se nám zdá je většinou směsí denních zážitků, plánů a starostí. Obav z nového dne a restů v práci. Málokomu se pravidelně zdají krásné a šťastné sny. Sny jsou bránou do našeho podvědomí a ukazují nám to, na co se přes den nestíháme pro velké množství vjemů soustředit. Ovšem naše podvědomí můžeme také stimulovat a popostrčit jo ke snění o věcech, které nám navodí příjemný stav odpočinku.

Lucidní snění

Lucidní snění je termín pro proces uvědomění si svého spánku a možnost ovlivnit o čem se vám zdá. Lucidní snění se přirovnává k probuzení se ve snu. Získáváte tak možnost rozhodovat a měnit, co se ve snu děje a o čem se vám zdá. Vědecké výzkumy a publikace o teorii vědomého snění se poprvé dostali do povědomí veřejnosti v 70. letech 20. století, ačkoli teze o tomto jevu jsou dochovány již z období antiky a v podobě meditačních technik také ve staré Číně u budhistických mnichů.

Jak ovlivnit své sny?

Techniku lucidního snění a ovlivňování obsahu svých snů lze do jisté míry natrénovat pomocí několika postupů:

  • Zapamatujte si své sny – zapisujte si je, bude-li třeba hned po probuzení
  • Ujistit se o realitě – to znamená, že si v běžném denním životě osvojíte návyky, které pak budete schopni aplikovat ve snu a tím odhalíte, že sníte (například kontrolovat čas na hodinách, nápisy a značky…) věci, které jsou ve snu velmi nestabilní a proměnlivé, a tak se vám snění prozradí (Známá technika štípání, zda se nám takhle situace pouze nezdá vychází právě z tohoto principu)
  • Zkuste najít začátek – sny se obvykle odehrávají bez logického začátku nebo vysvětlení, jak jsme se na místo nebo do dané situace dostali

Tyto principy vám odhalí, že sníte a tím vám tedy poskytují šanci začít sen řídit. K tomu je však ještě dlouhá cesta. Lucidní snění umožňuje nejen ovládat své sny, ale také se vracet do vědomě do bdělého stavu, usnadňuje probuzení (stejně jako návyk probudit se každý den ve stejnou hodinu). Fyzické reakce z lucidního snění jsou reálně, protože naše smysly jsou sněním ovlivněny a vnímají dění. Například tepová frekvence, dech, pocit bolesti nebo slasti. Vzhledem k tomu, že naše smysly vnímají v během spánku tím spíše během lucidního snění je snadnější navodit si sny, které chceme. Pomocí vůní (vonné svíčky, tyčinky, aviváž), teploty v místnosti, chutě (ulpění chuti na jazyku před spaním nebo potřením rtů) a doteku (lidského nebo například látky povlečení) při usínání si můžeme navodit sen o exotické dovolené u moře nebo posezení na našem oblíbeném místě.


Začněte se rozvíjet ještě dnes!

Studium MBA vám pomůže zlepšit si své manažerské dovednosti.
Studium BBA vám pomůže naučit se prodávat, vyjednávat, přesvědčovat a ovlivňovat.
Kurz Rekonstrukce identity vám pomůže navrátit sami k sobě, zvládat lépe stres, navazovat zdravé vztahy a naučit se ozdravovat ty nezdravé.

banner